Drzwi w budynkach użyteczności publicznej (biurowce, domy towarowe, banki, szpitale, restauracje, dworce, salony samochodowe) oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego (hotele, pensjonaty, domy wczasowe) są zwykle wyposażone w napęd mechaniczny, który je automatycznie otwiera i zamyka. 

Ruch pieszy w wymienionych obiektach jest bardzo duży i drzwi automatyczne są najodpowiedniejsze do jego obsługi – gwarantują szybkość i płynność ruchu w przejściu. 

Inteligentna automatyka troszczy się o funkcjonalną precyzję w obrębie wejścia, a różnorodne ukształtowanie konstrukcji sprawia, że można je bez problemu dopasować do wystroju architektonicznego każdego budynku i charakteru wnętrz – od nowoczesnych po stylowe.Konstrukcja drzwi
    Drzwi takie instalowane są zarówno w budynkach wznoszonych, jak i przy okazji prowadzenia robót remontowych czy renowacyjnych. Do wykonania drzwi automatycznych mogą być zastosowane profile aluminiowe lub stalowe (czasami również drewniane). Profile stalowe (głównie ze stali nierdzewnej) dostępne są w wersji matowej lub polerowanej, a profile aluminiowe mogą być anodowane lub malowane proszkowo w różnych kolorach.

   Lekkie i eleganckie. Aby zwiększyć transparentność i lekkość optyczną drzwi niektórzy producenci oferują konstrukcje z delikatnymi, pocienionymi profilami, a nawet świadomie rezygnują z pewnych profili konstrukcyjnych – niektóre wersje drzwi automatycznych dostępne są też jako drzwi całoszklane. Drzwi bez szerokich ram i z dużymi taflami szkła dają wrażenie przestronności wnętrza. Ta jedna przeszklona powierzchnia przepuszcza znaczne ilości światła, rozjaśniając wnętrze i efektownie podkreślając wystawione w witrynach sklepowych wyroby.

   Trwałe i odporne na uderzenia. Oferta firm obejmuje również drzwi o specjalnej, wzmocnionej konstrukcji, zapewniającej zwiększoną wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Są one przeznaczone do stosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. w sklepach czy supermarketach, gdzie klienci z wózkami nieustannie przechodzą przez drzwi, a także w szpitalach, gdzie chorzy są przewożeni – czasami bardzo szybko – na ciężkich łóżkach.Wypełnienie drzwi

   Elementy konstrukcyjne mogą być wypełnione taflami z dowolnego szkła bezpiecznego (hartowanego lub laminowanego, izolacyjnego, giętego, bezbarwnego lub kolorowego) albo innym materiałem: przezroczystym (np. płytami poliwęglanowymi lub akrylowymi, litymi lub komorowymi) lub nieprzezroczystym (np. panelami aluminiowymi lub z PVC). Na materiale wypełniającym można umieszczać ozdobne wzory albo napisy informujące lub reklamowe. W szybach laminowanych lub zespolonych izolacyjnych elementy dekoracyjne mogą znajdować się wewnątrz zestawu szybowego, dzięki czemu są bardziej trwałe i mniej narażone na uszkodzenia.

Różne funkcje i możliwości

  Drzwi przesuwne (rozsuwane) standardowe dzielimy na pojedyncze lub podwójne tzn. jedno- lub dwuskrzydłowe. Otwierają one przejście rozsuwając się na bok – na nieruchome naświetla boczne lub ściany równoległe do ich ruchu. Szerokość przejścia jest niemal równa szerokości skrzydeł ruchomych. Drzwi te mogą być tak zaprogramowane, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa wyjść publicznych w przypadku ewakuacji. Mogą być wyposażone w system ręcznego otwierania – antypaniczny – umożliwiający wypięcie skrzydła i otworzenie go tak, jak drzwi rozwieranych. Pełne otwarcie skrzydeł i naświetli bocznych oraz zsunięcie ich razem daje przejście o dużej szerokości (umożliwiające np. wniesienie dużych przedmiotów).

Oprócz tego drzwi mogą być wyposażone w system automatycznego otwierania awaryjnego (działający nawet w przypadku braku zewnętrznego zasilania). Awaryjne otwieranie może zapewnić zespół mechaniczny (zwykle napięte podczas zamykania sprężyny) lub elektroniczny (wykrywający zakłócenia niezgodne z programem pracy – zasilany, w razie zaniku napięcia w sieci elektrycznej, z akumulatora awaryjnego). System otwierania awaryjnego może być połączony z alarmem przeciwpożarowym lub czujnikami dymu.

