Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt ustawy o promocji odnawialnych źródeł energii. Prace koncepcyjne nad jej założeniami mają być zakończone do połowy roku. W planowanej ustawie o promocji odnawialnych źródeł energii wysokość wsparcia uzależniona będzie od rodzaju promowanej zielonej energii.
Rozszerzona zostanie promocja także na ciepło z odnawialnych źródeł energii. Tak zwane zielone certyfikaty to zbywalne prawa majątkowe. Sprzedają je producenci energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, a muszą je kupować sprzedawcy energii, bo za ich pomocą rozliczają się przed Urzędem Regulacji Energetyki z wypełnienia narzuconego prawem obowiązku sprzedaży energii ze odnawialnych źródeł.
Planowana korekta ma z jednej strony dać szansę innym źródłom energii niż wiatrowe, w praktyce jest bowiem tak, że prawa majątkowe przy ich obecnej cenie pozwalają realizować inwestycje w energetyce wiatrowej, a w fotowoltaice nic nie dają.
Ministerstwo Gospodarki zapowiada zmiany we wspieraniu produkcji energii z odnawialnych źródeł
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia