Szklenie strukturalne to metoda łączenia szkła fasadowego z ramą w konstrukcji ścian osłonowych, z wykorzystaniem spoiw o wysokiej wytrzymałości i odporności na warunki zewnętrzne. System klejący przeznaczony do szklenia strukturalnego musi sprostać rygorystycznym wymaganiom, przenosząc dynamiczne siły obciążenia wiatrem z tafli szklanej na obwód ramy, kompensując różnice w rozszerzalności cieplnej połączonych materiałów oraz zapewniając wieloletnią trwałość połączenia.

 

Spoiwem powszechnie wykorzystywanym do tego zadania jest silikon strukturalny, jednak już od ponad 20 lat architekci i producenci fasad coraz częściej sięgają po system alternatywny – dwustronnie klejące taśmy akrylowe 3M – doceniając jego zalety związane z estetyką i jakością połączenia, łatwością i szybkością stosowania oraz obniżeniem kosztów produkcji.

 

 

taśmy akrylowe 3M, szklenie strukturalne

Budynek Columbus, Santo Andre, Brazylia. Projekt: Dala Lisboa Projetos Arquit S/C Ltda. Wykonawca: AG Aluminio. Szkło laminowane 8 mm, szklenie strukturalne czterostronne za pomocą taśmy VHB

 

 

Dwustronnie klejące taśmy akrylowe VHB™ są stosowane w przemyśle od 1980 roku. Doskonale sprawdzają się w budowie pojazdów, urządzeń gospodarstwa domowego, elektronice, itp., pewnie łącząc metale, szkło, tworzywa sztuczne i kompozyty, powierzchnie lakierowane i wiele innych. Bardzo często zastępują śruby, nity, zgrzewanie i płynne kleje, zapewniając wysoką siłę połączenia i trwałość w trudnych warunkach środowiskowych.

 

Rozwój technologii taśm akrylowych VHB™ doprowadził do powstania specjalnych taśm przeznaczonych dla budownictwa, w tym do szklenia strukturalnego, mocowania płyt okładzinowych, klejenia usztywnień kaset wykonanych z blach i kompozytów aluminiowych, klejenia szprosów okiennych oraz przeszkleń wewnętrznych. Systemy te spełniają szereg wymagań branżowych, np. taśmy 3M G/B23 wykorzystywane do szklenia strukturalnego mogą być stosowane w konstrukcjach fasadowych w Europie na podstawie europejskiej aprobaty technicznej wg ETAG 002 (ETA-09/0024).

 

Pomimo identycznego przeznaczenia taśm akrylowych 3M VHB™ i szczeliw silikonowych, obie technologie różnią się od siebie zasadniczo. Różnice spowodowane są przede wszystkim odmiennością chemiczną obu materiałów. Taśmy akrylowe VHB™ nie wymagają utwardzania, tak jak jedno- lub dwuskładnikowe silikony, co ma znaczący wpływ na przebieg i koszty procesu klejenia, powtarzalność uzyskiwanych wyników i estetykę wykonanego połączenia. Wstępna siła klejenia (ok. 40%) uzyskiwana jest natychmiast po złożeniu i dociśnięciu klejonych elementów (mocny docisk jest warunkiem koniecznym poprawnego połączenia elementów). Niepotrzebne stają się duże powierzchnie przeznaczone do składowania paneli, zaciski, taśmy maskujące, utrzymanie i konserwacja maszyn dozujących, kontrola mieszania składników i poziomu utwardzenia kleju, czyszczenie gotowych elementów. Proces produkcji jest czysty i przebiega płynnie bez zbędnych przerw wymuszonych czasem wiązania silikonów.

 

Taśmy VHB™ dostarczane są jako produkty gotowe, o ściśle określonej grubości, szerokości i długości – zbędne jest stosowanie taśmy dystansowej zapewniającej właściwą, stałą grubość połączenia, a łatwe do obliczenia zużycie taśmy gwarantuje minimalne straty materiałowe (odpady produkcyjne).