Straż Pożarna niekiedy wymaga, aby wybrane drzwi były wyposażone w system awaryjnego zamykania, a nie otwierania – producenci również taką wersję napędu oferują. Drzwi przesuwne zapewniają szerokość przejścia do 3600 mm (w wersji ewakuacyjnej do 5000). Waga pojedynczego skrzydła dla drzwi jednoskrzydłowych (pojedynczych) 200 kg, dla drzwi dwuskrzydłowych (podwójnych) 150 kg, wersja ekonomiczna to odpowiednio: 100 i 85 kg, a wersja o podwyższonej wytrzymałości – 250 i 150 kg.


   W drzwiach przesuwnych mogą być zaprogramowane następujące funkcje:
- praca automatyczna „lato” – pełne otwieranie drzwi;
- praca automatyczna „zima” – ograniczona, nastawiana indywidualnie szerokość otwarcia (w celu zmniejszenia utraty ciepła);
- praca automatyczna ”auto szerokość” szerokość ustawiana automatycznie, w zależności od natężenia ruchu pieszych;
- otwarcie „apteka” – lekkie uchylenie drzwi w aptekach i sklepach nocnych w celu podania towaru;
- stałe otwarcie (np. na czas sprzątania lub w lecie w czasie intensywnego ruchu);
- zamknięcie sklepowe „wyjście” – drzwi otwierają się, gdy ktoś chce wyjść na zewnątrz, zewnętrzny czujnik ruchu nieaktywny, wewnętrzny aktywny;
- drzwi zamknięte (i zaryglowane – jeśli mają zamek), nie działają czujki, możliwość otwarcia tylko przy użyciu impulsu z klucza lub sygnału z centrali.

   Drzwi przesuwne teleskopowe mogą być również pojedyncze lub podwójne (mające jedną lub dwie pary skrzydeł), które w trakcie otwierania zachodzą na siebie, a następnie na naświetla boczne. Stosowane są przy ograniczonej szerokości otworu (drzwi teleskopowe dają przejście do 2/3 szerokości otworu, gdy w standardowych przejście stanowi do 1/2 szerokości otworu – gdy nie ma możliwości przesuwania skrzydeł na ściany boczne). Zapewniają szerokość przejścia do 4000 mm. Waga pojedynczego skrzydła dla drzwi pojedynczych 100 kg, dla drzwi podwójnych 75 kg.   Drzwi przesuwne narożne (pryzmatyczne) stanowi para skrzydeł przesuwnych ustawionych względem siebie pod kątem równym lub większym od 90°. Umożliwia to wstawienie drzwi przesuwnych w wieloboczną konstrukcję przestrzenną.   Drzwi przesuwne łukowe mają kształt wycinka koła. Skrzydła wykonane są z profili i szkieł łukowo giętych. Są, więc droższe od drzwi standardowych, ale jednocześnie bardziej efektowne i dekoracyjne. Można stosować dwie pary drzwi łukowych w celu uzyskania wiatrołapu w obrysie pełnego koła, a w przypadku użycia jednych drzwi łukowych a drugich przesuwnych standardowych otrzymujemy wiatrołap w kształcie półkola. Drzwi łukowe mogą stanowić również tzw. zamknięcie nocne przy drzwiach karuzelowych. Zapewniają szerokość przejścia do 2500 mm. Przepustowość 900 osób/h.   Drzwi rozwierane (uchylne, przymykowe) mają jedno lub dwa skrzydła drzwiowe, które w trakcie ruchu obracają się wokół osi przebiegającej wzdłuż jednej pionowej krawędzi, a druga krawędź zatacza łuk o promieniu równym szerokości skrzydła. Wymagają sporo wolnej przestrzeni przed wejściem do budynku. Mogą mieć napęd popychający skrzydło drzwiowe w czasie otwierania (automat jest zainstalowany po stronie przeciwnej do wychylenia drzwi), ciągnący (automat jest zainstalowany po stronie otwarcia drzwi) lub ślizgowy.

