Badania pokazują, że po dotknięciu klamki, barierki czy pochwytu, dwie trzecie ludzi natychmiast szuka możliwości umycia rąk. Dodatkowo 83% respondentów stara się jak najmniej dotykać klamek, poręczy i przycisków w windzie.

 

2021 01 18 1

 

Jeśli architekci, projektanci i zarządcy obiektów chcą zapewnić atrakcyjność budynku, muszą brać pod uwagę zwiększoną świadomość ludzi jeśli chodzi o higienę.

 

A ponieważ zarazki rozprzestrzeniają się głównie poprzez powierzchnie dotykane wielokrotnie przez wiele osób takie jak poręcze, przyciski i klamki, to wiadomo na czym trzeba się skupić. Korzystne jest więc zapewnienie w całym budynku bezdotykowego otwierania drzwi.

 

2021 01 18 magic-switch-hygienic-contacless-hospital 2

 

5 krytycznych punktów w budynku, w zakresie zachowania higieny

 


1. Główne wejście
Automatyczne drzwi, obrotowe i przesuwne, to idealne rozwiązanie w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Gwarantują zwiększoną higienę poprzez bezdotykowe sterowanie.

 

Dodatkowo drzwi obrotowe stanowią barierę klimatyczną, zmniejszając zużycie energii w budynku, a regulowana prędkość oferuje wysoki stopień komfortu użytkowania.

 

2021 01 18 4

 

2. Drzwi wewnątrz budynku
Drzwi przesuwne są odpowiednie do higienicznego otwierania, również gdy znajdują się wewnątrz budynku.

 

Jednak gdy przestrzeń wzdłuż ścian jest ograniczona, jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi wyposażone w napęd do drzwi rozwiernych będą lepszym wyborem.

 

Innym ciekawym rozwiązaniem są systemy szklanych drzwi przesuwnych, które zapewniają transparentność i wygodę oraz wysoki poziom higieny.

 

 2021 01 18 pic-stflexsecure-47315-de

 

 

 

 

3. Otwieranie i zamykanie drzwi
Drzwi automatyczne to początek drogi do dbania o higienę. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się zakażeń należy wyposażyć takie drzwi w sensory radarowe oraz bezdotykowe czujniki.

 

Otwieranie drzwi rozpocznie się gdy sensor radarowy wyłapie ruch lub gdy zbliżymy dłoń do czujnika.

 

2021 01 18 bezdotykowe-otwieranie

 

4. Teren prywatny
Drzwi automatyczne otwierają się za każdym razem gdy tylko do nich podejdziemy i zadziała sensor radarowy lub przybliżymy dłoń do czujnika bezdotykowego. Co wtedy, gdy potrzebujemy ograniczyć dostęp?

 

Rozwiązaniem jest kontrola dostępu, która zabezpieczy drzwi przed nieautoryzowanym wejściem. Otwieranie następuje za pomocą karty, transpondera lub smartfonu, a każde takie wejście będzie zarejestrowane w systemie.

 

2021 01 18 dorma 112

 

5. Miejsca o bardzo dużym natężeniu ludzi
Bramki sensoryczne to idealne rozwiązanie do obszarów, w których występuje duże natężenie ludzi. Tylko osoby, które mają przyznane uprawnienia będą mogły przejść.

 

Dodatkowo zapobieganie infekcjom może być zwiększone gdy system bramek zostanie wyposażony w kolumnę kontroli temperatury lub detekcji maseczki. Kolumna również może dozować środek dezynfekujący a także zapobiegać zatłoczeniu wpuszczając ograniczoną liczbę osób.

 

Włącznik bezdotykowy jest kompatybilny ze wszystkimi systemami drzwi automatycznych dormakaba: przesuwnymi, teleskopowymi, łukowymi, rozwiernymi, obrotowymi itd. Drzwi takie spełniają też wymagania dotyczące architektury bez barier – zgodnie z niemiecką normą DIN 18040.

 

Bezdotykowe otwieranie to przyszłość, która zapewni nam dbanie o higienę na najwyższym poziomie. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania takich systemów – to prostym i ekonomicznym rozwiązaniem okażą się naklejki miedziane, do zamocowania na klamce czy pochwycie.

 

Międzynarodowe badania już wielokrotnie potwierdziły, że miedź ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne. To tymczasowe rozwiązanie może pomóc zwalczać koronawirusa w 99,98%.

 

 

 

 

2021 01 18 7

 

2021 01 18 8

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2021

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.