Pokój dzienny jako centrum przestrzeni mieszkalnej powinien idealnie pasować do charakteru i osobowości domowników, a także zaspokajać ich potrzeby i wymagania. Pokój ten jest przestrzenią, gdzie rodzina i przyjaciele powinni móc odprężyć się i czuć się swobodnie – jak w domu.

 

Przedstawiamy proste rozwiązania projektowe, które mogą mieć wpływ na przekształcenie przestrzeni pomieszczenia zdefiniowanego przez cztery ściany i ekspresję osobistego stylu oraz doświadczenie poczucia prowadzenia niestandardowego życia.


Współczesna architektura ma w swym dorobku również niekonwencjonalne realizacje z użyciem pustaków szklanych m. in. obudowy klatek schodowych w budynkach mieszkalnych, czy zaprojektowanie całej elewacji ze specjalnie opracowanych kształtek szklanych.
 

 

     Pustaki szklane dzięki możliwości wszechstronnego zastosowania i bogatej gamie produktów stały się ulubionym materiałem współczesnego pokolenia, wyróżniającego się nowym, nieszablonowym podejściem do życia. Używane są w wykańczaniu wnętrz jako alternatywa do ścian wyłożonych płytkami ceramicznymi, stosowane jako element dekoracyjny, oddzielający lub spełniający różne funkcje użytkowe, np. stanowiące fragmenty umeblowania. Pustaki szklane z przeświecającymi ściankami mogą zapewnić dostarczanie światła do wydzielanych pomieszczeń, a efekty wynikające z przenikania światła przez kolorowe szkło pozwalają osiągnąć ciekawe przekształcenia przestrzeni mieszkalnej nawet przy zastosowaniu skromnych środków.    W łazienkach, przykładowo, konwencjonalne zasłony przy prysznicach są coraz częściej zastępowane przez lekkie ścianki oddzielające, wykonane z bloków szklanych. Harmonizują one doskonale do różnych koncepcji łazienki i zapewniają lepsze doświetlenie przestrzeni wokół prysznica oraz stworzenie pogodnej i ożywczej atmosfery. Matowe lub ornamentowe powierzchnie ścianek zapewniają natomiast intymność korzystających z natrysku osób. W dodatku, dzięki użyciu przeświecających ścianek działowych otwierają się nowe możliwości wykorzystania przestrzeni w łazience. Nie ma też naprawdę żadnego powodu, by być uwiązanym przez tradycyjne ustawienie umywalki, WC i wanny wzdłuż ścian - instalacja tych sanitarnych elementów przy zastosowaniu pustaków szklanych może być całkowicie przedefiniowana.

 

 
 
 

