Szkło jest materiałem, który zyskał dużą popularność w nowoczesnym budownictwie – jest też coraz częściej stosowane nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale też przez inwestorów indywidualnych w budownictwie mieszkaniowym. Zastępuje w wielu miejscach takiemateriały, jak beton, drewno czy tworzywa sztuczne.


 
Ze szkła wykonuje się elementy fasad, ścianek działowych, drzwi między pomieszczeniami i do kabin prysznicowych, schody, balustrady i daszki nad drzwiami wejściowymi. Szklane konstrukcje wpisują się dyskretnie w architekturę obiektów albo tworzą mocne akcenty artystyczne. Zakres stosowania szkła jest praktycznie nieograniczony. Proponowane są liczne rozwiązania okuć do szkła – wytrzymałe, funkcjonalne, estetyczne, bezpieczne.

 

 

Dzięki postępowi, jaki się dokonał w Polsce w zakresie obróbki szkła, jest już szeroko dostępne szkło hartowane (ESG) i laminowane (VSG). Oba rodzaje mają wielokrotnie większą wytrzymałość od zwykłego szkła float i należą do grupy szkieł bezpiecznych – nawet w razie rozbicia nie stanowią zagrożenia: szkło hartowane po rozbiciu rozpada się na małe kawałki o zatępionych krawędziach, a szkło laminowane po rozbiciu pozostaje w całości, ponieważ poszczególne kawałki szkła są przyklejone do folii. Umożliwiło to pełne wykorzystanie zalet szkła w konstrukcjach szklanych. Konstrukcje te mogą spełniać dwie, wydawałoby się sprzeczne funkcje: służyć jednocześnie do łączenia i dzielenia przestrzeni.

 

 

Materiały
Wysoka jakość stosowanych do okuć materiałów oraz wszechstronne możliwości połączenia różnych aplikacji zapewniają elementom konstrukcyjnym połączenie atrakcyjności wyglądu, żywotności oraz uniwersalności zastosowania.

Okucia są wykonywane z różnych materiałów: mosiądz, aluminium, stal kwasoodporna a ostatnio tytan. Są oferowane w szerokim wyborze wykończenia powierzchni: polerowanie lub szczotkowanie materiału konstrukcyjnego, powłoki z połyskiem lub matowe, lakiernicze w kolorze białym lub czarnym, a na zamówienie pełna paleta RAL lub galwaniczne, głównie chromowe i niklowe, najczęściej w kolorze srebrnym lub złotym. Mogą więc być wykorzystane do różnych konstrukcji szklanych. Wykończeniu podlega sam materiał konstrukcyjny lub jest on schowany za dekoracyjną nakładką czy osłoną. 

 

 

 

Oprócz stałych ścianek całoszklanych, dostępne są też drzwi rozwierane lub przesuwne, a nawet całe ściany składane lub przesuwne ze szkła, pozwalające osiągnąć całkowitą swobodę aranżacji wnętrz. Są doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie dużej przestrzeni albo podzielenia wnętrza na mniejsze powierzchnie. Modułowa budowa i możliwość integrowania elementów tworzą elastyczny system dostosowujący się do wymagań architektów. Konstrukcje szklane pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń nawet niedużego apartamentu. Różnego rodzaju drzwi przesuwne pozwalają wydzielić z jednego dużego odrębne pomieszczenia o określonych funkcjach.

 

  


Pozwalają jednocześnie na łączenie sąsiednich pomieszczeń zgodnie z potrzebą chwili. Otwierając drzwi, mieszkańcy tworzą salon połączony z otwartym aneksem kuchennym. Po skończonym posiłku, porządkując sprzęty kuchenne, pomieszczenie ponownie można odgrodzić drzwiami, by nie przeszkadzać gościom, a jednocześnie utrzymywać z nimi pewien kontakt wzrokowy. Podobnie można zrobić z drzwiami do sypialni, w której w trakcie spotkania rodzinnego bawią się małe dzieci.

