Drzwi wejściowe to wizytówka domu. Ale to też główna ochrona przed niepowołanymi gośćmi. We współczesnym świecie powinny więc łączyć trzy funkcje: estetyczną, antywłamaniową oraz użytkową.

 

Nowoczesne rozwiązania do drzwi wejściowych przenoszą te funkcje na wyższy poziom i – zapewniając solidne zabezpieczenie przed włamaniem, pozwalają na ich obsługę faktycznie jednym placem, zachowując przy tym zgodne z obecnymi trendami walory estetyczne. G-U prezentuje 4 kluczowe elementy tego systemu.

 

20220109gu Automatyczny zamek wielopunktowy GU SECURY AUTOMATIC DR

 Automatyczny zamek wielopunktowy GU SECURY AUTOMATIC DR 

 

#1 Podstawa: automatyczny zamek wielopunktowy
Jednopunktowe zamki do drzwi wejściowych powoli odchodzą do lamusa, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się zamki wielopunktowe, które ryglują drzwi w kilku, zazwyczaj trzech, miejscach (przy progu, przy górnej ościeżnicy i w okolicy klamki).

 

Dodatkowe punkty ryglowania to dla ewentualnego włamywacza kolejne miejsca, które musiałby sforsować, chcąc dostać się do domu. Jeśli konstrukcja zamka opiera się dodatkowo na połączeniu automatycznego zapadkorygla i haka ryglowego, potencjalny włamywacz praktycznie nie ma szans.


– Taką ochronę przeciwwłamaniową zapewnia zamek GU-SECURY Automatic-DR. Posiada on podwójny, niezawodny rygiel automatyczny, będący połączeniem zapadkorygla GU Automatic i haka ryglowego. Wszystkie elementy ryglujące wysuwają się automatycznie po zamknięciu drzwi.

 

Włamywacz nie ma możliwości manipulowania przy zapadkoryglu, a masywny rygiel hakowy jest zabezpieczony przed próbą podważenia – wyjaśnia Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska.

 

20220109gu Biometryczna Kontrola Dostepu

 Biometryczna Kontrola Dostępu

 

Nie bez znaczenia jest też funkcja automatycznego ryglowania, niezwykle przydatna podczas codziennego użytkowania. Nie trzeba pamiętać o zaryglowaniu drzwi po wejściu do domu, zamek zrobi to automatycznie.

 

Użycie klucza jest konieczne jedynie, gdy chcemy, aby klamka była zablokowana od wewnątrz (na przykład po to, aby dzieci niepostrzeżenie nie wymknęły się z domu) oraz oczywiście, gdy chcemy wejść do domu, a nie zastosowaliśmy innych rozwiązań.

 


#2 Połączenie: silnik i transmisja danych
Zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic-DR jest dopasowany do wszystkich systemów drzwiowych, w tym do drzwi objętych kontrolą dostępu, dzięki której drzwi można otwierać bez użycia klucza. Jednak aby w pełni korzystać z zalet kontroli dostępu, należy stworzyć specjalny system, czyli doposażyć drzwi z zamkiem GU-SECURY Automatic-DR.

 

Pierwszym niezbędnym elementem tego systemu jest kompatybilny silnik, np. A-Öffner lub A-ÖffnerServo. A-ÖffnerServo ma tę dodatkową zaletę, że ułatwia korzystanie z drzwi wejściowych, nawet jeśli są masywne i ciężkie. Każdy domownik z łatwością je otworzy – wystarczy po prostu lekko przekręcić klucz lub stuknąć w klamkę. W przypadku silnika A-Öffner otwieranie odbywa się w klasyczny sposób.


Niezawodną transmisję danych gwarantuje elektroniczny przepust kablowy z zasilaczem SECUREconnect 50/200.

 


#3 Urządzenia końcowe: inteligentne otwieranie
System: zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic-DR – silnik A-Öffner/A-ÖffnerServo oraz elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 50/200 wystarczy połączyć z urządzeniem końcowym, aby uzyskać możliwość inteligentnego sterowania drzwiami wejściowymi.