 

Grubość taśmy 3M G/B23 wynosi tylko 2,3 mm (w porównaniu do 6,4 mm dla silikonów), a szary lub czarny kolor oraz możliwość bardzo precyzyjnego, prostoliniowego nałożenia taśmy, bez wypływek i pęcherzy powietrza, umożliwiając wykonanie estetycznych połączeń nawet tam, gdzie są one widoczne. Nie bez znaczenia dla wyglądu widocznego połączenia jest także brak taśmy dystansowej, różniącej się często kolorem lub odcieniem od spoiwa silikonowego.

 

 

taśmy akrylowe 3M, szklenie strukturalne

Taśma VHB i jej aplikacja na szybę zespoloną.

 

 

Kolejną kluczową różnicą między taśmami akrylowymi VHB™ i silikonami strukturalnymi jest zachowanie się obu materiałów pod obciążeniami. Kleje silikonowe są materiałami elastycznymi. Ich odkształcanie powoduje powstanie siły powodującej chęć powrotu materiału do pierwotnego kształtu i wymiarów.

 

Taśmy akrylowe VHB™ przenoszą obciążenia zgodnie ze swoją wiskoelastyczną naturą, łącząc własności materiałów lepkich (cieczy) i elastycznych. Pod obciążeniami dynamicznymi zachowują się jak materiały elastyczne, z tym, że w zależności od prędkości zmian przyłożonej siły wykazują inny moduł i wytrzymałość mechaniczną – im większa prędkość tym wyższe wartości, czego nie obserwuje się dla typowych materiałów elastycznych. Natomiast odkształcenie taśmy VHB™ o stałą wartość ujawnia jej drugą ważną cechę: zdolność do relaksacji naprężeń. Takie odkształcenie może pojawić się np. w wyniku różnic w rozszerzalności cieplnej połączonych materiałów.

 

 

Zjawisko relaksacji powoduje zanik naprężeń wewnętrznych wywołanych odkształceniem, zabezpieczając taśmę VHB™ przed uszkodzeniem. Mimo względnie niewielkiej grubości taśmy (2,3 mm) dopuszczalny wzajemny ruch sklejonych elementów, wynikający z różnic rozszerzalności cieplnej szkła i aluminium, wynosi około 7 mm (dopuszczalne wydłużenie 300%), co z powodzeniem pokrywa rzeczywiste wymagania.

 

Podsumowując, taśmy VHB™ jako materiały wiskoelastyczne świetnie sprawdzają się w warunkach obciążeń dynamicznych (np. ssanie i parcie wiatru), pochłaniając energię ugięć, drgań i udarów, a także zapewniają możliwość wzajemnego ruchu połączonych elementów, np. pod wpływem zmian temperatury.

 

Wymiary połączenia klejonego wykonanego taśmą VHB™ G/B23 do szklenia strukturalnego są zwykle różne od wymiarów złącza silikonowego. Inna jest grubość taśmy, a także jej szerokość (powierzchnia klejenia), wynikająca z zakładanych obciążeń dynamicznych (wartość projektowa dla taśmy to 85 kPa). Parametry te powinny być uwzględnione w fazie tworzenia rysunków konstrukcyjnych fasady, a najlepiej już w odpowiednio dostosowanym systemie profili aluminiowych.

 

Pomimo zasadniczych różnic obu technologii klejenia, efektem końcowym jest wytrzymałe i trwałe połączenie elementów fasady, pozwalające realizować śmiałe projekty architektoniczne.

 

W ostatnim dwudziestoleciu powstało wiele interesujących obiektów, w których wykorzystano taśmy akrylowe 3M do szklenia strukturalnego, m.in. siedziba firmy PHILIPS w Hamburgu, hotel Movenpick we Frankfurcie, budynek Migros w Zurichu, hotel M Resort w Las Vegas, budynek Columbus w Brazylii, kompleks Magarpetta Cyber City w Indiach. Te przykłady to tylko niewielka część z ponad kilku tysięcy realizacji na całym świecie.

 

W kolejnym artykule szczegółowo przedstawimy technologię szklenia strukturalnego z wykorzystaniem taśm 3M VHB™.

 

 

taśmy akrylowe 3M, szklenie strukturalne

Szkło elewacyjne zamontowane za pomocą taśmy VHB

 

 

mgr inż. Sławomir Ponichtera
3M

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 

Więcej informacj: Świat Szkła 05/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.