Jak oszczędzać energię, wodę i mieć mniej? Na te pytania można znaleźć odpowiedź na interaktywnej wystawie edukacyjnej: EkoEksperymentarium, stworzonej przez kolektyw „Mamy Projekt".

 

Wydarzenie ruszyło 3 lipca w Muzeum Miasta Gdyni podczas Gdynia Design Days i potrwa do 30 sierpnia. Firma VELUX jest jednym z partnerów tego projektu.

 

20220707 velux eksperymentarium--1255326a

 

Wystawa EkoEksperymentarium zbudowana jest na planie mieszkania. W każdym pomieszczeniu, poprzez eksperymentowanie, doświadczenie i zabawę, będzie można sprawdzić, jak nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko.

 

20220707 velux eksperymentarium--1255326b

 

 

W salonie dowiemy się, które sprzęty domowe pobierają energię w trybie stand-by, poznamy zależności pomiędzy temperaturą uzyskiwaną poprzez ogrzewanie a emisją CO2 i nauczymy się, jak efektywnie wykorzystywać okna i zasłony. W kuchni zmierzymy się z tematem segregacji odpadów i nauczymy gotowania w stylu zero waste, a nawet obliczymy ślad węglowy swojego śniadania. Z kolei w łazience sprawdzimy, jak oszczędzać wodę.

 

20220707 velux eksperymentarium--1255326c

 

Zapraszamy całe rodziny, które odwiedzając wystawę poprzez doświadczanie odkryją jak zmienić codzienne nawyki i dbać o Planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np.: odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów.

 

Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie co robić, żeby nie szkodzić środowisku - mówi Joanna Studzińska - kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.

 

20220707 velux eksperymentarium--1255326e

 

Jednym z eksponatów w salonie jest okno dachowe wyposażone w zaciemniającą roletę wewnętrzną oraz markizę zewnętrzną. Uczestnicy mogą przekonać się, jak bez użycia energii i klimatyzacji można obniżyć temperaturę latem w domu. Eksponat zachęca do eksperymentowania i pokazuje, jak w praktyce korzystać z przesłon wewnętrznych i zewnętrznych.

 

20220707 velux eksperymentarium--1255326f

 

Okna dachowe nie tylko doprowadzają do wnętrza światło i świeże powietrze, ale także pomagają oszczędzać energię. Latem możemy obniżyć temperaturę w pokoju stosując markizy zewnętrzne. Z kolei zimą poprzez szyby do wnętrza wpada słońce, które ogrzewa pomieszczenie – nie musimy więc podkręcać kaloryfera i oszczędzamy energię.

 

20220707 velux eksperymentarium--1255326d

 

 

Zdecydowaliśmy się współtworzyć grę i wspierać cały koncept, gdyż tematy związane z ekologią są nam bardzo bliskie, mamy m.in. własną strategię redukcji emisji CO2. Co ważne, organizatorzy zadbali również o materiały dydaktyczne, które można wykorzystać w programie nauczania, by wspierać edukację ekologiczną dzieci - podkreśla Aleksandra Zybała, manager ds. komunikacji w VELUX Polska.

 

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z darmowymi grami, gdzie na uczestników czekają eko-wyzwania (www.ekoeksperymentarium.pl). Jedno z nich dotyczy wpływu okna dachowego oraz rolet na oszczędność energii w domu i zostało opracowane przy udziale ekspertów z firmy VELUX. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-11 lat i stanowi pomoc dydaktyczną dla rodziców lub nauczycieli w edukacji ekologicznej.

 

Zagraj w grę: https://www.velux.pl/o-grupie-velux/ekoeksperymentarium

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.