    Podobnie w kuchni, przeźroczystość i łatwość utrzymania w czystości pustaków szklanych otwierają cały świat możliwości zaprojektowania oryginalnych konstrukcji, zostawiając inwestorowi skoncentrowanie się podczas projektowania kuchni całkowicie na potrzebach rodziny. Przeświecające elementy są też coraz więcej stosowane jako alternatywa do wykończeń płytkami ceramicznymi albo, gdy zachodzi taka potrzeba (zbyt mała odległość od granicy działki do ściany zewnętrznej budynku aby zamontować w niej zwykłe okno), jako elementów doświetlających w kuchni. W dodatku do ich estetycznych zalet, pustaki szklane są godnym zainteresowania rozwiązaniem dzięki swojej wytrzymałości i trwałości – są odporne na uszkodzenia wynikające z nieuwagi użytkowników. W trakcie użytkowania nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących – co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. W przeciwieństwie do szklanych drzwi kabin prysznicowych czy mebli z dużymi płaszczyznami płaskiego szkła, na których są widoczne ślady wyschniętych kropli wody czy odciski palców, pustaki szklane – dzięki swojej rzeźbionej ornamentowej powierzchni, często również zabarwionej na różne wzory i kolory – z powodzeniem tuszują te mankamenty. Są też nienasiąkliwe, więc odporne na działanie zarówno bieżącej wody, jak długotrwałe działanie wilgoci oraz działanie środków czystości, używanych w kuchni czy łazience.     Szklane pustaki stosowane są nie tylko w kuchniach i łazienkach, ale również jako elementy wprowadzające ciekawe efekty estetyczne w pokoju dziennym. Mogą być używane jako elementy akcentujące ciekawe efekty estetyczne. Przeźroczyste ściany działowe z pustaków mogą wyznaczać indywidualne, funkcjonalne przestrzenie, które nie są całkowicie od siebie odizolowane, ale zaznaczona jest ich przestrzenna autonomia. Ściany działowe z bloków szklanych zapewniają obfity dostęp światła i tworzenie niezrównanej, przestrzennej atmosfery. Stopień przezroczystości może być dobrany do potrzeb użytkowników pomieszczenia oraz w celu uzyskania zaprojektowanych efektów dekoracyjnych. Ornamentowe lub satynowane pustaki szklane w prywatnej przestrzeni zapewniają ochronę intymności i jednocześnie pozwalają na dostęp naturalnego światła.Pustaki szklane i luksfery
    Szklane kształtki budowlane występowały dawniej w handlu pod postacią luksferów. Były to pełne kształtki, chętnie stosowane przez architektów w latach 60. Stanowiły popularny materiał do budowy świetlików na klatkach schodowych, czy w budynkach przemysłowych. Ich estetyka była problematyczna, a trwałość obniżał brak odpowiednich systemów montażowych i materiałów uszczelniających. Współcześnie są rzadko stosowane. Zastąpiły je pustaki szklane, zbudowane z dwóch wytłoczonych szklanych części zgrzewanych ze sobą, pomiędzy którymi występuje pustka powietrzna. Dzięki temu mają lepsze parametry wytrzymałościowe, akustyczne i izolacyjne oraz nie skrapla się na nich para wodna.Bogata oferta
    Na rynku budowlanym oferowane są pustaki z wielu rodzajów szkła (również ze szkła kuloodpornego), bezbarwne lub kolorowe (barwione powierzchniowo i w masie). Ścianki pustaków mogą być przezroczyste (o różnym stopniu przezroczystości) lub matowe. Powierzchnię matową można uzyskać przez piaskowanie lub trawienie chemiczne, ta druga metoda daje gładszą powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości. W zależności od koloru i wzoru pustaki przepuszczają od 60% do 80% światła – dzięki ich odpowiedniemu doborowi możemy regulować ilość światła wpadającą do pomieszczenia. Różnorodne wzory pustaków powodują dyfuzyjne rozszczepienie światła, co daje ciekawe efekty przy oświetlaniu wnętrz. Ponadto światło przechodzące przez pustak jest ciepłe, nadaje wnętrzu przytulny charakter.

 

 
 

Montaż ścianki
    Zaprawa do murowania. Podstawową metodą budowania ścianek z pustaków szklanych jest tradycyjne murowanie z użyciem zaprawy cementowej (bez wapna). Oferowane są gotowe zaprawy, przeznaczone do montażu pustaków szklanych, charakteryzujące się odpowiednią przyczepnością i elastycznością. Można je układać warstwą o grubości 6-30 mm. Przykładowe zużycie: 17 kg na 1 m2 ściany z pustaków o wymiarach 190x190x80 mm i spoinach ok. 10 mm. Jeśli mamy kłopoty z zakupem takiej zaprawy możemy użyć gęstej (ponieważ szkło nie wchłania wody), drobnoziarnistej zaprawy cementowej (bez wapna) z dodatkiem plastyfikatora. Jeśli ścianka ma być narażona na działanie warunków atmosferycznych, należy dodać do zaprawy odpowiednie środki poprawiające jej wodo- i mrozoodporność. Zewnętrzne brzegi pustaków są białkowane, aby zaprawa nie była widoczna i miała większą przyczepność.


    Konstrukcja. Połączenie ścianki z pustaków szklanych ze ścianami tradycyjnymi wykonuje się za pośrednictwem stalowej ramy (ceownika o przekroju 90x50 mm) obejmującej pustaki, osadzonej w ścianach bocznych za pomocą stalowych kotew. W miejscu połączenia ścianki z ramą powinna być umieszczona warstwa dylatacyjna o grubości nie mniejszej niż 5 mm w dolnej poziomej części ramy i 20 mm na pozostałym jej obwodzie. Można do tego wykorzystać paski styropianu, wełny mineralnej itp. Po umocowaniu ramy, umieszczeniu w niej materiału dylatacyjnego i zbrojenia obwodowego, wylewa się cokół dolny.

 

 

    Zbrojenie. W cokole osadza się zbrojenie pionowe ∅ 8 mm – będzie ono przechodziło między pustakami, na przemian przy wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi ścianki. Na cokole ustawiana jest pierwsza warstwa pustaków. Po jej wypoziomowaniu wszystkie spoiny wypełnia się zaprawą, a następnie układa zbrojenie poziome między warstwami pustaków. Składają się na nie dwa pręty ∅ 8 mm ułożone przy krawędziach ścianki. Wpuszcza się je w ramę obwodową. Przy długości ścianki mniejszej od 1,5 m do zbrojenia poziomego można zastosować pręty ∅ 6 mm.


    Oba zbrojenia łączy się ze sobą drutem wiązałkowym.
    Pręty zbrojenia nie mogą stykać się ze szkłem. Zabudowy z pustaków szklanych nie należy stawiać w temperaturze niższej niż -5oC. Nie należy też używać do budowy kształtek uszkodzonych, pękniętych czy wyszczerbionych.
     Krzyżyki dystansowe. Równe odle-głości między pustakami szklanymi uzyskujemy dzięki stosowaniu krzyżyków dystansowych do pustaków szklanych. Mamy do dyspozycji krzyżyki do ścian płaskich, które zapewniają uzyskanie spoiny o szerokości 6 lub 10 mm oraz krzyżyki dystansowe do łuków zachowujące z jednej strony ścianki stałą odległość między pustakami 10 mm.
    Masy do spoinowania. Po stwardnieniu zaprawy spoiny należy wykoñczyć, używając mrozoodpornych mas cementowych lub silikonowych do spoinowania. Są to analogiczne masy, jakie stosujemy przy układaniu płytek ceramicznych.Zintegrowane systemy konstrukcyjne
    Opisana powyżej tradycyjna technika stawiania ścianki z pustaków szklanych jest dość praco- i czasochłonna. Z tej przyczyny producenci kształtek opracowują całe systemy umożliwiające sprawne i estetyczne zestawianie ścianek. Dzięki takiemu systemowi wszystkie elementy ścianki (kształtki, zbrojenie, materiał dylatacyjny) są pozycjonowane w najbardziej optymalny sposób, bez pracochłonnego wymiarowania i wiązania zbrojenia. Nie jest także potrzebne spoinowanie wykończeniowe – spoiny systemowe maskowane są listwami PVC lub drewnianymi, które zakłada się w trakcie montażu systemu.


    Kolejne warstwy kształtek zestawionych z elementami systemowymi są zalewane specjalną zaprawą i, praktycznie rzecz biorąc, to jest najbardziej pracochłonna czynność.


    Co więcej, system taki pozwala zwiększyć powierzchnię ścianki z pustaków szklanych poza wspomniane powyżej 9, czy 12 m2. Podobne systemy umożliwiają zestawianie z kształtek szklanych przekryć i podłóg.

 

 
  

Parametry techniczne
    Przepuszczalność światła. Mamy do wyboru szeroką gamę produktów charakteryzujących się różnym stopniem przepuszczania światła. Jest inna dla pustaków bezbarwnych, matowanych czy kolorowych. Najwięcej światła przepuszczają pustaki bezbarwne - 75-80%, kolorowe, w zależności od barwy i stopnia nasycenia koloru 50-70% (barwione w masie 65%, a barwione powierzchniowo około 55%).


