Stworzona przez sandomierskie Muzeum Okręgowe i NSG Group wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” zmienia swoją lokalizację. Od 1 września będzie dostępna dla zwiedzających w Krakowskiej Hucie Szkła, działającej przy Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

20210808pilkington1

 

Wszystko zaczyna się od ziarna
„Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” to efekt współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Sandomierzu a NSG Group, lidera w produkcji szkła architektonicznego i automotive. Wystawa nie tylko pokazuje cały proces produkcyjny, ale pozwala również zapoznać się z historią jego produkcji w Polsce i na świecie.

 

Wystawa wykorzystuje szeroki wachlarz środków, żeby pokazać zwiedzającym magiczny świat szkła. Znaczna jej część jest interaktywna i umożliwia recepcję wszystkimi zmysłami. Ekspozycja to również szansa do obejrzenia unikatowych eksponatów takich jak stroje używane przez pracowników huty szkła, szklana podłoga, czy innowacyjne rodzaje szyb okiennych i samochodowych.

 

20210808pilkington2

 

Cieszymy się, że wystawa rusza dalej w świat i trafia do sal Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Z Zakładem Technologii Szkła Instytutu współpracujemy od lat na polu badawczym, teraz przyszedł czas na współpracę z Krakowską Hutą Szkła na polu edukacyjno-kulturalnym – mówi Mariusz Przywora, dyrektor oddziału Pilkington IGP w Krakowie. – Wystawa i miejsca takie jak KHS pokazują, że szkło, choć kruche i delikatne, odgrywa we współczesnym świecie ogromną rolę.

 

Nowa lokalizacja
Wystawę „Od piasku do szkła” dotychczas można było oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, zaś od 1 września będzie ona dostępna w Krakowskiej Hucie Szkła przy ulicy Lipowej 3. Zarówno Sandomierz, jak i Krosno oraz Kraków to miasta słynące z produkcji szkła, o czym wystawa również przypomina.

 

20210808pilkington3

 

Od wielu lat prowadzimy działalność edukacyjną i kulturalną w zakresie wszystkiego, co wiąże się ze szkłem, dlatego cieszy nas, że najwięksi producenci tego materiału w Polsce współpracują z nami. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach dalej będziemy wspólnie działać na polu promocji szklanej sztuki i technologii – mówi Aleksandra Skorek, koordynatorka Krakowskiej Huty Szkła.

 

Krakowska Huta Szkła, do niedawna znana jako Centrum Szkła i Ceramiki, mieści się przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie i zajmuje się działalnością edukacyjną, wystawienniczą oraz kulturalną. To jedyne miejsce w Krakowie, w którym na żywo można zobaczyć fascynujący proces powstawania szkła artystycznego i samemu spróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza.

 

20210808pilkington4

 

Pokazy ręcznego formowania szkła odbywają się w zabytkowej hali produkcyjnej, wpisanej na listę Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnego, industrialnego Krakowa. KHS posiada także sklep firmowy oraz ekspozycję muzealną „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka”.

 

Na ekspozycji można poznać historię Huty - jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa, działającej w tym miejscu od 1931 roku. Zaprezentowano tu również kolekcje: zabytkowych narzędzi szklarskich, XIX-wiecznego szkła historycznego oraz szkła krakowskiego, produkowanego w tym miejscu w latach 1969-1998, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników dizajnu doby PRL-u.

 

20210808pilkington5

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.