Inteligencja to niezwykle ważna cecha. Jest na tyle istotna, iż razem z rozwojem technologii, zaczęliśmy wyposażać w nią przedmioty codziennego użytku.

 

Smartfony, samochody, odkurzacze, lodówki czy wreszcie całe domy – obecnie są w stanie wykonać dużą część swoich zadań samodzielnie. Jeśli chodzi o zarządzanie przestrzenią – naszym komfortem, prywatnością i bezpieczeństwem, pierwszoplanową rolę odgrywają inteligentne przeszklenia. Okazja, aby o nich porozmawiać, jest idealna.

 

 2022 05 20 1

PRIVA-LITE w domowym biurze. Fot.: Saint-Gobain

 

Trwa bowiem Międzynarodowy Rok Szkła. Co zatem mogą zaoferować przeszklenia na miarę XXI wieku?

 

 

Prywatność w wersji smart
Do podstawowych zadań przeszkleń w architekturze należy zarządzanie dostępem naturalnego światła do wnętrza. Co oczywiste, najwyższej jakości przeszklenia zapewniają wysokie doświetlenie przestrzeni – określa to tzw. współczynnik Lt.

 

Jednak szczególnie w kontekście przeszkleń wewnętrznych, np. w postaci ścian działowych, doskonała transparentność tafli może niekiedy niekorzystnie wpływać na umiejętność koncentracji czy poczucie prywatności.

 

Wtedy z pomocą przychodzi szkło o zmiennej przezierności. Ze względu na swoją funkcjonalność sprawdzi się zarówno w inwestycjach komercyjnych, np. w przestrzeniach biurowych, jak również w domach prywatnych.

 

 2022 05 20 2

Szkło grzewcze EGLAS w smart home. Fot.: Saint-Gobain

 

– Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań z naszego portfolio jest PRIVA-LITE – mówi Aksana Myslivets, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – To szkło aktywne, które dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej zmienia swoją transparentność, a tym samym, w ułamku sekundy i za pomocą jednego kliknięcia pilota czy dedykowanej aplikacji mobilnej, jest w stanie całkowicie odmienić charakter przestrzeni, gwarantując użytkownikom komfort i prywatność. Co istotne nie odbywa się to kosztem dostępu naturalnego światła do wnętrza – w obu trybach współczynnik Lt jest niezwykle wysoki i wynosi 77% dla trybu przeziernego i 76% dla matowego.

 


Jak zatem działają przeszklenia o zmiennej przezierności?
– PRIVA-LITE to szkło laminowane ze specjalną folią z ciekłymi kryształami, które za pomocą prądu przyjmują regularny układ, a tafla staje się przezierna – tłumaczy Aksana Myslivets.

 

– Warto podkreślić, iż zmiana trybu jest bezszelestna i trwa ułamek sekundy. PRIVA-LITE gwarantuje także komfort akustyczny, skutecznie tłumiąc dźwięki płynące z zewnątrz – współczynnik Rw wynosi bowiem co najmniej 38 dB. Stanowi zatem idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie prywatność czy możliwość koncentracji odgrywa kluczową rolę.

 

Szkło w wersji smart może jednak oferować także inne korzyści. Poza prywatnością i bezpieczeństwem niezwykle istotny z punktu widzenia użytkowania przestrzeni jest komfort termiczny.

 

Ciepło w nowoczesnym wydaniu
Przeszklenia okienne stanowią jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych, szyby mają bowiem niezwykle istotne znaczenie w kontekście zarządzania temperaturą wnętrz.

 

– Aktywne szkło grzewcze EGLAS samo w sobie stanowi smart źródło ciepła – wyjaśnia Aksana Myslivets. – Mechanizm jego działania opiera się na promieniowaniu podczerwonym – po podłączeniu przeszklenia do sieci elektrycznej, ciepło jest wytwarzane i emitowane przez powłokę z tlenków metali pokrywającą taflę. Inteligentne szkło grzewcze może zatem stanowić dodatkowe, niezwykle efektywne źródło ciepła w domu.

 

 2022 05 20 3

Biuro Kupper Glass w Gdańsku. Fot.: Saint-Gobain

 

EGLAS może zostać wykorzystany także w celach antykondensacyjnych. Specjalna funkcja pozwala wyeliminować problem zaparowanych szyb czy rozwoju pleśni i grzybów na ramach. Z kolei funkcję topnienia śniegu z pewnością docenią właściciele świetlików lub okien dachowych. Jak na smart rozwiązanie przystało, użytkownik może sterować szkłem EGLAS za pomocą systemu inteligentnego domu lub termostatu.

 

Nowoczesne rozwiązania do biur czy domów to jednak nie tylko technologia. Bardzo ważne jest, aby w równym stopniu co na użytkownika, korzystnie wpływały one na środowisko naturalne. Czy także na tym polu inteligentne przeszklenia nie mają sobie równych?

 


Inteligentny budynek na szczęśliwej planecie
Zrównoważony rozwój i troska o stan środowiska to misja i jednocześnie największe wyzwanie dla dzisiejszego budownictwa. Dlatego istotne jest wykorzystywanie materiałów wykończeniowych, które wspierają przyrodę zarówno na etapie produkcji, jak i w późniejszej eksploatacji.

 

W przypadku szkła aktywnego EGLAS może ono zostać połączone z funkcjonującą w budynku instalacją fotowoltaiczną. Otrzymujemy tym samym ekologiczne źródło ciepła, bez jego strat czy tzw. efektu zimnej ściany. A to wszystko z korzyścią dla kondycji naszej planety.

 

 2022 05 20 4

Czy szkło może być inteligentne? Fot.: Saint-Gobain

 

– „Making the World a Better Home” to cel nadrzędny marki Saint-Gobain. PRIVA-LITE i EGLAS posiadają Deklarację Środowiskową Produktu, czyli tzw. certyfikat EPD potwierdzający, iż jest to produkt spełniający dzisiejsze oczekiwania inwestorów w zakresie troski o stan środowiska naturalnego – dodaje Aksana Myslivets. – EPD znacząco ułatwia otrzymanie certyfikatów środowiskowych, takich jak WELL, BREEAM czy LEED.

 

Nowoczesne, inteligentne szkło zapewnia efekt synergii między komfortem, estetyką i walorami czysto użytkowymi. Ułatwia nasze życie, a jednocześnie pomaga dbać o kondycję planety. Jeśli więc smart budownictwo, to tylko ze smart przeszkleniami!

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.