Powiedzieć, że aluminium to materiał niezwykły, to jak nie powiedzieć nic. To naturalny surowiec do zadań specjalnych, którego szeroki wachlarz właściwości sprawia, że niezależnie od branży jaka po niego sięga, staje się w niej cichym bohaterem. Giętkie, lekkie, ekologiczne, niesamowicie wytrzymałe – nie sposób wymienić wszystkich zastosowań tego „zielonego metalu". Warto jednak poznać garść ciekawych faktów na jego temat.

 

20220606hydro 12a

 


Najpowszechniejszy metal na świecie
Aluminium jest trzecim pierwiastkiem pod względem powszechności występowania na Ziemi. Ustępuje jedynie krzemowi oraz tlenowi. Ten najczęściej występujący pierwiastek metaliczny stanowi około 8 procent skorupy ziemskiej, więc nie ma obaw, że niebawem jego zasoby diametralnie się skurczą.

 

20220606hydro 12b

 


Surowiec niemal nieśmiertelny
Tym, co wyróżnia aluminium na tle innych metali, jest jego niesamowita łatwość w poddawaniu go recyklingowi. Aż 95% istniejących opakowań aluminiowych może zostać wykorzystanych ponownie. Warto zaznaczyć, że odzysk w żaden sposób nie obniża jakości metalu. Jak podkreślają eksperci Hydro, na ten moment w użyciu jest 75 procent całego, kiedykolwiek wyprodukowanego aluminium. A rocznie odzyskuje się około 15 milionów ton aluminium z selektywnej zbiórki odpadów! Dlatego właśnie nazywa się go „zielonym metalem".

 


Nieznośna lekkość Alu
W porównaniu do wytrzymałości, jaką oferuje, to metal niesamowicie lekki. Jest trzykrotnie lżejszy od stali. To między innymi tej właściwości zawdzięcza swój niebywały sukces. Wagę aluminium doceniono w branży produkcyjnej, budowlanej i logistycznej - znacznie mniejszy ciężar przekłada się na obniżenie zużycia energii podczas transportu. Sięganie po rozwiązania z aluminium jest korzystne zarówno dla biznesu, jak i środowiska naturalnego.

 

20220606hydro 12

 


Od sreberka czekolady po łodzie podwodne
Nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych właściwości aluminium, czyli o jego bardzo dobrej plastyczności. Aluminium można bez większego trudu nadawać dowolne kształty np. poprzez walcowanie, dzięki czemu znajduje zastosowanie w tak wielu branżach – od spożywczej, przez produkcyjną, przemysłową, aż po medyczną czy budowlaną. Z aluminium tworzy się konstrukcje wielu maszyn i przedmiotów, produkuje się narzędzia i części. Można je obrabiać zarówno na gorąco, jak i na zimno. Ponadto, z powodzeniem wykorzystuje się je do tworzenia różnorakich stopów (z metalami i niemetalami) o określonych i pożądanych właściwościach fizycznych.

 


Akcja konserwacja? Bez problemu
Aluminium wchodzi w reakcję chemiczną z zawartym w powietrzu tlenem, czego efektem jest powstawanie specjalnej powłoki tlenkowej odpornej na szkodliwe działanie korozji. Dzięki temu proces konserwacji nie jest skomplikowany, nie wymaga dużych nakładów, a co więcej części aluminiowe są trwałe i nie muszą być zbyt często wymieniane (w porównaniu do elementów z żelaza lub ze stali).

 

20220606hydro 12c

 


(Od) błysk i (od) blask
Aluminium odbija zarówno ciepło, jak i światło oraz sprawia, że temperatura nie przenika poza jego powłokę, co czyni surowiec świetnym materiałem zarówno do przechowywania żywności, jak i do produkcji koców ratunkowych. Funkcje odblaskowe znajdują swoje zastosowanie w branży fotograficznej i oświetleniowej.

 


Na koniec trochę historii
W 1825 r. Duńczyk Christian Oersted wyodrębnił glin, ale pierwszy przedmiot z tego pierwiastka udało się wyprodukować dopiero 29 lat później. Była to grzechotka, prezent dla syna Napoleona III, którą wykonał francuski chemik Henri Deville. Cesarz był tak zachwycony nowym metalem, że podczas przyjęcia dla ambasadorów podał łyżeczki aluminiowe zamiast pozłacanych. Przez pewien czas materiał ten był droższy niż srebro oraz złoto.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.