 

Ze względu na swój ciężar, napęd powinien być mocowany na nadprożu. W związku z tym ponad skrzydłem drzwiowym należy pozostawić wolną przestrzeń (80-140 mm). Napęd do drzwi uchylnych może je otwierać tylko w jednym kierunku, dlatego najlepiej sprawdzają się na przejściach z ruchem kierowanym (aby otwierały się zgodnie z kierunkiem ruchu, a nie w stronę osoby wchodzącej). Przy ruchu dwukierunkowym należy tak ustawić urządzenia, aby odpowiednio wcześnie otwierać drzwi. Kąt otwarcia jest regulowany – dochodzi do 120°.

 

Jeśli stanowią jedyne wyjście, to ze względów bezpieczeństwa powinny otwierać się na zewnątrz. Gdy drzwi znajdują się na drodze ewakuacyjnej, powinno być zamontowane wyposażenie pozwalające na wyłamywanie drzwi w sytuacji awaryjnej (np. w przypadku paniki). Przy braku zasilania możliwe jest ręczne otwieranie drzwi, a zamykanie następuje samoczynnie jak przy zwykłym samozamykaczu.

 

Specyficznym rodzajem drzwi rozwieranych są dwuskrzydłowe drzwi kelnerskie, w których każde ze skrzydeł otwiera się w innym kierunku – zgodnym z trasą ruchu kelnerów. Dostępnych jest wiele typów zamykaczy od najsilniejszych, przeznaczonych do drzwi szer. 140 mm i ciężaru skrzydła 250 kg, do najlżejszych, przeznaczonych do drzwi szer. 110 mm i ciężaru skrzydła 80 kg.

 

Najczęściej stosowane są zamykacze do drzwi jednoskrzydłowych, ale dostępne są też zamykacze do drzwi podwójnych – wówczas zwykle pod wspólną pokrywą umieszczone są dwa bloki napędowe i dwa bloki sterowania, co umożliwia oddzielne lub równoległe (równoczesne) działanie dwóch skrzydeł drzwi.   Drzwi balansowe (przesuwno-uchylne) mają skrzydła, które przy otwieraniu i zamykaniu obracają się całą swoją płaszczyzną (podobnie jak rozwierane), ale wokół przesuniętej do środka osi. Dzięki temu skrzydło potrzebuje mniej przestrzeni do obrotu, a po otwarciu, prawie całe światło otworu jest dostępne dla ruchu.

 

Ponadto są mniej wrażliwe od drzwi rozwieranych na podmuchy wiatru wzdłuż elewacji. Ich konstrukcja zapewnia, że pozostają w równowadze nawet w warunkach silnego naporu wiatru, co gwarantuje ich łatwe otwieranie nawet w ciężkich warunkach. Także duży ciężar drzwi i intensywny ruch nie stanowią dla nich problemu. Zapewniają szerokość przejścia do 2000 mm. Ich przepustowość wynosi 900 osób/h.   Drzwi harmonijkowe (składane) mają skrzydła podzielone na równe części i połączone specjalnymi zawiasami. Podczas otwierania jednocześnie składają się i rozsuwają na boki. Potrzebują wyjątkowo mało przestrzeni podczas otwierania, dlatego często stosowane są w obiektach istniejących (mogą być montowane w starych nadprożach) i przy intensywnym ruchu wzdłuż elewacji – w warunkach takich nie mogą być stosowane np. drzwi rozwierane. Zapewniają szerokość przejścia do 2000 mm. Przepustowość 900 osób/h


    Drzwi obrotowe (karuzelowe) mają dwa, trzy lub cztery skrzydła połączone promieniście. Są stosowane do wejść o dużej przepustowości. Stanowią jednocześnie wiatrołap ograniczający napływ do budynku powietrza z zewnątrz, dzięki czemu pozwalają utrzymać jednakową temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 

Obniżają w ten sposób koszty energii. Mogą mieć też system awaryjny, w którego skład wchodzą m.in. specjalne, wyłamywane skrzydła w celu ułatwienia ewakuacji. Zastosowanie systemu awaryjnego pozwala na swobodne, bezkolizyjne przejście przez drzwi obrotowe. Złożenie skrzydeł drzwi umożliwia intensywne wietrzenie w lecie jak i większą przepustowość w czasie intensywnego ruchu.