    Dźwiękoszczelność. Pustak szklany to jedyny materiał budowlany; który łączy jednocześnie wysoki stopień przenikania światła i ochrony przed hałasem. Wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1 dla ściany z takich pustaków wynosi 40-45 dB. Dla porównania: według normy w standardzie podstawowym wskaźnik RA1 dla ściany działowej między pokojami powinien wynosić minimum 30 dB, w standardzie podwyższonym - 40 dB; zaś między pokojem a łazienką w standardzie podstawowym - 35 dB, a w podwyższonym - 45 dB.


    Wytrzymałość na ściskanie. Zgodnie z obowiązującą normą nie powinna być mniejsza niż 1,5 MPa. Produkowane obecnie pustaki są bardziej wytrzymałe - ich minimalna wytrzymałość na ściskanie to 6 MPa. Należy jednak podkreślić, że ściany z pustaków szklanych są konstrukcjami samonośnymi czyli przenoszą własny ciężar, natomiast nie można ich obciążać ciężarem innych konstrukcji, np. stropów


    Inne cechy. Gdy zachodzi taka potrzeba mamy również do dyspozycji pustaki specjalistyczne, odznaczające się kuloodpornościa i ognioodpornością.


    Wymiary. Pustaków szklanych nie można docinać. W związku z tym konstrukcje z nich stawiane muszą uwzględniać ich wymiary. Do niedawna były to tylko wymiary typowe, znormalizowane: kwadrat o bokach 19x19 cm i gr. 8 lub 10 cm oraz 24x24 cm i grubości 8 cm; lub prostokąt o bokach 24x11,5 cm lub 19x9 cm i grubości 8 cm. Te kształtki uzupełniały pustaki z zaokrąglonymi narożami, wykończonymi płaszczyznami bocznymi lub oddzielne szklane płytki wykańczające, a także specjalne kształtki wentylacyjne. Oprócz pustaków ściennych dostepne są również pustaki podłogowe i stropowe. Obecnie jednak coraz częściej producenci pustaków szklanych oferują wyroby w jeszcze innych wymiarach i kształtach, dzięki czemu łatwiej jest dopasować konstrukcję z pustaków do miejsca przeznaczenia.

 
 
 
  
Właściwości pustaków
- Ściany z otworami wypełnionymi pustakami szklanymi traktowane są jako ściany bez okien, mogą więc powstawać w budynkach wznoszonych w odległości 3 m od granicy działki.
- Wytrzymałość na ściskanie pustaków umożliwia stosowanie w pokojach dziecięcych, łazienkach, korytarzach. Zabudowa wykonana z nich prawidłowo może lepiej chronić przed włamaniem niż zwykłe okno. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji jest wewnętrzne zbrojenie stosowane przy zabudowie. Ściana z pustaków nie może jednak przenosić obciążeń pionowych (oprócz własnego ciężaru)
- Pustaki lepiej chronią przed hałasem niż stosowane w oknach szyby podwójne. Dlatego warto nimi wypełniać otwory w ścianach domów zbudowanych w pobliżu Źródeł hałasu.
- W przypadku pożaru ściana z pustaków szklanych wytrzymuje 60 minut.
 
 
 
 
 
 
 
UWAGA
Ze względu na rozszerzalność termiczną szkła maksymalne wymiary ścianek z pustaków szklanych nie powinny być większe niż 3x3 m dla ścianek zewnętrznych i 3x4 m dla wewnętrznych. Jeśli musimy zbudować ścianę o większej powierzchni, należy podzielić ją ramami stalowymi tak, by powierzchnia ograniczona jedną ramą nie przekroczyła podanych wymiarów lub też wyposażyć ścianę w inne, dodatkowe konstrukcje nośne i dylatacje wykonane z mas silikonowych.
 
 
Tadeusz Michałowski
Ilustracje: VETROARREDO, VITROSILICON, SOLARIS, VITRABLOK


więcej informacji: Szklane inspiracje 9/2008
 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.