 


To przestrzeń dostosowująca się do wymagań jej mieszkańców: za przejrzystymi ścianami oraz drzwiami przesuwnymi znajdują się różne powierzchnie mieszkalne oraz różne funkcjonalności – włączając przestrzeń do pracy czy garderobę. Jednocześnie jest to otwarta przestrzeń, w której każdy czuje się swobodnie.

 


Tak kreatywne pomysły projektantów łączą się z nowoczesną technologią, by stworzyć indywidualne, elastyczne rozwiązania dla różnych pomieszczeń.

 

 

Grubość szkła
Większość okuć jest dostarczana w standardzie z przekładkami do szkła o grubości 10 mm. W przypadku szkła grubości 8 lub 12 mm dostępne są odpowiednio grubsze i cieńsze przekładki. Niektóre firmy oferują wzmocnione wersje swoich okuć do szkła o grubości 15 lub 19 mm. A okucia stosowane w konstrukcjach meblowych mogą być przystosowane do szkła 6 mm. Maksymalne wymiary i waga dźwiganej tafli szkła są określane precyzyjnie dla każdego rodzaju okucia

 

 

 

Szkło jest materiałem, który dzięki swojej przezroczystości zapewnia pomieszczeniom światło i przestrzeń, sprawia, że pomieszczenia wyglądają bardzo atrakcyjnie. Hol wejściowy z drzwiami lub ścianami ze szkła, wygląda znacznie bardziej przestronnie niż analogiczna przestrzeń zabudowana. Światło słoneczne dociera do środka, natomiast zimne powietrze pozostaje na zewnątrz. Salon oddzielony od holu tylko przejrzystą konstrukcją również zyskuje na przestronności.

 

 

 

Mocowania do szkła

- Łączniki punktowe – delikatne łączniki umieszczone we frezowanym otworze, co zapewnia licowanie łącznika z taflą szkła, ułatwiając utrzymywanie czystości – jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z konstrukcją kabiny prysznicowej.

- Złącza nakładane (nakładkowe) – zapewniają prostą obróbkę szkła i wytrzymałe mocowanie. Ze względów bezpieczeństwa śruby mocujące okucia bezwzględnie muszą być umieszczane od strony wewnętrznej, uniemożliwiając tym samym osobom nieupoważnionym demontaż drzwi i ścianki szklanej. Prawidłowo i starannie wykonana obróbka szkła daje maksymalną powierzchnię efektywnego zacisku okuć. W instrukcjach montażu określa się też właściwy moment dokręcenia śrub.

- Okucia zintegrowane – ukryte między taflami szkła w szybie zespolonej. Jest to idealne rozwiązanie jeżeli projekt wymaga, aby profile i okucia nie zakłócały estetyki szklanych elementów. Niewidoczne ukryte elementy nośne między dwoma taflami szkła zapewniają wyjątkową przejrzystość szklanej konstrukcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23-fot12

 

23-fot13

 

23-fot14

 

Kuchnia zmieniła swój charakter i ze skromnego miejsca na przygotowanie posiłku przeobraziła się obecnie w ośrodek swobodnej komunikacji domowników, do kuchni też często zaprasza się gości, co dawniej bywało „nie do pomyślenia”.

 

23-fot16

 

Tyle samo uwagi poświęca się, by zapewnić komfort i wygodę, co wysoką funkcjonalność wyposażenia. Cel jest taki: zaprojektować kuchnię, aby czasami funkcjonowała jako część otwartej przestrzeni mieszkalnej, czasami zaś by można było odgrodzić zapachy kuchenne w czasie gotowania i stukot garnków od reszty mieszkania.

 

23-fot15


Inteligentne systemy elementów szklanych dostarczają idealne rozwiązania dla takiego zadania. W rezultacie, kuchnia i jadalnia mogą być, za pomocą drzwi szklanych, dzielone lub łączone na wspólne przestrzeni, gdzie, dzięki poczuciu lekkości optycznej szkła, dużej ilości światła i przestrzeni, każdy czuje się komfortowo. Otrzymujemy pomieszczenie, które jest jednocześnie otwarte i przytulne.

 

23-fot17


Szklane drzwi przesuwne i wahadłowe, mogą być wyposażone w urządzenia, pozwalające na łatwe otwieranie i zamykanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet mając ręce zajęte talerzami lub szklankami, użytkownicy mogą bez przeszkód przejść do jadalni czy salonu. Wydajną technologię szklanych drzwi można połączyć z wyszukanym wzornictwem i nieodzowną wygodą użytkowania.

 

23-fot23

 

Mocowanie okuć do konstrukcji
- Zawiasy do drzwi rozwieranych i wahadłowych – możliwość mocowania zawiasów do konstrukcji szklanej usztywnionej za pomocą łączników stalowych lub konstrukcji prętowo-linowych, ościeżnicy drewnianej czy ościeży murowanych, mocowane do podłogi.
- Prowadnice do drzwi przesuwnych – możliwość mocowania prowadnic do konstrukcji szklanej, ściany murowanej czy sufitu betonowego, a w przypadku sufitów podwieszonych dostępne są specjalne przedłużki aby umożliwić mocowanie do stropu konstrukcyjnego; kółka jeżdżą bezpośrednio w otworze tafli szklanej lub po belce szklanej.

 

23-fot18

 

Łazienki obecnie muszą spełniać cały zestaw wymagań.  Mają być miejscem, w którym, oprócz pielęgnacji ciała, użytkownicy pragną odnaleźć chwilę relaksu.

 

23-fot19

 

Szklane parawany wannowe i drzwi w kabinach prysznicowych przyczyniają się do spełnienia tych oczekiwań, gdyż pomagają efektywnie zaaranżować przestrzeń nawet małej łazienki.

 

23-fot21

 

 

Chronią przed rozpryskami wody z wanny czy prysznica, bez nieprzyjemnego efektu zamknięcia przestrzeni. Szczególnie eleganckie rozwiązania są dostępne w postaci bezramowych konstrukcji szklanych z dyskretnie ukształtowanymi okuciami.

 

23-fot22

 

Kształty i stylistyka


-- Zawiasy do drzwi rozwieranych i wahadłowych
- kasetowe – od klasycznych, o ostro zarysowanych prostokątnych kształtach, do wersji „soft” z wykorzystaniem motywu łuku i „miękkimi” zaokrągleniami, a nawet stylistyki organicznej – z obłymi kształtami i minimalizmem znanym ze świata przyrody: materiał jest dany tylko w takiej ilości i w tych miejscach jak wynika to z obliczeń konstrukcyjnych lub względów technologicznych;
- sztangowe - szkło mocowane w systemie sztangowym nadaje pomieszczeniu dodatkowego „smaczku” estetycznego, poprzez widoczny detal o przemyślanym wzornictwie.


-- Wózki i prowadnice do drzwi przesuwnych
- wersja transparentna - dostępne są rozwiązania gdzie dążąc do maksymalnej przejrzystości elementy jezdne zredukowano do minimum i nawet rolę szyny jezdnej pełni belka ze szkła klejonego (kółka poruszają się w podłużnym otworze wyciętym w tafli szklanej);
- wersja minimalistyczna – wózki dźwigające taflę szklaną zostały schowane do środka belki nośnej i widać tylko uchwyt podtrzymujący szkło, a niektórzy producenci poszli jeszcze dalej i nawet ten uchwyt został ukryty i widać tylko bezszelestnie poruszająca się taflę szkła – okucia są więc prawie niewidoczne;
- wersja industrialna – kółka jezdne i inne elementy techniczne zostały powiększone i nieco „przerysowane” wzorniczo przez zwielokrotnienie ich ilości tak, że są wybijającym się elementem dekoracyjnym, wręcz narzucając swoją stylistykę całemu pomieszczeniu – widać zafascynowanie techniką przez projektanta tych okuć.

 

23-fot24

 

Człowiek żyjący w coraz bardziej zurbanizowanym świecie równocześnie coraz częściej pragnie żyć w harmonii z naturą. Teraz, przy zastosowaniu przesuwnych ścian z hartowanego szkła na balkonie lub tarasie, domy mogą szerzej otwierać się na walory przyrody. Uroki zmieniających się pór roku można spokojnie podziwiać z zacisznego wnętrza. 

 

Bezpieczeństwo


-- Drzwi rozwierane i wahadłowe
- samozamykające się zawiasy z możliwością regulowania w czasie montażu szybkości zamykania oraz z przyhamowaniem w momencie ostatecznego domknięcia,
- możliwość montażu odbojników z gumowymi elementami – aby nie uszkodzić drzwi w trakcie gwałtownego otwarcia lub zamknięcia,
- samozamykacze z regulowaną prędkością w poszczególnych fazach zamykania,
- czujniki ruchu i bariery świetlne w przypadku drzwi z napędem automatycznym.


-- Drzwi przesuwane
- odbojniki gumowe, sprężynowe lub hydrauliczne na końcach prowadnicy, aby uchronić skrzydło przed uszkodzeniem w razie zbyt mocnego otwarcia oraz w miejscu styku tafli w drzwiach dwuskrzydłowych, aby uchronić przed przytrzaśnięciem palców. Przy gwałtownym zamknięciu odbojnik zapewnia pozostawienie szczeliny między taflami szkła nawet przy zamkniętych drzwiach;
- niektóre wózki jezdne mają funkcję „anty-jumping”, która zapewnia równą, cichą jazdę bez kołysania w razie gwałtownego otworzenia „energiczną ręką” lub hamowania – jest to realizowane najczęściej za pomocą dodatkowego kółka na dole prowadnicy lub innego elementu oporowego;
- mechanizm amortyzujący ruch skrzydła – przy zastosowaniu tego systemu drzwi łagodnie wyhamowują i samoczynnie dochodzą do skrajnego położenia. Łagodny ruch końcowy skrzydła zabezpiecza drzwi przed uszkodzeniem i przedłuża trwałość okucia, eliminując niekontrolowane uderzanie skrzydła w ramę albo w odbój.
- czujniki ruchu i bariery świetlne w przypadku drzwi z napędem automatycznym;
- automatyczne drzwi przesuwne z trybem Low Energy pracują w niskich zakresach mocy, dzięki czemu możemy wyeliminować stosowanie, koniecznych zwykle, radarów i czujników bezpieczeństwa.

 

Dzięki swej przezroczystości, konstrukcje przeszklone dają pożądany efekt wizualny, zapewniając płynne przejście pomiędzy przestrzenią mieszkalną a naturą za oknem, jednocześnie odgradzając wnętrze od zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki takim rozwiązaniom balkon, patio lub taras stają się strefą przejściową pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu, pozwalając na wykorzystanie jej nawet przy niesprzyjającej aurze.


Robert Sienkiewicz


Opracowano na podstawie materiałów firm:
DORMA, GEZE, MINUSCO, MWE, NOVAGLAS, SADEV

 

patrz też:

 

konstrukcje szklane - balustrady:

Balustrady szklane zgodne z DIN 18008. Weryfikacja za pomocą symulacji MES , Świat Szkła 4/2013

Szkło o zmiennej przezierności, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2013

Raport na temat balustrad ze szkła Część 3, Tadeusz Michałowski , Świat Szkła 11/2012

Raport na temat balustrad ze szkła Część 2,  Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 9/2012

Raport na temat balustrad ze szkła Część 1,  Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 7-8/2012

Dobór szkła na balustrady wg przepisów polskich i niemieckich, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2012

 

 konstrukcje szklane - stropy, żebra, schody:

- Żebra szklane, Damian Żabicki, Świat Szkła 9/2013

- Szklane stropy, Damian Żabicki, Świat Szkła 5/2012

- Bezramowe przeszklenie panoramiczne z widokiem na Jaworzynę Krynicką, Jolanta Lessig, Świat Szkła 10/2011

- Pękanie szklanej fasady kurtyny wodnej, Jerzy Sendkowski, Łukasz Tkaczyk, Anna Tkaczyk, Świat Szkła 7-8/2011

Szklane ściany nośne , Marcin Kozłowski, Świat Szkła 1/2011

Szklane schody w Toronto, Marcin Kozłowski, Świat Szkła 7-8/2010

Realizacje, które inspirują, Marcin Kozłowski, Świat Szkła 6/2010

- Moc szklanych żeber, Piotr Pęczek, Świat Szkła 5/2010

Ściana kurtynowa typu ''szklane żebro'' , Krzysztof Wiśniakowski, Świat Szkła 7-8/2006

 

konstrukcje szklane mocowane punktowo:

Badania mocowania punktowego szkła, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 9/2010

-  Oszklenia mocowane punktowo - wymagania, metody badań i oceny , Krzysztof Mateja, Świat Szkła 9/2010

-  Szkło mocowane mechanicznie Część 2 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 5/2010  

Szkło mocowane mechanicznie Część 1 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010   

-  Mocowanie punktowe szkła, Świat Szkła 4/2010

Analiza numeryczna konstrukcji szklanych mocowanych punktowo Cz. 2, Barbara Szczerbal, Dariusz Włochal, Adam Glema, Tomasz Łodygowski, Świat Szkła 6/2009 

Analiza numeryczna konstrukcji szklanych mocowanych punktowo Cz. 1, Barbara Szczerbal, Dariusz Włochal, Adam Glema, Tomasz Łodygowski, Świat Szkła 4/2009  

Badanie doświadczalne konstrukcji szklanych mocowanych punktowo, Barbara Szczerbal, Dariusz Włochal, Adam Glema, Tomasz Łodygowski, Świat Szkła 3/2009   

Łączniki do punktowego mocowania szkła Cz. 3, Zbigniew Czajka, Świat Szkła 3/2009 

Konstrukcje wsporcze fasad szklanych , Jan Gierczak, Świat Szkła 2/2009   

Projektowanie szklanych konstrukcji mocowanych punktowo, Barbara Szczerbal, Dariusz Włochal, Adam Glema, Tomasz Łodygowski, Świat Szkła 2/2009    

Łączniki do mechanicznego mocowania szklanych elewacji Cz. 2, Zbigniew Czajka, Świat Szkła 2/2009   

Łączniki punktowe w szklanych konstrukcjach, Barbara Szczerbal, Dariusz Włochal, Adam Glema, Tomasz Łodygowski, Świat Szkła 1/2009    

Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 

Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz, Szklane inspiracje 9/2008

Łączniki do mechanicznego mocowania szklanych elewacji Cz. 1, Zbigniew Czajka, Świat Szkła 6/2008

Specyfika połączeń metalowo-szklanych i metody analizy, Maciej Cwyl, Świat Szkła 4/2008

Rozwój fasad budynków reprezentacyjnych w oparciu o konstrukcje cięgnowe, Maciej Cwyl, Świat Szkła 2/2008 

Konstrukcje cięgnowe w budownictwie wielkopowierzchniowym, Maciej Cwyl, Świat Szkła 11/2007

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach (całość) , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła  

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

Podstawy projektowania przeszkleń mocowanych punktowo, Marek Czupkiewicz, Świat Szkła 7-8/2007

Wymagania techniczne i kryteria oceny ścian osłonowych wg PN-EN 13830 Cz.1, Krzysztof Mateja, Świat Szkła 4/2007 

Silikony w mocowania punktowych i liniowych, Tomasz Wierzchowski, Świat Szkła 1/2007 

Modelowanie i analiza połączeń punktowych, Marcin Cwyl, Leszek Kwaśniewski, Wojciech Żurawski, Świat Szkła 10/2006 

Badania punktowych połączeń klejonych w konstrukcjach fasad metalowo-szklanych, Marcin Cwyl, Wojciech Żurawski, Świat Szkła 7-8/2006 

Fasada w "optyce łuskowej" , Świat Szkła 2/2006

Mocowania punktowe jako takie, Maksymilian Rejman Novaglas , Świat Szkła 12/2005 

Mocowania punktowe – utrzymają wiele, Gerhard Bertsch Langle Glas, Świat Szkła 11/2005

Delikatne formy budowlane, Franz-Jörg Dall, Świat Szkła 9/2005

Ściany osłonowe z oszkleniem mocowanym mechanicznie Cz. 2, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 6/2005

Ściany osłonowe z oszkleniem mocowanym mechanicznie Cz. 1, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 5/2005

POLIEDRA SKY GLASS fasada z punktowym mocowaniem szkła, METRA, Świat Szkła 3/2005

Polski rodowód, GLASS-MAL, Świat Szkła 3/2005

Bezramowe przekrycia i fasady szklane, Jan Gierczyk, Świat Szkła 10/2004

Sprawdzone narzędzia, GUARDIAN, Świat Szkła 9/2004

Połączenia w elewacjach szklanych, Jan Gierczak, Świat Szkła 6/2004

Uwarunkowania techniczne projektowania i realizacji, Marcin Brzezicki, Świat Szkła 6/2004

KDG w Warszawie, Krzysztof Sznajder, Maria Białoskórska POLRING-GLAS Świat Szkła 5/2004
 
Pierwsza wrocławska podwójna fasada, Marcin Brzezicki, Magdalena Baborska-Narożny, Świat Szkła 5/2004

Oszklenie mocowane mechanicznie – znak czasu, Bartosz Stasieńko Jordahl-Pfeifer, Świat Szkła 4/2004

SPINIG – punktowe mocowanie szkła, GLASS-MAL, Świat Szkła 4/2004

Przegrody z oszkleniem mocowanym punktowo, Krzysztof Mateja, Świat Szkła 12/2003

Kopuła nad BLUE CITY, Jadwiga Wrzesińska , Świat Szkła 12/2003

STRUCTURA system mocowania punktowego, Glaverbel, Świat Szkła 12/2003

Planar – nowa śruba,  Świat Szkła 12/2002

Okucia punktowe DORMA,  Świat Szkła 7/2002

Szklane ściany mocowane mechanicznie  Cz. 3, Jolanta Lessig, Świat Szkła 4/2002

Szklane ściany mocowane mechanicznie Cz. 2, Jolanta Lessig, Świat Szkła 2-3/2002

Szklane ściany mocowane mechanicznie Cz. 1, Jolanta Lessig, Świat Szkła 1/2002

 

 

konstrukcje szklane ze szkłem struktutralnym:

- Naprężenia w uszczelnieniu krawędzi szyb zespolonych,  Świat Szkła 07-08/2013

- Pewniejsze zabezpieczenie elementów strukturalnych fasad, Bernhard Koll, Świat Szkła 2/2012

Okna z wklejanymi szybami , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 12/2010

Wkład technologii silikonowych w zrównoważoną architekturę , A.T. Wolf, Świat Szkła 5/2010

SSG – zasady projektowania w świetle PN-EN 13022 część I i II oraz ETAG 002 , Tomasz Wierzchowski, Świat Szkła 10/2008

Stosowanie mas uszczelniających do fasad, Szymon Nadzieja, Świat Szkła 9/2008

 - Systemy oszklenia ze spoiwem konstrukcyjnym wg ETAGu nr 002. Część 2 , Krzysztof Mateja, Świat Szkła 6/2008

 - Systemy oszklenia ze spoiwem konstrukcyjnym wg ETAGu nr 002. Część 1 , Krzysztof Mateja, Świat Szkła 5/2008

 Lekkie ściany osłonowe z oszkleniem strukturalnym - architektura, konstrukcja, estetyka , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 11/2007

Technologia wklejania szyb do konstrukcji okiennych , Szymon Nadzieja, Świat Szkła 4/2007

Silikony w mocowania punktowych i liniowych, Tomasz Wierzchowski, Świat Szkła 1/2007 

Stosowanie szczeliw silikonowych w szkleniu zabezpieczającym cz. 2 , Szymon Nadzieja, Świat Szkła 12/2006

Stosowanie szczeliw silikonowych w szkleniu zabezpieczającym cz. 1 , Szymon Nadzieja, Świat Szkła 11/2006

Badania punktowych połączeń klejonych w konstrukcjach fasad metalowo-szklanych, Marcin Cwyl, Wojciech Żurawski, Świat Szkła 7-8/2006 

 Uszczelnianie szklanych konstrukcji z zastosowaniem szkieł samoczyszczących , Tomasz Wierzchowski, Świat Szkła 1/2006

 

 

konstrrukcje szklane - inne:

Badanie laminowanego szkła meblowego, Iwona Kozubek, Świat Szkła 09/2013

Miejsce nauki w inżynierii szkła i konstrukcji szklanych. Część 3, Zbigniew Cywiński, Świat Szkła 2/2011

Miejsce nauki w inżynierii szkła i konstrukcji szklanych. Cz. 2 , Zbigniew Cywiński, Świat Szkła 1/2011

Miejsce nauki w inżynierii szkła i konstrukcji szklanych Część 1 , Zbigniew Cywiński, Świat Szkła 12//2010 

Inżynieryjne problemy transparentności konstrukcji budowlanych , Zbigniew Cywiński, Świat Szkła 11/2010

Szklane ściany nośne , Marcin Kozłowski, Świat Szkła 1/2011

Północnoamerykańskie normy do projektowania szkła ,  Marcin Kozłowski, Świat Szkła 12/2010

Europejskie normy do wymiarowania szkła, Marcin Kozłowski, Świat Szkła 9/2010

Szklane schody w Toronto, Marcin Kozłowski, Świat Szkła 7-8/2010

Realizacje, które inspirują, Marcin Kozłowski, Świat Szkła 6/2010

Właściwości i odmiany szkła konstrukcyjnego, Marcin Kozłowski, Świat Szkła 5/2010

Szkło jako materiał konstrukcyjny , Marcin Kozłowski, Świat Szkła 4/2010

Projektowanie bezpiecznych przeszkleń w ścianach osłonowych ze szkłem , Artur Piekarczuk, Świat Szkła 2/2010

Weryfikacja badawcza numerycznych metod obliczeń szyb zespolonych , Artur Piekarczuk,  Świat Szkła 10/2008 

Wpływ warunków podparcia na wyniki obliczeń ugięć szyb wielkoformatowych pod obciążeniem równomiernie rozłożonym, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 4/2008

Metoda projektowania szyb zespolonych, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 3/2008

Metoda obliczeń ugięć okien PVC pod obciążeniem wiatrem , Artur Piekarczuk, Świat Szkła 7-8/2006 

Ściany osłonowe z oszkleniem mocowanym mechanicznie Cz. 2, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 6/2005

Ściany osłonowe z oszkleniem mocowanym mechanicznie Cz. 1, Artur Piekarczuk, Świat Szkła 5/2005

Modelowanie obciążeń klimatycznych szyb zespolonych. Część 2 , Zbigniew Respondek, Świat Szkła 1/2005

Modelowanie obciążeń klimatycznych szyb zespolonych. Część 1 , Zbigniew Respondek, Świat Szkła 12/2004 

 

 

inne artykuły autora:

Okna z wklejanymi szybami , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 12/2010

Samozamykacze a ochrona przeciwpożarowa, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 11/2010

Wymagania i badania luster wg PN-EN 1036-1:2008, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 10/2010

-  Konstrukcje szklane - elementy nośne, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 10/2010

-  Szkło mocowane mechanicznie Część 2 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 5/2010  

Szkło mocowane mechanicznie Część 1 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010  

- Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010

Okucia do drzwi rozwieranych przeszklonych i całoszklanych. Część 1. Zamykacze , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2010

Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz, Szklane inspiracje 9/2008

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 10/2010

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.