Drzwi obrotowe mogą mieć również wewnątrz zamontowane automatyczne drzwi przesuwne uruchamiane w czasie największego natężenia ruchu pieszego. O tym, który mechanizm będzie działał – obrotowy czy przesuwny – decydujemy naciskając odpowiedni przełącznik.

 

W czasie silnego wiatru lub niskiej temperatury idealna jest praca w sposób obrotowy, a w czasie alarmu (np. pożaru) drzwi przesuwne zostają automatycznie rozsunięte. Drzwi obrotowe mogą też posiadać zamknięcia nocne w postaci dodatkowych, zewnętrznych lub wewnętrznych drzwi przesuwnych łukowych lub odpinanego jednego skrzydła. Zamknięcie nocne pomaga w utrzymaniu czystości wejścia i zabezpiecza przed wizytami „nieproszonych” gości.


   W drzwiach obrotowych mogą być zaprogramowane następujące funkcje:
- automatyczny start z położenia „otwarte”,
- automatyczny start z położenia „zamknięte”,
- obrót ciągły,
- obrót ręczny, do przodu lub do tyłu,
- wersja tzw. „push and go”,
- zamknięte.

Trzy i czteroskrzydłowe drzwi mogą mieć średnicę do 6000 mm, a szerokość przejścia do 2600 mm (w wykonaniu całoszklanym średnica do 2500 mm)   Drzwi dwuskrzydłowe mogą mieć średnicę nawet do 5000 mm, a szerokość przejścia do 2400 mm – mają największe gabaryty przedziałów w stosunku do średnicy, umożliwiają więc swobodny przejazd wózków inwalidzkich, a jednocześnie pozwalają na utrzymanie bariery chroniącej przed przeciągami. Stosowane są na lotniskach, w hotelach i supermarketach, gdzie występuje intensywny ruch osób z wózkami bagażowymi i sklepowymi.   Ścianki przesuwane automatycznie mają wiele skrzydeł, które po zamknięciu mogą odgradzać duże pomieszczenie np. w centrum handlowym, natomiast w czasie otwierania skrzydła są automatycznie przesuwane i parkowane w boksie z boku pomieszczenia. Po otwarciu zapewniają szerokie przejście bez żadnych przeszkód. Najbardziej lekko wyglądają te ścianki wykonane w wersji całoszklanej. Szerokość poszczególnych tafli szkła to 600-1500 mm, a ich wysokość maksymalna to 3500 mm. Maksymalny ciężar pojedynczej tafli 250 kg.Nowoczesna technologia i niezawodność
   Systemy napędowe drzwi automatycznych to nie tylko proste mechanizmy, ale skomplikowane systemy, zasługujące na miano „inteligentnych”, współpracujące poprzez systemy centralnego sterowania z innymi instalacjami w obiekcie, czyli z systemami tzw. „inteligentnego budynku”.Napędy
   …do drzwi przesuwnych – najważniejszym elementem jest „samouczący się” mikroprocesor, który gwarantuje bezawaryjną pracę oraz umożliwia współpracę z centralami ppoż., kontrolą dostępu i inteligentnymi systemami zarządzania budynkiem. W drzwiach przesuwnych występuje automatyczny system korekcji, który stale monitoruje aktualne wartości ustawień i poprawia je w razie potrzeby. Dzięki różnym wersjom napędów możemy je dopasować do ciężaru drzwi i warunków pracy, aby zapewnić ciche i bezawaryjne działanie. Większość oferowanych napędów ma budowę modułową, co gwarantuje szybki montaż i łatwą późniejszą rozbudowę o dodatkowe wyposażenie.


