Klamka czy pochwyt? Z pewnością zdania są podzielone. Jednak pochwyty mają nad klamkami tę przewagę, że mogą być zintegrowane z rozwiązaniami zapewniającymi nowoczesną kontrolę dostępu do domu. Jakie urządzenia można zamontować w pochwycie?

 

20221103GU

 

Wygoda i bezpieczeństwo idą w parze, jeśli chodzi o rozwiązania wybierane do domów. Chcemy bowiem, aby wyposażenie zapewniało nam maksymalny komfort, w którego zakres wchodzi również poczucie bezpieczeństwa. Stąd rosnące zainteresowanie kontrolą dostępu zintegrowaną z pochwytami drzwi wejściowych.

 

– Integracja pochwytu z urządzaniami końcowymi kontroli dostępu to bezpieczeństwo, design i najnowsze technologie w jednym rozwiązaniu. Czytniki tworzą z pochwytem jedną całość – są z nim fabrycznie zmontowane.

 

20221103GU1

 

Klient otrzymuje więc kompleksowe rozwiązanie wymagające jedynie podłączenia do drzwi z automatycznym zamkiem wielopunktowym i silnikiem, na przykład zamkiem GU-SECURY Automatic i silnikiem A-Öffner Servo – wyjaśnia Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska, producenta kompleksowych rozwiązań do kontroli dostępu.

 

– Pochwyty standardowo mają elegancki, minimalistyczny design, wpisujący się w obecne trendy w budownictwie. Są wykonane z nierdzewnej, szczotkowanej stali i posiadają kwadratowy przekrój.

 

20221103GU2

 

 

Jakie urządzenia mogą być zintegrowane z pochwytami w drzwiach wejściowych?

 

CZYTNIK LINII PAPILARNYCH

Już nie tylko w strefach ściśle nadzorowanych wykorzystywana jest biometryczna kontrola dostępu oparta na czytnikach linii papilarnych. Znajduje ona zastosowanie także w drzwiach wejściowych do domów, a konkretnie w ich pochwytach. Czytniki linii papilarnych są rozwiązaniem nowoczesnym i wygodnym. Zapamiętują, w zależności od modelu, od 50 do 150 palców: – A konkretnie specjalne punkty na liniach papilarnych.

 

Czytniki nie skanują odcisków palców, ale właśnie te konkretne punkty, technologia zaś opiera się na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania odcisków. Ich przewagą nad innymi rozwiązaniami jest to, że przysłowiowy klucz mamy zawsze przy sobie, nie trzeba też zapamiętywać żadnych kodów. W ofercie G-U znajdują się czytniki: Idencom, ekey dLine oraz Sommer – mówi ekspert G-U Polska.

 

 

CZYTNIK RFID

Czytnik RFID to z kolei rozwiązanie, w którym zamiast klucza wykorzystywane są transpondery: karty lub – częściej wykorzystywane w przypadku budynków mieszkalnych – breloki. Czytnik RFID zintegrowany z pochwytem jest odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych (stal nierdzewna połączona z wysokogatunkowym szkłem). Jest ergonomiczny i estetyczny.

 

– Najpopularniejszy w naszej ofercie czytnik RFID ma dużą pamięć – można w nim zaprogramować nawet 150 kart lub breloków, dlatego często wykorzystywany jest też w budynkach wielorodzinnych lub biurach. Dodawanie nowych użytkowników odbywa się za pomocą tzw. Master Transpondera i jest bardzo intuicyjne – podkreśla Tomasz Bartol z G-U Polska.

 

 

KLAWIATURA KODOWA

Klawiatura kodowa to powszechnie stosowane rozwiązanie, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Zintegrowana z pochwytem staje się wygodną opcją kontroli dostępu do budynku. Umożliwia nadanie indywidualnego kodu do każdego mieszkania. Również w domach jednorodzinnych rozwiązanie to ma swoich zwolenników.

 

– Przy wyborze klawiatury kodowej, którą chcemy zintegrować z pochwytem, należy pamiętać o trzech kwestiach: aby była odporna na warunki atmosferyczne, pozwalała na łatwe generowanie cztero- lub sześciocyfrowych kodów użytkowników i posiadała funkcję szyfrowania transmisji danych – wymienia ekspert G-U Polska.

 

Pochwyty zintegrowane z urządzeniami zastępującymi klucz to rozwiązanie nowoczesne i wygodne. Jest też opcją wartą rozważenia, gdy nie chcemy montować czytników czy klawiatury na elewacji. Zapewniają użytkownikom wygodny dostęp do domu, wpisując się jednocześnie w obowiązujące trendy w architekturze i designie.
Drzwi wejściowe z pochwytem wyposażonym w urządzenie kontroli dostępu to nie tylko komfort otwierania, ale i zamykania drzwi. Dzięki zastosowaniu automatycznego zamka wielopunktowego z silnikiem, drzwi samoistnie się ryglują po zamknięciu (nie trzeba pamiętać o użyciu klucza czy rygla od wewnątrz).

 

O czym należy pamiętać, zamawiając kontrolę dostępu do drzwi wejściowych?

1. Dokładnie określ swoje potrzeby, aby można było wybrać najlepiej dopasowane rozwiązanie.
2. Planuj z wyprzedzeniem – kontrola dostępu wymaga zasilania, dlatego pamiętaj o doprowadzeniu prądu do drzwi wejściowych (najlepiej na etapie projektowania domowej sieci elektrycznej).
3. Nie wyrzucaj… klucza. Przyda się w przypadku braku prądu. Bez zasilania otwarcie drzwi wejściowych za pomocą urządzeń dostępowych nie będzie możliwe. Dlatego dobrą praktyką jest ulokowanie klucza do drzwi w bezpiecznym miejscu, tak aby móc z niego skorzystać w sytuacji awaryjnej. W nowoczesnych domach, jako zabezpieczenie dla takie sytuacji, często stosuje się urządzenia podtrzymujące zasilanie w przypadku zakłócenia dostaw prądu. Taki zakup również warto rozważyć na etapie projektu.
4. Zamawiając drzwi z biometryczną kontrolą dostępu, poproś również o utworzenie wizualizacji, aby zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt finalny.
5. Istnieje możliwość zakupienia pochwytu do drzwi o konkretnej długości. Ostatnio dużą popularnością cieszą się pochwyty niemal równe wysokości drzwi, nadające wejściu do domu nowoczesny charakter.

 


Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

 

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.