Idea stworzenia domu, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych jeszcze do niedawna wydawała się niemal niemożliwa. Jak bowiem poradzić sobie z otwieraniem wysoko położonych okien lub pokonywaniem uciążliwych progów?

 

Wizja uniwersalnej przestrzeni, która pozwoli na wygodę i bezpieczeństwo każdego, kto w niej zamieszka, stała się realna. Wszystko dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które wkroczyły na rynek, otwierając nowy rozdział w architekturze i budownictwie. Jest to rozdział budownictwa bez barier.

 

 

20190808gu 11 zdjecie4

Miejsce, które powinno być przytulne dla wszystkich
Wygody i bezpieczeństwa w swoim domu oczekuje każdy z nas. Niestety wiele budynków nie jest przystosowanych do osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim lub mają inne problemy ruchowe. Na szczęście technologia rozwija się w niesamowitym tempie i już dziś istnieją firmy, które wychodzą naprzeciw tego typu problemom.

 

Osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby, jak inni ludzie i chcą czuć się swobodnie w swoich czterech kątach. Dlatego projektując nasze rozwiązania zawsze staramy się mieć na uwadze także ich potrzeby. Progi drzwiowe i tarasowe zlicowane z podłogą, okna i drzwi sterowane z poziomu aplikacji czy technologie samodzielnie wykrywające przeszkody są doskonałym rozwiązaniem wielu problemów– komentuje Szymon Krauze Marketing Manager z firmy G-U Polska, producenta innowacyjnych rozwiązań dla okien i drzwi.

 

20190808gu 11 zdjecie1


Zacznijmy od początku…
Mało kto zastanawia się na co dzień nad tym, że pokonanie drzwi wejściowych lub otwieranie okien może stanowić problem. To co dla osób pełnosprawnych wydaje się być jedynie dodatkowym udogodnieniem, może znacząco zwiększyć komfort i zapewnić normalne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej, która ma ograniczone możliwości.

 

Dlatego takie rozwiązania jak automatyczne zamki wielopunktowe, które umożliwiają sterowanie drzwiami za pomocą czytnika linii papilarnych, pilota, klawiatury kodowej, czytnika RFID lub Bluetooth są dużym ułatwieniem. Dzięki nim można zapomnieć o problemach z otwarciem ciężkich drzwi, co jest wygodą nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla seniorów lub dzieci. Rozwiązanie to gwarantuje także poczucie bezpieczeństwa.

 

- Zarówno drzwi jak i okna mogą zostać sprzężone z centralą zarządzająca, dzięki czemu możliwe jest sterowanie nimi na odległość - pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy nikt nie wszedł do naszego domu, a w razie potrzeby interweniować – nawet będąc setki kilometrów dalej.– tłumaczy Paweł Tylki Product Manager z GU Polska.

 

20190808gu 11 zdjecie3

 

Siłownik okienny to proste rozwiązanie, które bez problemu można zainstalować w każdym domu. Należy jednak już na etapie projektowania nieruchomości pamiętać o doprowadzeniu kabli z prądem do każdego okna. Takie rozwiązanie w przyszłości pozwoli na montaż siłownika okiennego w dowolnym momencie. Niewielkie rozmiary urządzenia oraz możliwość indywidualnego dopasowania do okna oferują mnóstwo możliwości.

 

Montaż siłowników daje możliwość zdalnego sterowania. Uchylić okno można za pomocą przycisku, sterowania radiowego lub smartfona. Okno wyposażone w siłownik wraz z czujką pogodową na dachu lub elewacji może zamknąć się automatycznie przy silnym wietrze dzięki połączeniu z centralą zarządzającą. – dodaje Paweł Tylki.

 

Każda z tych możliwości to duże udogodnienie dla osoby, która jest niepełnosprawna.

 


Realne pokonywanie barier
Otwieranie drzwi i okien dzięki opracowanym systemom i przy użyciu aplikacji to jedno, a co z przeszkodami, które są na prawdę trudne do pokonania? Mowa tutaj o progach, czy dużych i ciężkich drzwiach tarasowych.

 

Drzwi tarasowe powinny być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe w obsłudze, a najlepszą odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest ich automatyzacja. HS ePOWER to propozycja oparta na całkowicie ukrytej technologii napędowej oraz wbudowanych akumulatorach działających nawet w wypadku braku zasilania.

 

Dzięki możliwości inteligentnego wykrywania przeszkód zapewnia pełne bezpieczeństwo – napęd automatycznie wykrywa opór większy niż 67N, powodując otwarcie lub cofnięcie skrzydła o 10 cm w zależności od kierunku ruchu. Tradycyjna klamka zastąpiona jest panelem dotykowym. Drzwi można więc otwierać i zamykać za pomocą przenośnego nadajnika radiowego, czytnika linii papilarnych, klawiatury kodowej lub smartfona.– mówi Szymon Krauze z GU Polska.

 

 

20190808gu 11 zdjecie2

Osobom niepełnosprawnym znacznie ułatwiają życie również progi zlicowane z podłogą, czyli takie, które są całkowicie płaskie. Dzięki nim wszystkie pomieszczenia znajdujące się na terenie posesji są dostępne dla ludzi mających problemy z poruszaniem się.

 


- Tego typu progi znajdują swoje zastosowanie w każdym rodzaju drzwi wejściowych oraz w tarasowych drzwiach podnoszono – przesuwnych.– zapewnia Szymon Krauze z GU Polska.

 

Omawiane rozwiązania zwiększają samodzielność osób niepełnosprawnych i pomagają przywrócić im wygodne funkcjonowanie. Inteligentne systemy pokonują bariery, które stawiają niektórym osobom ich własne ciała.

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.