Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii. Jednym z nich jest odpowiednio dobrana, nowoczesna stolarka okienna. Redukuje ona nie tylko wydatki związane z ogrzewaniem, ale także zapewnia mieszkańcom doskonały komfort i bezpieczeństwo. Jakie systemy okienne sprawdzą się w domach pasywnych oraz energooszczędnych?

 

 Okna w domu energooszczędnym, fot. AWILUX

 

Okna odpowiadają za największą utratę energii, ale są także doceniane ze względu na możliwe zyski z wykorzystania promieniowania słonecznego. Źle dobrane rozwiązania mogą doprowadzać do utraty nawet 40% ciepła z wnętrza. To dlatego dobór okien powinien być dla nas szczególnie ważny już na etapie planowania inwestycji.

 

Poza walorami estetycznymi i ilością światła wpadającą do wnętrza, najistotniejszy jest współczynnik przenikania ciepła. – Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów, jak profil oraz szyba. Jednocześnie musi być także ograniczony mostek cieplny na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym.

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna, PVC czy ALU – najważniejszy jest współczynnik U – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

 

2024 01 12 1

 Okna w domu energooszczędnym, fot. AWILUX

 

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych nie wykluczają możliwości stosowania dużych przeszkleń. Wręcz przeciwnie, zaleca się instalację takich okien szczególnie po stronie południowej, gdzie napływa większa ilość promieni słonecznych.

 


Jakie okna do domu energooszczędnego?
Budynki energooszczędne mają podwyższony standard energetyczny, uzyskiwany poprzez odpowiednią konstrukcję oraz dobór właściwych materiałów. W takich domach ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy i fundamenty są dokładnie izolowane. Wszystkie elementy budynku muszą chronić przed ucieczką ciepła. Dlatego w przypadku domu energooszczędnego współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki otworowej nie powinien być większy niż 1,1 W/(m2·K).

 

– Jeśli projekt budynku uwzględnia duże przeszklenia, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m2·K), w skład których wchodzi szyba składająca się z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

 

2024 01 12 1

 Schüco Living ALU INSIDE, fot. Schüco/AWILUX

 

W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie system okienny Schüco Living, dostępny w ofercie AWILUX. Dzięki głębokości zabudowy 82 mm i izolacyjności cieplnej do standardu pasywnego, okna te mają wszystkie właściwości wymagane dla stolarki energooszczędnej.

 


Nowa technologia uszczel- niania, oparta na innowacyjnych uszczelkach z tworzywa EPDM, oferuje skuteczną ochronę przed przeciągami, wilgocią i hałasem – przez cały okres użytkowania okna – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.

 


Jaki system do budynku pasywnego?
Domy pasywne charakteryzują się nie tylko minimalistycznym kształtem bryły, ale przede wszystkim niskim zapotrzebowaniem na energię, nieprzekraczającym 15 kWh/(m2·K). Stąd przy wyborze okien do tego rodzaju nieruchomości, kluczowe jest zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania ciepła U, który powinien mieścić się poniżej 0,8 W/(m2·K).

 

– Wybierając okna do domu pasywnego, warto rozważyć system Schüco Living Alu Inside z oferty AWILUX. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profili oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu wzmocnień, system nie ma żadnych mostków termicznych. Gładka powierzchnia aluminium odbija około 90% promieniowania cieplnego.

 

Ciągłe wzmocnienia aluminiowe gwarantują całej konstrukcji stabilność niemal identyczną z uzyskiwaną za pomocą wzmocnień stalowych. Co więcej, optymalny podział komór, zmniejszenie szczeliny wrębowej oraz dodatkowe strefy izolacji o dużej objętości, służące do opcjonalnego wprowadzenia izolatorów termicznych, umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

 

Dodatkowo, istotne jest wyposażenie takich przeszkleń w skuteczne osłony, takie jak rolety zewnętrzne czy markizy, które pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 30%.

 

Stałe przeszklenia dla stałych korzyści
W domach energooszczędnych i pasywnych często wykorzystywane są przeszklenia stałe – tak zwane okna typu fix. Wyróżnia je minimalistyczna budowa – tego typu rozwiązania nie mają klamek oraz okuć, które odpowiadają za otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł, a także mają mniejszą liczbę profili. Wyróżnia je stosunkowo niewielka cena, ale są one także doceniane ze względu na wysoką szczelność oraz bezpieczeństwo i możliwość uzyskania wielkogabarytowych przeszkleń.

 


Im wcześniej, tym lepiej
Rodzaj stolarki otworowej wybieramy już na etapie projektowania inwestycji. Natomiast zamówienia i zakupu okien możemy dokonać w momencie postawienia ścian – są one konieczne do wykonania precyzyjnego pomiaru. Jednakże pierwszym krokiem do zakupu właściwych dla nas rozwiązań jest wybór odpowiedniego salonu stolarki. Kompetentna obsługa oraz szeroki asortyment pozwoli nam wybrać system idealny dla naszego domu i taki, który odpowiada potrzebom wszystkich domowników.

 

– Pamiętajmy, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX.

 

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga zastosowania rozwiązań ukierunkowanych na znaczną redukcję codziennego zużycia energii.

 

Kluczowym elementem jest nowoczesna stolarka okienna, która nie tylko obniża koszty ogrzewania, lecz także zapewnia mieszkańcom doskonały komfort i bezpieczeństwo.

 

Przy wyborze okien do tego typu budynków, warto więc postawić na odpowiedni system okienny – na przykład taki, jak tak jak Schüco Living lub Schüco Living Alu Inside z oferty AWILUX. Dzięki nim, możliwa będzie pełna efektywność termoizolacyjna, gwarantująca wysokie standardy energetyczne naszego domu.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.