 

Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie należą:
- klasyczna klawiatura kodowa;
- czytnik RFID, czyli otwieranie drzwi przy pomocy karty, breloka lub innego transpondera;
- klawiatura numeryczna Bluetooth&Code;
- czytnik linii papilarnych.

 

To właśnie czytnik linii papilarnych jest odpowiedzią na wymagania współczesnego użytkownika. W tym przypadku „klucz” mamy zawsze przy sobie – znika ryzyko zgubienia czy zatrzaśnięcia klucza, karty, transpondera, czy zapomnienia kodu dostępu.

 

– Wprowadzony ostatnio do oferty G-U czytnik linii papilarnych ekey dLine może być instalowany zarówno na skrzydle drzwi wejściowych, jak i na pochwycie. Ma nowoczesny design i niewielki rozmiar. Pozwala na otwarcie drzwi w dwojaki sposób: poprzez dotknięcie palcem czytnika lub w aplikacji ekey bionyx, za pośrednictwem telefonu.

 

Warto podkreślić, że oprogramowanie jest inteligentne, czyli uczy się nawyków mieszkańców podczas codziennego użytkowania i – co ważne w przypadku rodzin z dziećmi – uwzględnia dorastanie najmłodszych i związane z tym zmiany, np. w rozmiarze ich palców – opowiada Tomasz Bartol.

 

Nowoczesny czytnik linii papilarnych to nie tylko wygodny sposób otwierania drzwi wejściowych, ale i urządzenie pozwalające kontrolować wejście do domu. W opcji z aplikacją użytkownik może korzystać z funkcji powiadomień. Wówczas na telefon otrzymuje wiadomość, że drzwi właśnie zostały otwarte za pomocą czytnika.

 

Ma również wgląd do dziennika dostępu, możliwość przeglądania wszystkich podłączonych urządzeń i punktów dostępowych, może również skorzystać z opcji zdalnego otwierania drzwi wejściowych i funkcji ustawienia dostępu czasowego. W systemie można zapamiętać linie papilarne (nie odciski palców) do 20 użytkowników. W czytniku zastosowano technologię czujników RF, które reagują tylko na żywe palce.

 


#4 Dodatkowe zabezpieczenie: ukryty samozamykacz
Ukryty samozamykacz jest dopełnieniem idealnego systemu, w którym punktem wyjścia jest automatyczny zamek wielopunktowy. To rozwiązanie sprawdzi się w domu, w którym mieszka wielu aktywnych domowników.

 

Zapewni nie tylko bezpieczeństwo: drzwi się zawsze zamkną same, a w trakcie samozamykania skrzydło wyhamuje, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia drzwi i ramy oraz zabezpiecza domowników przed uderzeniem gwałtownie zamykanymi drzwiami.

 

– Nowoczesny samozamykacz do drzwi wejściowych, jak na przykład GU VTS 736, to samozamykacz ukryty, posiadający funkcję regulacji siły i prędkości zamykania oraz domyku. Jego niewątpliwą zaletą jest design. Jego korpus jest całkowicie ukryty w skrzydle drzwiowym, zaś szyna jezdna w ramie drzwi, co zabezpiecza element przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub rozregulowaniem.

 

Zastosowano w nim ponadto technologię krzywki, która sprawia, że samozamykacz może być stosowany w budownictwie bez barier, gdyż ułatwia otwieranie drzwi wejściowych mniej sprawnym domownikom – podkreśla ekspert G-U Polska.

 

O tym, że drzwi wejściowe muszą być solidne, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak ta solidność to nie tylko grubość drzwi, czy materiał, z którego są wykonane, ale przede wszystkim dodatkowe elementy, które z jednej strony poprawiają bezpieczeństwo, a z drugiej podnoszą komfort użytkowania drzwi wejściowych. Aby zupełnie odpowiadały współczesnym wymaganiom, muszą być dodatkowo dobrze zaprojektowane.

 

____
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.