   Producenci oferują następujące wersje napędów:
- „slim” o niskiej wysokości (najniższa ma 7 cm), którą można świetnie wkomponować w rozwiązanie architektoniczne wejścia tak, że napęd staje się niewidoczny. W wersji tej jednak korekta położenia skrzydeł jest możliwa w bardzo ograniczonym zakresie;
- „standardową” o wysokości ok. 20 cm, zapewniającą korektę położenia skrzydeł nawet do 5 cm. W wersji tej możliwe jest stosowanie rolek o większych średnicach, odpowiednio wygłuszonych szyn jezdnych i większych silników zamocowanych tak, aby nie były przenoszone drgania – dzięki czemu zapewniona jest cicha praca napędu;
- wersje pośrednie łączące wybrane cechy wyżej wymienionych rozwiązań;
- wersje ekonomiczne, mające niższą cenę, kosztem redukcji niektórych funkcji.   …do drzwi rozwieranych są to przeważnie zamykacze elektrohydrauliczne (drzwi otwierane są przy pomocy silnika, a zamykane przy pomocy sprężyny – jak w samozamykaczu) lub elektromechaniczne (zarówno otwieranie jak i zamykanie wspomagane jest za pomocą silnika).   …do drzwi obrotowych. W drzwiach trzy- i czteroskrzydłowych w większości przypadków system napędowy, znajdujący się albo w części sufitowej albo w części podłogowej, obraca słupek w osi drzwi, który z kolei porusza skrzydła. W drzwiach trzy- i czteroskrzydłowych o większych średnicach napęd może być przekazywane na każde skrzydło oddzielnie. Natomiast w drzwiach dwuskrzydłowych skrzydła mogą być obracane przez obrót całego sufitu (do którego są podwieszone) lub też każdego skrzydła oddzielnie.Gwarantowane bezpieczeństwo
   Drzwi automatyczne są tak zaprojektowane aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, a ponadto zawierają dodatkowe wyposażenie redukujące zagrożenie w sytuacjach awaryjnych.
Aktywatory (czujniki)
   Aktywatory są to urządzenia przesyłające sygnały do zespołu sterującego ruchem drzwi automatycznych. Funkcje tę mogą spełniać urządzenia radarowe (mikrofalowe) – zwykłe, reagujące na każdy ruch lub kierunkowe, rozpoznające czy obiekt zbliża się czy oddala od drzwi. Stosowanie radarów kierunkowych zapewnia skrócony czas otwarcia drzwi, które otwierane są przed osobą wchodzącą i zamykane za osobą wychodzącą (mniej zimnego powietrza dostanie się w zimie, mniejsze wymiary wiatrołapu). Wadą czujników radarowych jest to, że reagują tylko na obiekty będące w ruchu.

 

Aby zapobiec zamykaniu drzwi, gdy osoba przechodząca się zatrzyma i znajdzie na linii zamykania, stosowane są bariery świetlne (tzw. fotokomórki). Są to urządzenia emitujące wiązkę świetlną, której przerwanie stanowi sygnał, że drzwi muszą powrócić do pozycji otwartej. W przypadku drzwi rozwieranych detektor powinien być umieszczony w pewnej odległości, aby nie było możliwości samoczynnego uruchamiania się drzwi bez potrzeby. Aby zapobiec wchodzeniu osób, które nie zamierzają skorzystać z drzwi, w strefę działania detektora, stosuje się specjalne barierki, donice z kwiatami itp.

 

Listwy podczerwieni montowane nad drzwiami mają uniemożliwić kolizję ze skrzydłem drzwiowym w czasie, gdy ktoś znajduje się w obszarze otwierania lub zamykania drzwi. Są to urządzenia pasywnej podczerwieni, monitorujące zmiany ciepła emitowanego przez ludzi w polu detekcji.

 

Dostępne są również czujniki optyczne, które skanują teren przyległy do drzwi i odpowiednio reagują (rozpoznają również przedmioty nieruchome, np. jeśli postawiono donicę z kwiatami w strefie działania drzwi). Są to urządzenia aktywnej podczerwieni – wyposażone są w diodę, która bez przerwy lub co jakiś czas wysyła światło podczerwone. Odbiornik monitoruje odbicie tego światła. Jakakolwiek zmiana w odbiciu postrzegana jest jako zmiana warunków w polu detekcji. W przypadku drzwi automatycznych spowoduje to otwarcie się drzwi. Kurtyna aktywnej podczerwieni wyczuwa zarówno ruch, jak i obecność obiektu w obszarze detekcji.


   W drzwiach obrotowych (na krawędziach drzwi i obudowy) montuje się kontaktowe listwy bezpieczeństwa, zapobiegające np. zmiażdżeniu palców, które dostaną się między ruchome części drzwi a obudowę W podobnym celu w drzwiach przesuwnych montowane są wyłączniki przeciążeniowe (ograniczenie siły zamykania do 150 N). Do sterowania drzwiami mogą też służyć różnego rodzaju przyciski ścienne i podłogowe (do awaryjnego otwarcia, do zwalniania obrotów drzwi karuzelowych), maty naciskowe, pętle indukcyjne, zdalne sterowanie radiowe (za pomocą pilota), włączniki cięgnowe na wysięgnikach, kontrolery dostępu (czytniki kart kodowych: magnetycznych lub zbliżeniowych albo przełączniki z kluczem, albo pulpit z przyciskami czyli klawiatura kodująca) lub sygnał z centrali, jeśli drzwi pracują w systemie „inteligentnego budynku”.   Ważną rolę w gwarantowaniu bezpieczeństwa odgrywa również „samouczący się” mikroprocesor sterujący ruchem drzwi.   Przedstawimy to na przykładzie najbardziej popularnych drzwi przesuwnych. Gdy w trakcie zamykania drzwi zostanie wykryta przeszkoda, dla zapewnienia bezpieczeństwa skrzydła natychmiast się otwierają, a następnie powoli się zamykają sprawdzając czy przeszkoda już zniknęła. Jeśli przeszkoda zostanie wykryta podczas otwierania drzwi – natychmiast się one zatrzymują, a po pewnym czasie zamykają. Kolejny ruch otwierania następuje przy małej prędkości, co pozwala mikroprocesorowi sprawdzić obecność przeszkody.   Dobrze dobrane, nowoczesne czujniki to nie tylko bezpieczeństwo, ale również zwiększona trwałość drzwi automatycznych i zmniejszone koszty konserwacji. Jedną z zalet zastosowania „inteligentnego” urządzenia w przypadku drzwi przesuwnych, jest zredukowana liczba impulsów (sygnałów do automatu otwierającego) wywołanych ruchem odbywającym się wzdłuż wejścia oraz możliwość nauczenia urządzenia, aby ignorowało impulsy wywołane przez obiekty umieszczone na dłuższy czas w obszarze detekcji. Ograniczenie liczby otwarć spowodowanych przechodzeniem obok drzwi oraz zmniejszenie czasu w którym drzwi są otwarte – ogranicza także straty ciepła w pomieszczeniach.Programatory
   Służą do ustawiania funkcji spełnianych przez drzwi oraz szybkości otwierania i zamykania, dynamiki ruchu drzwi itp. Poszczególne funkcje zostały omówione przy opisywaniu różnych rodzajów drzwi.Awaryjne zasilanie
   Zapewnia je specjalny akumulator zapewniający awaryjne otwarcie (w razie pożaru) lub zamknięcie (w nocy) w przypadku zaniku zasilania. Niektórzy producenci dostarczają akumulator zapewniający działanie drzwi do stu cykli otwarć/zamknięć. W wersjach ppoż. występuje też sprzęgło elektromagnetyczne i elastyczny ekspander, zapewniające awaryjne otwarcie skrzydeł w przypadku awarii akumulatora. Niektóre firmy w wersjach ppoż. oferują też napędy o podwojonym układzie zasilania.Zamki
   elektromechaniczne oraz dodatkowe mechaniczne (hakowe lub z bolcem wpuszczanym w podłogę lub w nadproże) zabezpieczają przed nieuprawnionym wejściem.Tadeusz MichałowskiDrzwi automatyczne łączą w sobie nowoczesne wzornictwo i najnowsze technologie
- dobrze się komponują zarówno z nowoczesną architekturą jak i obiektami zabytkowymi;
- zapewniają elegancki wizerunek siedzibom firm i obiektom publicznym;
- znacząco usprawniają komunikację – nie stanowią bariery dla osób niepełnosprawnych. Mogą otwierać się bezdotykowo, co jest szczególnie ważne w szpitalach, ze względu na konieczność zachowania higieny i ułatwienie przewozu chorych;
- pomagają regulować klimat wewnątrz budynku – pozwalają skonstruować wiatrołapy (śluzy powietrzne) zapobiegające gwałtownemu napływowi zimnego powietrza do wnętrza. Zachowanie optymalnej temperatury i wilgotności w budynku jest łatwiejsze dzięki czemu są zredukowane koszty energii związane z klimatyzacją i ogrzewaniem;
- stanowią ważny element systemu kontroli dostępu do budynku lub poszczególnych pomieszczeń;
- zapewniają bezpieczną i szybką ewakuację budynku w razie pożaru;
- pracują bezgłośnie (jeśli są dobrze zamontowane i konserwowane), a jedynym świadectwem ich działania jest otwierające się bezszelestnie przejście

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.