Budownictwo czy architektura bez barier to terminy, które powinny dotyczyć wszystkich obiektów – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Mowa tu nie tylko o urzędach, szpitalach czy szkołach, ale także sklepach, restauracjach i budownictwie mieszkaniowym, które trzeba dostosować do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych. Oto kilka rozwiązań, które pomagają zlikwidować bariery – także w najbliższej, prywatnej przestrzeni.

 

dbb 16 1


Wejdź do domu – łatwo i bezpiecznie
W domu bez barier drzwi wejściowe powinny być w pełni zautomatyzowane. Nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki drzwiowej umożliwiają zdalną kontrolę nad wejściem do domu i ułatwiają dostęp osobom starszym i dzieciom.

 

— W drzwiach możemy zamontować samoryglujący zamek GU-Secury Automatic, który dzięki doposażeniu w odpowiedni silnik (A-Öffner lub Öffner Servo) oraz podłączeniu do modułu sterującego GU Controller IO i centrali sterującej umożliwia automatyczne sterowanie drzwiami, a więc ich odryglowanie, np. bez użycia klucza, także zdalnie.

 

Silnik Öffner Servo – jako rozwiązanie najnowszej generacji, jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z drzwi. Dzięki niemu otwierają się one bowiem przez lekkie przekręcenie klucza lub poprzez stuknięcie w klamkę, czyli praktycznie bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika — mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

 

Możliwość zdalnego odryglowywania drzwi jest sporym ułatwieniem, wspomagającym najsłabszych domowników, np. dzieci lub osoby starsze. Dzięki aplikacji w telefonie możemy w każdej chwili sprawdzić, czy mieszkańcy nie zapomnieli zamknąć drzwi. Możemy je także otworzyć domownikom, którzy wcale nie muszą mieć przy sobie klucza – wystarczy, że do nas zadzwonią.

 

Oczywiście istnieją rozwiązania, które pozwalają otworzyć dom bez konieczności noszenia kluczy, to np. transpondery lub biometryczna kontrola dostępu, czyli czytnik punktów linii papilarnych. Te opcje sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób o ograniczonych możliwościach manualnych.

 

dbb 16 2

 


Wyjdź na ogród – bez wysiłku i bezkolizyjnie
Zautomatyzować możemy także drzwi tarasowe, dzięki czemu dla mniej sprawnych użytkowników wyjście na taras czy do ogrodu nie będzie wiązało się z dużym wysiłkiem. Zautomatyzowane drzwi tarasowe można otworzyć m.in. przy użyciu: pilota, czytnika linii papilarnych, telefonu, a nawet głosu.

 

— Aby zautomatyzować drzwi tarasowe, musimy wyposażyć je w odpowiedni napęd, np. HS Master lub najnowszy – HS ePOWER, który posiada także funkcję tzw. blokady rodzicielskiej. Napędy pozwalają na sterowanie drzwiami za pomocą pilota, telefonu czy czytnika linii papilarnych. Jednak aby drzwiami tarasowymi można było sterować za pomocą telefonu lub głosu, napędy muszą być dodatkowo połączone z modułem sterującym GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą, np. TaHoma Premium — mówi Tomasz Bartol z G-U Polska.

 

Drzwi tarasowe z napędem mogą posiadać także funkcję Push & Go, dzięki której ich skrzydło – gdy użytkownik naciśnie klamkę lub lekko je pchnie – zostanie wprawione w ruch przez napęd, ale nie domknie się do końca, by umożliwićmieszkańcom powrót do środka budynku. Napęd w drzwiach tarasowych może także wykrywać nabswojej drodze większe przeszkody (HS Master wyczuwa opór o sile 150 N, HS ePOWER – 67 N). Po wykryciu przeszkody napęd cofa się o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu skrzydła.

 

Rozwiązaniem wspomagającym osoby słabsze ruchowo lub z niepełnosprawnościami jest GU HS LiftUnit, stosowany w drzwiach tarasowych w systemie HS bez napędu. Mechaniczne poruszanie masywnych drzwi bez napędu może być trudne, a dla niektórych użytkowników niemożliwe. HS LiftUnit sprawia, że drzwi podnoszono- przesuwne otwiera się nawet o połowę lżej niż dotychczas. Z łatwością otworzą je więc osoby słabsze i starsze.

 

dbb 16 3 

 


Pokonaj próg – nie patrząc pod nogi
Zarówno w drzwiach wejściowych, jak i w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych z napędem, możliwe jest zlikwidowanie progu. W przypadku drzwi wejściowych progi drzwiowe konstruowane są tak, aby tworzyły jedną płaszczyznę z podłogą, a tym samym uławiały wchodzenie osobom starszym, a także wjazd osobom na wózkach.

 

Podobnie można zlikwidować próg w przypadku drzwi tarasowych w systemie HS. Takim rozwiązaniem jest termoizolacyjny próg, zlicowany z poziomem podłogi – GU-Thermostep, który nie tworzy kolizyjnych barier. Dzięki niemu osoby starsze mające problem z chodzeniem, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub małe dzieci nie są narażone na upadek w wyniku najechania na wysoki próg lub potknięcia się o niego.

 

— Wszystkie opisane rozwiązania są uniwersalne. Można je zastosować zarówno w domach spokojnej starości, przedszkolach, hotelach czy szpitalach, jak i w domach jednorodzinnych. Architektura bez barier to przede wszystkim architektura inteligentna, którą można dostosować do potrzeb użytkowników. Tak, by wspomóc funkcjonowanie osób słabszych, starszych i mniej samodzielnych — podsumowuje Tomasz Bartol z G-U Polska.

 

Podkreśla przy tym, że dbałość o tworzenie przestrzeni bez barier to wciąż rosnący trend w budownictwie, wynikający z bieżących potrzeb, ale także z faktu, że społeczeństwa europejskie starzeją się i rozwiązania wspierające seniorów zyskują na znaczeniu.

 

 Więcej informacji:  Dom bez barier 2020     

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.