Co roku wraz z nadejściem lata i wysokich temperatur, wraca temat przegrzanych wnętrz. Czy istnieje zatem skuteczny sposób, by uchronić się przed tym problemem, bez konieczności ponoszenia wydatków na instalację systemu klimatyzacji i wysokich rachunków za prąd? A i owszem. Sekret tkwi w ociepleniu ścian, bo najtańsza energia to ta, której nie zużywamy.

 

20220707baumit dom marcina bodzanow 01 m

Fot. Baumit

 

Postepujące zmiany klimatyczne zwiastują stały wzrost letnich temperatur, co oznacza, że musimy przygotować się na coraz więcej gorących dni, a także coraz częściej występujące i dłużej trwające fale upałów. Tymczasem takie warunki nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Powodują między innymi niedotlenienie organizmu, któremu mogą towarzyszyć między innymi bóle i zawroty głowy, zmęczenie, duszności czy senność. Gdy jest za ciepło, brakuje nam energii, trudniej nam się skoncentrować, wydłuża się czas rekacji, spada jakość snu i jesteśmy rozdrażnieni.

 

Szukamy schronienia w naszych domach, jednak gdy z nieba leje się żar, także w pomieszczeniach robi się gorąco i często dochodzi do ich przegrzania. By obniżyć temperaturę we wnętrzach, niektórzy decydują się na montaż systemu klimatyzacji. Te jednak mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a do tego zużywają dużo prądu, co przy obecnym tempie wzrostu cen energii staje się coraz mniej opłacalnym ekonomicznie rozwiązaniem.

 

20220707baumit temperatura budynek ocieplony i nieocieplony m

 Rozkład temperatur w domu z domu z ociepleniem i bez izolacji termicznej

Źródło. Baumit

 

Co zatem możemy zrobić, by zapewnić sobie przyjemny mikroklimat wnętrz bez względu na pogodową aurę za oknem i bez konieczności regulowania wysokich rachunków za energię?

– Jedyną słuszną drogą do osiągnięcia komfortu cieplnego jest zapobieganie przegrzewaniu wnętrz latem i ograniczenie strat ciepła zimą. Oba te cele możemy zrealizować poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, które działa jak osłona termiczna, zapewniając nam zrównoważoną temperaturę o każdej porze roku. W praktyce oznacza to dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do schłodzenia czy ogrzania wnętrz, co przekłada się na niższe rachunki, a także mniej zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W przypadku budynku jednorodzinnego mówimy o oszczędnościach sięgających nawet kilku tysięcy złotych w ciągu roku – mówi Tomasz Jarzyna z Baumit Polska.

 

 

Skuteczna osłona termiczna

Dobrze zaizolowane, masywne ściany to nie tylko sposób, by zimą zatrzymać ciepło w domu, lecz także skuteczna ochrona przed upałami. Termoizolacja w lecie blokuje gorące masy powietrza na zewnątrz, zapobiegając ich przedostawaniu się do wnętrz.

 

Potwierdzają to wyniki testów przeprowadzonych w parku badawczym Baumit Viva, gdzie przy współpracy z niezależnymi jednostkami naukowymi poddaje się ocenie między innymi wpływ różnych materiałów czy technologii budowlanych na mikroklimat wnętrz oraz samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Jeden z testów przeprowadzono przy temperaturze na zewnętrz wynoszącej 36°C. W masywnych domach wzniesionych z cegły 25 cm i betonu z dociepleniem temperatura we wnętrzach osiągała wartości od 24°C do 27°C, chociaż okna wychodziły na stronę południową i nie były osłonięte roletami. W tym samym czasie w budynkach bez ocieplenia, na które działały te same warunki atmosferyczne, odczyty wskazywały 30°C.

 

20220707baumit wietrzenie pomieszczeniem licencja ograniczona do materialu prasowego baumit m

Wietrzenie pomieszczeń to czynność, o której powinniśmy pamiętać każdego dnia
Fot. Baumit

 

W praktyce oznacza to mniej energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki i niższą emisję CO2.

O kwestiach związanych z temperaturą wnętrz mieszkalnych warto pomyśleć już na etapie budowy domu, choć także remont może być świetną okazją ku temu, by poprawić komfort użytkowania pomieszczeń.

 

 

Wietrzenie w czasie upałów

By we wnętrzach panował przyjemny klimat, nie możemy zapomnieć o wietrzeniu wnętrz. To bardzo ważna czynność, o której należy pamiętać przez cały rok. Powietrze w pomieszczeniach zawiera bowiem wilgoć i wiele zanieczyszczeń, takich jak na przykład wydychany dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pyłki, zarodniki pleśni, bakterie, wirusy, związki chemiczne wydzielane przez meble i inne elementy wyposażenia, a jeśli w domu są osoby palące – także szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić odpowiednią cyrkulację i umożliwić wymianę „zużytego” powietrza na „świeże”.

 

By poprawić jego jakość w pomieszczeniach, możemy pokusić się o system pokrycia ścian wewnętrznych, bazujący na farbie wewnętrznej aktywnie wytwarzającej jony oczyszczające powietrze i masach szpachlowych regulujących wilgotność w pomieszczeniach. Jednak nawet wówczas otwieranie okien jest konieczne. W okresie upałów najlepiej robić to z rana lub nocą, gdy temperatury na zewnątrz są niższe niż za dnia. W przeciwnym razie wpuścimy gorące powietrze do wnętrz, a przecież tego właśnie chcemy uniknąć. Jeśli w ciągu dnia zachodzi potrzeba wymiany powietrza w mieszkaniu, otwórzmy na kilka minut okna i drzwi na oścież – wywołamy w ten sposób tzw. przeciąg kontrolowany.

 

 

Dodatkowe wspomaganie

Komfort pomieszczeń w upalne dni możemy dodatkowo poprawić, stosując przysłony okienne – najlepiej sprawdzą się te montowane od zewnątrz, choć pomóc może również stosowanie rolet wewnętrznych oraz grube, jasne zasłony, które będą dobrze odbijać promienie słoneczne. Dzięki temu w mieszkaniu nie będzie gorąco jak w saunie. Wszelkie sprzęty domowe podłączone do prądu emitują ciepło – te, których nie używamy, warto zatem wypiąć z kontaktu.

 

Jednocześnie pamiętajmy o regularnym nawadnianiu naszego organizmu. Przed snem wypijmy szklankę mleka – uzupełnimy w ten sposób minerały utracone w trakcie dnia. Możemy dodać do niego cynamonu, który wspomaga produkcję hormonu snu – melatoniny – będzie nam łatwiej zasnąć. Zadbajmy również o to, by pościel, w której będziemy spać była cienka i lekka, dzięki czemu nie będzie gromadziła zbędnego ciepła.

 

Każdy widzi w jak szybkim tempie rosną koszty energii. To natomiast oznacza coraz wyższe koszty eksploatacji budynków, w tym ich ogrzewania w okresie niskich temperatur oraz chłodzenia w czasie upałów. Co gorsza, perspektyw, że będzie taniej, na horyzoncie nie widać. Wybierając dobrej jakości system ocieplenia, możemy zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkaniowe o każdej porze roku, o wiele lepsze od tych, z jakimi mamy do czynienia w budynkach bez odpowiedniej termoizolacji.


www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.