Do niedawna każde z domowych urządzeń pracowało oddzielnie. Aby jednak zwiększyć komfort mieszkańców, powstał pomysł połączenia ich w jeden zintegrowany system.

 

Tak narodziła się idea domów inteligentnych, w których wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność i ekologia idą ze sobą w parze. Chcesz korzystać z tej technologii w swoim domu? Zacznij od okien dachowych.

 

20190707VELUX ACTIVE - system do sterowania klimatem na poddaszu 1

 

Firma VELUX wprowadziła na rynek inteligentny system sterowania elektrycznymi i solarnymi oknami dachowymi, roletami oraz markizami. W ten sposób – przy użyciu specjalnych czujników – okna dachowe pozwalają kontrolować jakość powietrza na poddaszu oraz regulację temperatury we wnętrzu, a tym samym podnoszą komfort Twojego życia.

 

Dlaczego warto zdecydować się na dom inteligentny?
Kiedy myślimy o inteligentnym domu, przed oczami często staje nam futurystyczna budowla ze szkła, która samodzielnie zarządza każdym aspektem naszego życia.

 

Rzeczywistość jest jednak o wiele prostsza, a co najważniejsze – znajduje się w zasięgu niemal każdego z nas. Bo dom inteligentny to taki, który posiada zautomatyzowany system zarządzania urządzeniami elektrycznymi i innymi układami w obrębie domu.

 

Dzięki temu sterowanie urządzeniami nie wymaga Twojej ingerencji. Jakie inne korzyści niesie za sobą wybór domu inteligentnego?
- Wyższy komfort życia. Instalacja nowoczesnych urządzeń pozwala na dostosowanie warunków panujących we wnętrzu do Twoich potrzeb.
- Bezpieczeństwo. Podczas nieobecności w domu masz pełną kontrolę nad pracą wszystkich urządzeń, zaś instalacja systemów alarmowych i kamer pomaga zapobiec włamaniom.
- Oszczędność czasu i energii, która przekłada się na niższe koszty eksploatowania domu.
- Dbałość o środowisko. Niższe zużycie energii przez dom inteligentny oznacza niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

 

20190707VELUX ACTIVE - system do sterowania klimatem na poddaszu 2

 

Komfort na poddaszu – pierwszy krok do stworzenia inteligentnego domu
Według badań WHO przeprowadzonych w 2013 roku ludzie spędzają 90% swojego czasu wewnątrz budynków. Jednocześnie 72% Europejczyków nie wietrzy sypialni przed snem.

 

Kolejne 76% rekompensuje sobie brak światła dziennego sztucznym oświetleniem – tak wynika z badania firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów 2017”. Tymczasem świeże powietrze i dostęp do naturalnego światła mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Przygodę z inteligentną technologią warto zacząć od poddasza. W przeprowadzeniu rewolucji na poddaszu pomoże Ci nowoczesny system VELUX ACTIVE, kompatybilny z roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi, markizami oraz oknami elektrycznymi i solarnymi marki VELUX INTEGRA®.

 

System został wyposażony w specjalne czujniki, które mierzą w pomieszczeniu:
- wilgotność,
- temperaturę,
- stężenie dwutlenku węgla.

 

System pozyskuje również informacje z lokalnych stacji pogodowych Netatmo, dzięki którym jest w stanie przewidzieć m.in. nadchodzącą burzę lub falę gorąca. Na podstawie tych danych oraz informacji z czujników system sam decyduje o wietrzeniu wnętrza (uchyleniu lub zamknięciu okien) czy o opuszczeniu rolet.

 

Tym samym kontroluje klimat na Twoim poddaszu i dba, by był optymalny. A Ty masz wówczas czas dla siebie! Możesz również samodzielnie sterować oknami przy użyciu smartfona.

 

20190707VELUX ACTIVE - system do sterowania klimatem na poddaszu 3

 

Co to jest VELUX ACTIVE?
VELUX ACTIVE to inteligentny system sterowania klimatem na poddaszu. Zestaw startowy, w którego skład wchodzą wewnętrzny czujnik klimatu, przycisk „wyjście” oraz bramka internetowa, pozwala kontrolować pracę okien dachowych VELUX sterowanych elektrycznie lub solarnie.

 

Dzięki niemu można zamykać i otwierać okna w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz i klimatu panującego na poddaszu.

 

Jak działa system VELUX ACTIVE?
Pozwala sterować oknami na dwa sposoby: samodzielnie lub automatycznie.
- Sterowanie samodzielnie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Można ją zainstalować na smartfonie lub tablecie. W przeciwieństwie do ręcznego sterowania kontrola okien za pomocą aplikacji pozwala otwierać i zamykać je nawet wtedy, gdy użytkownika nie ma w domu.
- Sterowanie automatyczne można zaprogramować zgodnie z własnymi upodobaniami (np. zawsze otwierać okna o konkretnej godzinie). Jednak, niezależnie od ustawień użytkownika, system będzie polegał głównie na zainstalowanych czujnikach. Jeśli wykryją one w domu zbyt duże stężenie dwutlenku węgla, pary wodnej lub zbyt wysoką temperaturę, automatycznie otworzą okna. Będą także reagowały na zmieniającą się pogodę.

 

2019 07 44 1

 

Jak zamontować system VELUX ACTIVE w swoim domu?
Ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje VELUX ACTIVE, można skorzystać wtedy, gdy w domu są okna z silnikiem elektrycznym lub solarnym. Okna sterowane ręcznie, które otwierają się od góry, mogą zostać wyposażone w silnik solarny. On również będzie współpracował z systemem VELUX ACTIVE.

 

System może zainstalować sam użytkownik, a poziom trudności tej czynności uzależniony jest od liczby urządzeń z napędem elektrycznym i od okablowania, które jest do dyspozycji. Zasilanie elektryczne wymaga poprowadzenia przewodów do okna, dlatego ewentualny montaż takich rozwiązań warto uwzględnić już na etapie projektu poddasza. Jeśli jednak tego nie zrobiono, można doprowadzić elektrykę do już zamontowanych okien lub zdecydować się na zasilanie solarne.

 

System VELUX ACTIVE jest łatwy obsłudze i działa intuicyjnie. Do obsługi systemu wystarczy domowa sieć Wi-Fi oraz jedna z dwóch aplikacji: VELUX ACTIVE lub Apple HomeKit. Ta druga umożliwia Ci kontrolę okien za pomocą osobistego asystenta Siri, który reaguje na polecenia głosowe!

 

W jakich pomieszczeniach na poddaszu warto kontrolować klimat?
Kuchnia i łazienka – są to pomieszczenia, w których każdego dnia gromadzi się bardzo dużo wilgoci. W trakcie gotowania lub kąpieli może się także zwiększać temperatura powietrza. W takich sytuacjach inteligentny system VELUX ACTIVE okaże się bardzo pomocny. Dzięki zamontowanym czujnikom otworzy okna, aby pozbyć się wilgoci i wyregulować temperaturę.

 

Sypialnia i pokój dziecka – w tych pomieszczeniach najbardziej sprawdzi się automatycznie sterowane wyposażenie okien, zwłaszcza okien zewnętrznych. Dzięki roletom zewnętrznym i markizom okno w sypialni i okno w pokoju malucha nie będzie się zbytnio nagrzewało. W tych pokojach będą także panować odpowiednie warunki do snu, nawet jeśli na zewnątrz będzie zbyt jasno.

 

W salonie na poddaszu nie panują aż tak specyficzne warunki, jak np. w łazience czy kuchni. Warto jednak kontrolować tam poziom wilgoci, temperaturę czy nasłonecznienie, bo to pomieszczenie, w którym użytkownik spędza znaczną część swojego dnia: odpoczywa po pracy, ogląda telewizję itp.

 

2019 07 44 2

 

Nie tylko okna – czym jeszcze można sterować za pomocą VELUX ACTIVE?
O jakość powietrza można dbać zarówno dzięki regularnemu wietrzeniu i utrzymywaniu stabilnej temperatury, jak i za pomocą kontroli światła. System VELUX ACTIVE współpracuje także z wyposażeniem okien posiadającym silnik – sterowany elektrycznie lub solarnie.

 

Mogą to być:
- rolety zewnętrzne
- rolety wewnętrzne
- markizy zewnętrzne 

 

Więcej informacji na temat inteligentnych rozwiązań na poddaszu znajdziesz w artykule na blogu VELUX: Inteligentny dom z VELUX ACTIVE – jak stworzyć idealny klimat na poddaszu?

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.