Turniej UEFA EURO 2020 już za nami. Był on wyjątkowy nie tylko ze względu na rok, w którym się odbywał. Znacznie ważniejsze i bardziej interesujące były zmagania drużyn oraz liczne zaskoczenia, jakie serwowały nam zarówno niepozorne reprezentacje, jak i piłkarskie potęgi.

 

Smaczku tej edycji Mistrzostw Europy dodawała również liczba krajów, w których rozgrywane były mecze, a tym samym mnogość i różnorodność stadionów. By nie żegnać się jeszcze z piłkarskimi emocjami, przypomnijmy sobie polskie obiekty powstałe z myślą o EURO 2012, w których – by zrealizować śmiałe wizje architektów – zastosowano innowacyjne rozwiązania Aluprof.

 

 20210719alu

 

Pomorze

Stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku – znany wcześniej jako PGE Arena i Stadion Energa – mogący pomieścić 41 620 widzów, był w tym roku areną finałowego meczu Ligi Europy, w którym spotkali się Villarreal oraz Manchester United. Jednocześnie to jeden z ważniejszych obiektów sportowych w portfolio firmy Aluprof. Specyfika projektu wymagała między innymi stworzenia nowego, dedykowanego systemu pokrycia dachowego.

 

– Ze względu na nietypowy kształt i lekkość pokrycia zdecydowano się na wykorzystanie poliwęglanu oraz profili aluminiowych. W celu uszczelnienia konstrukcji, a także, by wzmocnić jej wytrzymałość, zaprojektowany został specjalny profil płatwi typu „T”. Dzięki rozszerzeniu profilu możliwy był do zastosowania podwójny system uszczelniania.

 

Ze względu na wymaganą szczelność pokrycia opracowano zamknięcie krawędzi dachu w formie profila „F” oraz profila podtrzymującego, zapewniającego szczelność w obszarze rynny – tłumaczy Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor systemów fasadowych Aluprof. – Przy projektowaniu rozwiązań pod ten obiekt, trzeba było uwzględnić bliskość środowiska morskiego, dlatego szczególnie wysoko postawiliśmy poprzeczkę, jeśli chodzi o wymagania jakościowe. Wszystkie łączniki zostały wykonane z najwyższej jakości stali A4/70 – dodaje.

 

Ponadto, w gdańskim stadionie wykorzystano istniejące już w ofercie Aluprof rozwiązania: ściany słupowo-ryglowe o podwyższonej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI, przegrody przeciwpożarowe MB-78EI oraz systemy okienno-drzwiowe MB-70 i MB-45.

 

20210719alu1
Dolny Śląsk

Ideą przyświecającą budowie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu było stworzenie innowacyjnego obiektu o odważnej, a jednocześnie eleganckiej formie, który będzie kojarzył się z dynamicznie rozwijającym miastem, jakim jest stolica Dolnego Śląska. Zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci obiekt świetnie wpisał się w miejską architekturę i stał się ważnym punktem na mapie życia Wrocławia.

 

Oprócz meczów rozgrywanych w ramach EURO 2012 odbywały się tu również inne wydarzenia wzbudzające ogromne, sportowe (ale nie tylko) emocje. Na stadionie miała miejsce walka Adamek vs Kliczko czy koncerty takich gwiazd jak Iron Maiden, Linkin Park, Queen + Adam Lambert czy też George’a Michaela wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej.

 

Jednak Stadion „żyje” nie tylko w momentach wielkich wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Jego głównym użytkownikiem jest drużyna Śląsk Wrocław oraz wiele innych, mniejszych podmiotów.

 

– Wrocławski stadion na tle innych tego typu obiektów wyróżniają budynki wstawione pod czterdziestotysięczną trybunę. W tych 2-kondygnacyjnych obiektach mieści się ok. 10 tys. m2 wielofunkcyjnej przestrzeni: biura, cześć konferencyjna, klub fitness, a nawet przedszkole. W ich konstrukcji wykorzystano aluminiowe systemy fasadowe firmy Aluprof – ścianę słupowo-ryglową MB-SR50N i MB-SR50N EI oraz system okienno-drzwiowy MB-70HI.

 

Są to zarówno systemy przeszkleń na pełną wysokość kondygnacji, jak i wielokondygnacyjna fasada kurtynowa ze zintegrowanymi obrotowymi oknami zapewniającymi naturalne przewietrzanie reprezentacyjnej strefy VIP. W projekcie zastosowano ponadto wdrożony specjalnie na potrzeby tej inwestycji profil opracowany według indywidualnego pomysłu architektów – mówi Piotr Bury z pracowni JSK Architekci, będącej autorem projektu.

 

 20210719alu2

Mazowsze

Innym obiektem sportowym autorstwa JSK Architekci – który jednocześnie jest największym w Polsce i najbardziej rozpoznawalnym - jest Stadion Narodowy w Warszawie. Zbudowany w niecce wyburzonego Stadionu Dziesięciolecia jest w stanie pomieścić 58 580 kibiców, a w trakcie koncertów liczba gości zwiększa się aż do 72 900 osób! Zastosowano tu między innymi rozwiązania okienno-drzwiowe Aluprof MB-70 i MB-45 oraz przegrody przeciwpożarowe MB-78EI. Ponadto do stworzenia przeszklonych fasad Stadionu Narodowego posłużył system słupowo-ryglowy MB-SR50N, który uzupełniają opracowane specjalnie na potrzeby tej realizacji listwy maskujące. To one odpowiadają za osiągnięcie spektakularnego efektu wizualnego obiektu, jaki powstał w projekcie JSK Architekci.

 

 

Tam, gdzie sportowe i kulturalne emocje

Rozwiązania Aluprof znalazły zastosowanie nie tylko w budynkach powstałych z myślą o współorganizowanych przez Polskę Mistrzostwach Europy. Zostały wykorzystanie również w innych obiektach, gdzie sportowe i kulturalne wydarzenia wyzwalają ogromne emocje. To między innymi Ergo Arena znajdująca się na granicy Gdańska i Sopotu, Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego (przez kilka lat znany jako Pepsi Arena), hala widowiskowo-sportowa Arena Gliwice czy Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego.

Aluprof

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.