Robot lakierniczy

Nowy robot, wyprodukowany przez CEFLA Finishing Group, o nazwie iBotic, prezentowany był po raz pierwszy podczas tegorocznych targów LIGNA w Hanowerze.

     iBotic o dwóch ramionach natryskujących lakier to robot inteligentny, który dostrzega przesuwające się elementy i samodzielnie organizuje współpracę między dwoma ramionami w celu uzyskania maksymalnych osiągów produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszych standardów lakierowania.

     Ramiona maszyny poruszają się niezależnie od siebie, każde z nich może pokryć całkowicie lub częściowo powierzchnię do aplikacji. W ten sposób na dany pakiet paneli mogą jednocześnie natryskiwać lakier, a każde ramię zajmie się inną częścią pakietu. Innym możliwym rozwiązaniem jest lakierowanie przy użyciu jednego ramienia – drugie ramię pozostaje do dyspozycji w przypadku zmiany koloru lakieru lub przy wymianie dysz i/lub pistoletów.

     Istnieje też możliwość jednoczesnej oscylacyjnej pracy obydwu ramion z zastosowaniem 4+4 pistoletów.

     Korzyści są oczywiste:
● wydajność produkcyjna zostaje praktycznie podwojona w stosunku do automatów aktualnie stosowanych na rynku;
● zmiana koloru lub rodzaju lakieru jest znacznie ułatwiona, a ramię natryskujące lakier może używać do każdego pakietu innego koloru.

 


     iBotic zaprojektowano przy użyciu lekkich stopów aby zmniejszyć ciężar maszyny, a w części mechanicznej zastosowano nowe rozwiązania zwiększające płynność działania oraz eliminujące konieczność konserwacji. Poszczególne wersje maszyny posiadają opisane poniżej funkcje.

Transporter
● Transporter taśmowy z CFB, o szerokości roboczej 1600 mm posiada system odzyskiwania i ponownego wykorzystania lakieru z walcem przeciwobrotowym oraz wózkiem czyszczącym i osuszającym taśmę, opatentowane przez CEFLA – wózek czyszczący wysuwany z boku maszyny został specjalnie dla niej opracowany
● Transporter podciśnieniowy, pokryty papierem (lub warstewką tworzywa) z elektronicznie sterowanym systemem rozwijania i zwijania szpuli, który eliminuje straty czasu związane z czyszczeniem taśmy na koniec zmiany ale nie jest odzyskiwany preparat. Świetnie sprawdza się przy natrysku kleju na formatki MDF wykańczane w prasach membranowych.

Oczyszczanie powietrza
● System oczyszczania ciągłego z kurtyną wodną, tzw. skimmer oddziela resztki lakieru. Również scrubber wykorzystuje wodę do wychwytywania cząstek stałych w gazach na wyjściu. Użycie wody gwarantuje najwyższą jakość wykańczanych powierzchni
● System oczyszczania na sucho, z podwójnym filtrowaniem, ma zastosowanie szczególnie przy aplikacji klejów, gdzie ich dozowanie jest o wiele ważniejsze niż jakość wykończenia.

Nadciśnienie
     Struktura plenum nawiewu powietrza została opracowana i wykonana w celu perfekcyjnego sterowania przepływem i dlatego automat iBotic ma szczególne zastosowanie przy lakierowaniu powierzchni delikatnych lub na wysoki połysk. Podciśnienie utrzymywane wewnątrz zapobiega osadzaniu się pyłu lakierniczego na lakierowanych elementach oraz na ruchomych częściach maszyny (ramiona, pistolety), a uzyskuje się je dzięki:
● podawaniu powietrza do wentylacji kabiny z zewnętrznych zespołów (np. Hiperfiltr i Nawilżacz), odpowiednio dopasowanych aby dostarczać powietrza również do pieców suszarniczych połączonych w linii z iBotic; w ten sposób cały obszar aplikacji preparatu oraz jego suszenia jest doskonale chroniony przed pyłem;
● wbudowaniu wentylatorów w strukturę maszyny i utrzymywanie nadciśnienia w powietrzu pobieranym z otoczenia: to rozwiązanie zadowalające dla wykończeń standardowych i w przypadku aplikacji kleju

Ramiona natryskowe
     iBotic może być dostarczany i zaprogramowany tylko z jednym ramieniem natryskowym. Osie poruszają się z zastosowaniem silników brushless ze sterowaniem fulldigital, dzięki czemu uzyskuje się ogromną płynność ruchów i niskie zużycie części mechanicznych.
Ramię natryskowe do lakieru: każde ramię montowane jest na szybkozłączki i pracuje w 5 osiach, z czego 4 są sterowane elektronicznie: X, Y, Z (pionowa), ß (obracanie się ramienia) 4 pistolety instalowane są do powierzchni płaskich i 1 do brzegów, niezależnie poruszające się i z zaprogramowanym autoamtycznym pozycjonowaniem. Są 3 obiegi podawania lakieru.
Ramię natryskowe do kleju: ze względu na rodzaj preparatu ramię jest stałe i posiada jeden obieg zasilania. Instalowane są 1 lub 2 pistolety do powierzchni płaskich i 1 do brzegów.

Odczyt elementów
     Elektroniczna bariera do odczytu elementów umożliwia idealną identyfikację ich kształtu i ustawienia Wersja podstawowa maszyny posiada 120 fotodiod do odczytu, ale precyzję można jeszcze zwiększyć dzięki zastosowaniu nawet 512 fotodiod dla roboczej szerokości 1300 mm, lub 576 dla szerokości 1600 mm.

Sterowanie
     System posiada przemysłowy PC na bazie Windows®, sterujący wszystkimi funkcjami, ruchami i natryskiwaniem preparatu. Tak więc wykorzystywany jest program powszechnie znany i używany.
     Interfejs graficzny, zintegrowany ze sterowaniem, umożliwia ustawianie paramterów technologicznych maszyny w formie graficznej.

 

Andrzej Sauś
CEFLA FINISHING
więcej informacji: Świat Szkła 12/2007
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.