Dzięki szklanej fasadzie wykonanej w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™, goście Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój mogą podziwiać malowniczą panoramę Jaworzyny.

 

Położony w dolinie Czarnego Potoku u stóp Jaworzyny Krynickiej Hotel SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów SPA w Polsce. Ze względu na lokalizację, architekturę i wiele możliwych form spędzania czasu, ośrodek wybierany jest przez osoby nastawione na typowo zdrowy tryb życia.

 

Image

 

Choć znany jest z najwyższego poziomu usług i luksusowych warunków, odwiedzający szczególnie cenią go za to, że podczas pobytu można w pełni czerpać energię z uroków doliny Czarnego Potoku.

 

By umożliwić gościom hotelu bezpośredni kontakt z otaczającym krajobrazem, projektanci zastosowali nowatorskie rozwiązania architektoniczne, takie jak przeszklenie panoramiczne w Pawilonie SPA. Dzięki niemu, zarówno latem, jak i zimą, korzystający z oferty SPA mogą podziwiać panoramę Jaworzyny Krynickiej, nie wychodząc z hotelowego basenu.

 

Image

 

Zaprojektowany przez architekta Ryszarda Girtlera z Atelier3 Girtler & Girtler Pawilon SPA obejmuje basen z wodnymi kaskadami, brodzik dla dzieci, dwa jacuzzi wewnętrzne i jedno na tarasie zewnętrznym, kompleks saun oraz siłownię, salę fitness i studio cardio. Atrakcją dla osób odpoczywających na basenie jest wspaniały widok przez szklaną fasadę na wzniesienie Jaworzyny Krynickiej, ze słynną kolejką gondolową na jej szczyt.

 

Image

 

„Dopasowanie obiektu do otoczenia to jedno z największych wyzwań współczesnej architektury” - mówi Marta Girtler-Szymborska z Biura Architektonicznego Atelier3 Girtler & Girtler. „Podczas tworzenia projektu Pawilonu SPA w dolinie Czarnego Potoku, otoczenie miało kluczowe znaczenie.

 

Bardzo chcieliśmy, by budynek nie tylko współgrał estetyką z krajobrazem, ale wręcz pozwolił mu wejść do środka. Tak powstał pomysł na szklaną fasadę umożliwiającą niezakłócony widok i gwarantującą najwyższy poziom bezpieczeństwa w górskich warunkach.”

 

Image

 

Wykonane zgodnie z projektem w Pawilonie SPA Hotelu Dr Ireny Eris przeszklenie, wyróżnia niespotykana transparentność. Uzyskano ją poprzez zastosowanie nowatorskiego systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™, w którym elementy inne niż szkło są ograniczone do minimum.

 

Image

 

„Wybrane przez architektów rozwiązanie Pilkington Planar™ pozwoliło uzyskać wspaniały efekt przejrzystości” -– podkreśla Krzysztof Sznajder z firmy Polring-Glas, wykonawcy przeszklenia.

 

„Widoczny szczególnie w okresie zimowym, kiedy goście SPA mogą podziwiać ośnieżone górskie szczyty, nie dostrzegając bariery optycznej, oddzielającej ciepłe wnętrze basenu od zimowego krajobrazu.”

 

Pilkington Planar™ jest systemem szklenia strukturalnego opartym na mocowaniu punktowym szkła za pomocą specjalnych uchwytów do różnego typu konstrukcji nośnych, takich jak stalowe słupy, kratownice przestrzenne, systemy cięgnowe czy szklane żebra.

 

Image

 

„W przeszkleniu w Hotelu SPA Dr Ireny Eris, jako konstrukcje wsporcze wykorzystane zostały szklane żebra, wykonane z pojedynczego szkła hartowanego o grubości 19 mm i zmiennej głębokości. Zastosowanie szklanych żeber wzmocniło efekt niezakłóconego widoku na zewnątrz” – dodaje Krzysztof Sznajder.

 

Do żeber szklanych zamocowano szyby zespolone fasady o wysokości 4,35 m i powierzchni sięgającej prawie 9 m2. Szyby zespolone o konfiguracji: szyba zewnętrzna z neutralnego niskoemisyjnego szkła przeciwsłonecznego o grubości 12 mm, odstęp między szybami o szerokości 16 mm wypełniony powietrzem, szyba wewnętrzna z bezbarwnego szkła float o grubości 6 mm zostały wykonane ze szkła hartowanego.

 

Image

 

Wykorzystane szkło zostało także poddane termicznej obróbce (ang. heat soak test), po to, aby wyeliminować jego spontaniczne pękanie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa konstrukcji, przeszklenia zostały przeliczone dla obciążenia wiatrem na poziomie 1800 N/m2, co odpowiada warunkom normowym dla terenów górskich.

 

Obliczenia konstruktorów zostały sprawdzone w laboratoriach firmy Pilkington Architectural w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Badania takie są prowadzone dla różnych ekstremalnych sytuacji, nie wyłączając stref sejsmicznych.

 

Image

 

„Systemy szklenia strukturalnego muszą wytrzymywać różne rodzaje obciążeń, takie jak wiatr czy śnieg” – podkreśla Jolanta Lessig z Pilkington Polska. – „Aby spełnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, w ramach systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™ stosujemy rożne kombinacje grubości szkła, rozmiaru tafli i ilości mocowań punktowych”.

 

„Całość przeszklenia w basenie Hotelu SPA Dr Ireny Eris stanowi bardzo wytrzymałą przegrodę, chroniącą przed wiatrami halnymi, jakie pojawiają się w górach” – dodaje Krzysztof Sznajder. – „Rozwiązanie to dowodzi, że szkło, dotychczas uważane za kruche i nietrwałe, stało się pełnoprawnym materiałem konstrukcyjnym, umożliwiającym architektom nieograniczoną swobodę twórczego projektowania”.

 

Image

 

więcej informacji: www.pilkington.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.