10 lipca 2014 r. firma RECONAL wraz z konsorcjum KarpatBUD i BEST Construction zaprezentowała analizę na temat możliwości zastosowania fotowoltaiki na budynku Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Temat był bardzo ciekawy, bo byłaby to jedna z pierwszych w Polsce integracji fotowoltaiki na budynku w kształcie kopuły.
Rys. 1. Możliwości integracji fotowoltaiki w budownictwie
Budynek CWK ma bardzo nowoczesną architekturę, składa się z przeszklonej kopuły o powierzchnii 3500 m2 oraz mniejszej kopuły o powierzchni 550 m2. Ze względu na doskonałą lokalizację, 500 m od portu lotniczego Jasionka, będzie on stanowił doskonałą wizytówkę regionu i miasta Rzeszów. Warto dlatego zadbać również o funkcjonalność, nowoczesność i walory użytkowe realizowanych rozwiązań, które powinny stanowić awangardę techniczną i wytyczać nowe trendy w budownictwie zrównoważonym.
BIPV (ang. Building Integrated PhotoVoltaic) polega na zastąpieniu standardowych materiałów używanych w budownictwie, tj. szkło, blacha, okładziny elewacyjnyjne, modułami fotowoltaicznymi. BIPV może być zastosowane w różnych częściach budynku, począwszy od podłóg, skończywszy na świetlikach dachowych, dachach itp. |
Ze względu na optymalne ustawienie kopuł do słońca, brak zacienień oraz wartość nasłonecznienia sięgajacą 1115 kWh/m2, która jest jedną z wyższych w naszym kraju, zostało zaproponowane rozwiązanie polegające na zastosowaniu szyb zespolonych z modułami fotowoltaicznymi. Moduły fotowoltaiczne zastępowałyby tradycyjne selektywne szkło, bez zmiany formy przeszkleń i obciążenia konstrukcji.
Rys. 2. Wizualizacja CWK od strony północnej (źródło: RARR)
Przeprowadzona analiza wskazuje, że w okresie wiosna-lato-jesień ogniwa fotowoltaiczne będą stanowić skuteczny sposób częściowego zacienienia powłoki kopuły. Zmniejszyłoby to istotnie ilość energii cieplnej przenikającej do kubatury przez szkło selektywne i znacznie obniżyłoby koszt eksploatacji urządzeń klimatycznych, które zasilałaby energia elektryczna pozyskana z modułów fotowoltaicznych.
Kluczową rzeczą w przypadku promieniowania słonecznego jest wybranie technologii, która maksymalnie wykorzysta istniejące w danej lokalizacji promieniowanie słoneczne. Dla Rzeszowa zaproponowano rozwiązanie opierające się na modułach na bazie ogniw z krzemu monokrystalicznego. Ogniwa zostałyby tak ułożone, aby zacienić ok. 60% powierzchni szyby, przepuszczając do wnętrza tylko 40% światła. Zaproponowano umieszczenie szkła fotowoltaicznego w sześciu pasach kopuły, gdzie kąt nachylenia do słońca jest najbardziej optymalny.
Rys. 3. Wizualizacja z wnętrza dużej kopuły z zastosowaniem szyb fotowoltaicznych o przezierności 40% (RECONAL)
(...)
Paweł Bytnar
RECONAL
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 3/2015