Szklane drzwi wraz z odpowiednimi okuciami nadadzą budynkowi dodatkowych walorów estetycznych. Jednak drzwi pełnią również wiele innych funkcji niejednokrotnie związanych z bezpieczeństwem użytkowania obiektu budowlanego.

 

 

30-fot1

 

Z punktu widzenia rozwiązań architektonicznych drzwi są ruchomą, pionową przegrodą, która zamyka otwór w ścianie budynku. Poszczególne modele różnią się między sobą kształtem, konstrukcją oraz sposobem otwierania. Na rynku nie brakuje modeli o nietypowych kształtach i rozwiązaniach konstrukcyjnych. 

 

Niejednokrotnie drzwi są zdalnie sterowane i uruchamiane za pomocą siłowników lub innych napędów. W wielu obiektach użyteczności publicznej uwzględnia się systemy drzwiowe, których praca jest nadzorowana w sposób automatyczny po zbliżeniu się osób.

 

30-fot2

 


Warto przypomnieć, że drzwi w budynkach pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim zamykają pomieszczenie, np. chroniąc budynek przed włamaniem. Nie mniej ważna jest także ochrona przed wpływem warunków atmosferycznych i hałasem. Drzwi mogą również stanowić przegrodę przeciwpożarową. Konstrukcje z elementami przeszklonymi mają za zadanie nasłonecznienie pomieszczenia.

 

Poza tym powinny zapewnić warunki ewakuacji, co jest szczególnie istotne w budynkach użyteczności publicznej. Na koniec pozostaje funkcja reprezentacyjna, bowiem drzwi nadają elewacji budynku dodatkowych walorów estetycznych.

 

30-fot3

 


Rodzaje szkła
Za podstawę produkcji szklanych drzwi uznaje się szkło float, np. w odmianie optiwhite. Niejednokrotnie szkło poddaje się procesowi napylania powłoki przeciwsłonecznej na jedną z powierzchni. Ma ona za zadanie przepuszczanie światła i odbijanie promieniowania podczerwonego.

 

Stąd też zespolenia tego typu najczęściej uwzględnia się w miejscach, gdzie zależy nam na ograniczeniu promieniowania słonecznego. Szkło refleksyjne występuje zazwyczaj w kolorze grafitowym, srebrnym, zielonym, brązowym i niebieskim. Można również przeprowadzić obróbkę termiczną takiego szkła.

 

30-fot4

 


Niejednokrotnie zastosowanie znajduje szkło barwione w masie (antisol) w kolorze brązowym, grafitowym, czarnym, zielonym czy też niebieskim. Istotną cechą szkła tego typu jest pochłanianie energii promieniowania słonecznego. Szkło antisol w porównaniu do szkła pokrytego napyloną powłoką refleksyjną zapewnia ograniczoną przejrzystość, niezależnie od poziomu oświetlenia, zapewniając prywatność pomieszczenia. Wadą tego szkła to z kolei zmiana odwzorowania barw przedmiotów umieszczonych w pomieszczeniu.


Przy produkcji szklanych drzwi niejednokrotnie stosuje się szkło trawione kwasem, który matowi powierzchnię szyby, jednorodnie lub wg określonego wzoru.


Warto również wspomnieć o fusingu, tworzącym płaskorzeźby na powierzchniach szklanych. Szkło fusingowe powstaje poprzez kształtowanie powierzchni szkła w wysokiej temperaturze: łączenie warstwowe różnokolorowych kawałków szkła, co daje barwny wzór i niepowtarzalną fakturę powierzchni; albo barwienie przy użyciu kolorowego, mielonego szkła o różnej granulacji, które tworzy obraz na szkle podstawowym. Drzwi mogą być wykonane ze szkła lakierowanego lub w postaci luster srebrnych, grafitowych i brązowych o różnej grubości i wykończeniu.

 

30-fot5

 

Niejednokrotnie uwzględnia się fazę oraz piaskowanie ornamentów. Szkło ornamentowe jest wytwarzane metodą odlewania i walcowania. Zazwyczaj uzyskuje się je poprzez podawanie masy szklarskiej na 2 walce, z których jeden posiada relief o odpowiednim kształcie. Szkło ornamentowe powstaje również poprzez trawienie tafli szkła kwasem. Typowe grubości szkła tego typu mieszczą się pomiędzy 3 a 8 mm.


Niejednokrotnie uwzględnia się szkło hartowane o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i odporności na powierzchniową różnicę temperatur.  Hartowanie szkła polega na poddaniu szkła płaskiego obróbce termicznej. Dzięki procesowi hartowania w przypadku rozbicia tafli zyskuje się niewielkie a zarazem nieostre kawałki. Nie są one tak niebezpieczne jak kawałki rozbitego zwykłego szkła. Szkło hartowane jest o około czterokrotnie twardsze w porównaniu ze zwykłą taflą. Wiercenie czy też szlifowanie wykonuje się przed hartowaniem szkła.

 

30-fot6

 


Z ościeżnicą i bez
Pod względem funkcjonalności szklane drzwi w ościeżnicach niczym nie różnią się od modeli wykonanych z tradycyjnych materiałów. Ościeżnice bardzo często są wykonywane z oklein naturalnych, egzotycznych i modyfikowanych. Materiałami do produkcji ościeżnic jest również MDF. Niejednokrotnie uwzględnia się oklejanie ich fornirami naturalnymi (buk, brzoza, dąb), jak i egzotycznymi (bambus, heban, iroko). Ościeżnice dostosowuje się do grubości muru. Istotną rolę odgrywają obustronne opaski obejmujące mur.


Interesujące rozwiązanie stanowią szklane drzwi bezościeżnicowe. W takiej konstrukcji otwór drzwiowy jest wykańczany na przykład tynkiem lub płytkami. Drzwi montuje się na łożysku obrotowym lub na zawiasach bocznych. Również i w tym przypadku konstrukcja zachowuje funkcjonalność typowych drzwi w ościeżnicy. Jako zalety rozwiązania tego typu wymienia się przede wszystkim większe światło przejścia i niewielką masę konstrukcji.

 

30-fot7

 


Drzwi przesuwne
Warto wspomnieć o szklanych drzwiach przesuwnych. Nabyć je można w tzw. wersji „rurowej”, z widocznym mechanizmem elementów mocujących szkło oraz w wersji „kasetowej”, gdzie stosowany jest niewidoczny mechanizm mocujący.

 

Odpowiednie rozwiązanie jest dobierane w zależności od cech pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Mocowanie konstrukcji może być wykonane do ściany lub sufitu pełnego, ściany lub sufitu G-K (uprzednio wzmocnionego) czy też ściany lub sufitu szklanego.

 

Szklane drzwi przesuwne są nieodzownym elementem miejsc o dużym natężeniu ruchu. Są to przede wszystkim centra handlowe, biurowce i szpitale. W konstrukcji tego typu przewiduje się jedno lub dwa skrzydła, które przy otwieraniu rozsuwają się na boki. Istotną rolę odgrywa napęd mocowany do nadproża lub belki systemowej. 

 

W zależności od zastosowanej konstrukcji nadproże jest w stanie przenieść obciążenie jednego skrzydła o masie do 150 kg. Skrzydła najczęściej są wykonywane z ram aluminiowych wypełnionych szkłem. Jednak nie mniejszym uznaniem cieszą się całoszklane skrzydła drzwiowe, w których istotną rolę odgrywa specjalna technika okuć.

 

30-fot8


Drzwi przesuwne są dostępne w wersji teleskopowej oraz łukowej. W rozwiązaniu teleskopowym drzwi składają się ze skrzydeł zachodzących na siebie. Tym sposobem zyskuje się maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Drzwi łukowe są uwzględniane z kolei w miejscach, gdzie zwraca się uwagę na prestiż wejścia. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują drzwi przesuwne wykonane w formie kulistego wiatrołapu.


Szyny jezdne, które są stosowane w konstrukcjach szklanych drzwi przesuwnych, powinny cechować się lekką ale wytrzymałą konstrukcją, odporną na skręcanie. Szyna tego typu może być mocowana zarówno do sufitu jak i do ściany. Elementy można ciąć na odpowiedni wymiar. Niektóre modele są dostarczane z otworami montażowymi.

 

Na szynie można zamontować ozdobne nakładki, które najczęściej są wykonane z aluminium. W konstrukcjach gdzie szyna jezdna jest montowana do sufitu nakładki instaluje się po obu stronach.

 

Jeżeli przewidziano szynę mocowaną do ściany, nakładka potrzebna będzie od strony widocznej. Na rynku są oferowane szyny jezdne o zmniejszonych wymiarach. Konstrukcję tego typu uzyskano dzięki zintegrowaniu wszystkich elementów w szynie jezdnej. Konstrukcja nie zawiera dodatkowych nakładek, dzięki czemu zyskuje wyjątkowe walory estetyczne. Szyny najczęściej są wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.

 


Drzwi wahadłowe i obrotowe
Dużym uznaniem cieszą się szklane drzwi wahadłowe. Bardzo często są one instalowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Są to na przykład galerie handlowe, sklepy, biura, restauracje i banki. Drzwi wahadłowe coraz częściej stosuje się w domach prywatnych. Istotną zaletą rozwiązań tego typu jest brak ościeżnic i samodomykanie drzwi.

 

Tym sposobem zyskuje się szerokie światło przejścia. Samozamykacz najczęściej jest umieszczany w podłodze, zapewniając estetykę konstrukcji. Wahadłowe skrzydło nie zakłóca komunikacji nawet przy dużym natężeniu ruchu. Drzwi wahadłowe są również oferowane w wersji bezfutrynowej. Jako zalety takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim czystość formy połączenia szkła z elementami mocującymi.


Mówiąc o szklanych drzwiach należy wspomnieć o modelach obrotowych, które często są nazywane karuzelowymi. Jako zaletę rozwiązań tego typu wymienia się przede wszystkim eliminowanie przeciągów w budynku. Uwzględniając odpowiedni typ i rozmiary pozostaje do dyspozycji swobodne przejście nawet dla kilku osób. Wybrać można rozwiązanie z napędem ręcznym lub elektrycznym.

 

Konstrukcja może bazować na jednym, dwóch, trzech lub czterech skrzydłach, z możliwością wyłamania dla zapewnienia drogi ewakuacyjnej. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują dodatkowe drzwi łukowe przesuwane po części zewnętrznej lub wewnętrznej z zamkiem, co zapewnia zabezpieczenie drzwi na przykład w porze nocnej. Konstrukcje nowoczesnych drzwi mogą być integrowane z systemami przeciwpożarowymi.

 


Okucia
Na efekt wizualny szklanych drzwi składają się również odpowiednie okucia. W przypadku modeli z ościeżnicami uwzględnia się klamki z zamkami pokojowymi, biurowymi lub łazienkowymi. Jeżeli otwory są szerokie można zastosować zamek z przeciwpuszką.


To właśnie dzięki niej zyskuje się możliwość zastosowania dwóch skrzydeł w ościeżnicy. Rozwiązania tego typu odgrywają istotną rolę w pomieszczeniach, gdzie jest konieczne zapewnienie szczelności termicznej i akustycznej.


Proste okucia podkreślają prostotę wykończenia, stąd też pasują do każdego wnętrza i wszystkich rodzajów szkła. Okucia można nabyć w minimalistycznej formie, które sprawdzą się w modernistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Gałki drzwiowe, przeznaczone do szkła o gr. 6-12 mm, najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej. Krążki z kolei stsuje się w drzwiach przesuwnych. Elementy tego typu są dostępne jako modele pełne lub puste.


Istotną rolę w konstrukcji szklanych drzwi odgrywają zawiasy. Niektóre modele są przeznaczone do zabudowy zamka. Przydatne rozwiązanie stanowią samozamykacze podłogowe, współpracujące z zawiasem dolnym. Zastosować można zamek z wkładką patentową. Niektóre modele zamków są dostępne  z puszką. Zamki nabyć można z myślą o zastosowaniu w pokojach, biurach i łazienkach.


Interesujące rozwiązanie stanowią drzwi przesuwne, w których przewidziano okucia umieszczone w grubości tafli szklanej. Systemy tego typu montuje się zarówno do ściany, jak i naświetla szklanego. 

 


Automatyka
Sterowanie otwieraniem i zamykaniem drzwi automatycznych może być realizowane za pomocą czujników (np. radarów). Bardziej zaawansowane modele radarów są w stanie wykryć kierunek ruchu. Niejednokrotnie uwzględnia się ręczne i zdalne aktywatory w postaci przycisków naściennych, wyłączników z kluczem, pilotów zdalnego sterowania czy też systemów kontroli dostępu.


Oferta w zakresie urządzeń automatyzujących pracę szklanych drzwi jest bardzo obszerna. Interesujące rozwiązanie stanowią klamki przeznaczone do zabezpieczania pomieszczeń. Urządzenia tego typu nie wymagają dodatkowych kabli.

 

Zasilanie bazuje bowiem na bateriach. Dostęp do określonego pomieszczenia zapewnia kod główny oraz kody przydzielone użytkownikom. Powiadamianie odbywa się zarówno optycznie jak i akustycznie a diody LED informują użytkownika o realizowanych funkcjach przez urządzenie. Istnieje możliwość otwarcia klamką wewnętrzną. Klamki tego typu są wykonane ze stali nierdzewnej lub chromowanej satyny.


Istotną rolę w nowoczesnych obiektach budowlanych odgrywają automaty do drzwi. Dobierając urządzenie tego typu należy wziąć pod uwagę zarówno natężenie ruchu jak i masę drzwi. Odpowiedni systemautomatyki jest przeznaczony do przejść o średnim natężeniu ruchu a inny do obiektów cechujących się intensywnym i niskim natężeniem ruchu.

 

Typowy system automatyki bazuje na silniku prądu stałego, który najczęściej jest zasilany napięciem 12 lub 24 V. Istotną rolę odgrywa centrala elektroniczna i sterownik zarządzający poszczególnymi funkcjami systemu.


Ważne pozostają elektroniczne urządzenia antyściskowe. Wiele systemów wyposaża się w możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów pozwalających na zapewnienie pełnej kontroli i bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o radar, fotokomórki, maty podłogowe, przyciski, urządzenia kontroli dostępu, programatory funkcji czy też selektory trybu pracy. Estetyczna obudowa urządzeń pozwala na wkomponowanie ich w charakter budynku.


Odpowiedni system automatyki można nabyć do wewnętrznych drzwi przesuwnych i skrzydłowych. Oprócz tego są oferowane systemy automatyki do drzwi teleskopowych, przesuwnych łukowych i przesuwnych narożnikowych. Modele przeznaczone do współpracy z drzwiami wahadłowymi znajdują zastosowanie w wyjściach awaryjnych, drzwiach przeciwpożarowych czy też przejściach dla osób niepełnosprawnych.


W zależności od wybranego rozwiązania automaty mogą otwierać i zamykać drzwi poprzez silnik lub otwierać na sprężynę a zamykać za pomocą silnika. Niektóre modele są przeznaczone do pracy intensywnej. Interesujące rozwiązanie stanowią napędy instalowane w posadzce. Oczywiście nie brakuje na rynku systemów napędowych współpracujących z drzwiami obrotowymi.


Istotne jest aby zastosowane urządzenia automatyki w razie potrzeby umożliwiły bezpieczne opuszczenie budynku. Stąd też istotną rolę odgrywają systemy awaryjne, dzięki którym jest możliwe automatyczne rozsuwanie skrzydła drzwi podczas braku napięcia. Przydatne rozwiązanie stanowią okucia antypaniczne pozwalające na ewakuację poprzez ręczne wyłamanie skrzydła drzwi. Nie bez znaczenia pozostają również fotokomórki. Inicjują one samoczynne otwarcie w przypadku wykrycia przeszkody.


Nie ma wątpliwości co do tego, że drzwi szklane, niezależnie od przyjętego wariantu, zapewniają określoną funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dzięki rozwiązaniom tego typu można uzyskać zabudową energooszczędną. Na uwagę zasługuje prosta obsługa, zwarta budowa oraz możliwość zastosowania szeregu  urządzeń automatyki, dzięki którym mogą być uwzględniane w systemach bezpieczeństwa.

 

Damian Żabicki

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 9/2012

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.