Proces wdrażania ustaleń Dyrektywy 2002/91/EC w Polsce
    Siłą napędową stworzenia Dyrektywy 2002/91/EC był fakt, że sektor budynków we Wspólnocie pochłania 40% energii jako odbiorca końcowy i wartość ta stale rośnie w wyniku rozwoju, co z kolei powoduje wzrost emisji dwutlenku węgla. Głównym  zadaniem stawianym przez powyższą Dyrektywę jest wypromowanie poprawy efektywności energetycznej budynków wśród ludności, a także zmniejszenie zużycia energii oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

    Postanowienia ustawy Prawo Budowlane odnoszące się do postanowień Dyrektywy wejdą w życie 01.01.2009. Od tego momentu wszystkie nowo powstające budynki oraz te, które były wybudowane wcześniej i będą podlegały transakcji sprzedaży bądź wynajmu będą musiały przejść proces certyfikacji (oceny efektywności energetycznej) i posiadać stosowny dokument w postaci paszportu energetycznego. Dokument taki będzie mówił o ilości energii, wyrażonej w kWh/m2/rok, niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem danego budynku.

    Certyfikat energetyczny będzie zawierał: podstawowe dane budynku oraz graficznie przedstawioną klasę energetyczną, wszystkie dane będące podstawą obliczeń, informacje o zapotrzebowaniu na energię w rozbiciu na media (ogrzewanie, wentylację, klimatyzację, oświetlenie oraz ciepłą wodę użytkową) a także wskazówki dla właściciela dotyczące możliwości obniżenia zużycia energii, w tym również te dotyczące stolarki okiennej budynku.

    Paszport energetyczny będzie ważny przez 10 lat a w przypadku sprzedaży bądź wynajmu nieruchomości nie będzie on mógł być starszy niż 5 lat.

Nowe podejście do właściwości termoizolacyjnych okien
    Obecnie wyznacznikiem jakości i właściwości termoizolacyjnych okna jest współczynnik przenikania ciepła Ug [W/m2K]. Niewielu użytkowników okien ma jednak świadomość, że wyraża on wyłącznie ilość ciepła przenikającego przez przeszklenie w centralnym jego punkcie i nie uwzględnia żadnych efektów brzegowych.

    Od 01.01.2009 r. wyznacznikiem jakości i termoizolacyjności okien będzie współczynnik przenikania Uw [W/m2K], który jest obliczany dla całego okna. Uwzględnia on, poza wspomnianym powyżej współczynnikiem Ug, również wiele innych istotnych parametrów okna wpływających na jego klasę energooszczędności: profil ramy okiennej oraz jej współczynnik przenikania ciepła a także występujące w oknie liniowe mostki termiczne. Audytor energetyczny zwróci także uwagę na jakość materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy okna oraz sposób i jakość jego montażu. Podczas obliczeń klasy energetycznej budynku uwzględnione zostaną również infiltracja powietrza z zewnątrz a także zyski ciepła pochodzące ze słońca, które także wpływają na bilans energetyczny budynku.

     Użytkownicy okien przestaną wówczas zwracać uwagę wyłącznie na parametr Ug umieszczony na ramce dystansowej szyby zespolonej oraz będą przywiązywali dużo większą uwagę do innych równie istotnych elementów okna, staną się z pewnością bardziej świadomi i wymagający względem montowanych w swoich domach okien. Bo kto nie chce mieć w domu okien o najwyższej klasie energooszczędności?

Dwukomorowe szyby zespolone – luksus czy może już standard?
    Za sprawą Dyrektywy dotyczącej paszportów energetycznych budynków a także z powodu stale drożejących źródeł energii, coraz bardziej popularnym staje się pojęcie dwukomorowych szyb zespolonych i coraz częściej słyszymy w mediach o powstawaniu maksymalnie energooszczędnych domów pasywnych.

    Czym się powinna charakteryzować stolarka okienna, jakie warunki jakościowe powinna spełniać i czy tak naprawdę stolarka okienna domu pasywnego to jeszcze wciąż luksus czy może już standard?

    Co tak naprawdę oznacza pojęcie domu pasywnego? Definicja domu pasywnego nie określa technologii, w jakiej ma on zostać wybudowany. Pojęcie to określa jedynie kryteria, które taki dom powinien spełniać aby go zaliczyć do grupy budynków o najwyższej klasie energetycznej. Niezbędnym kryterium do uznania domu za pasywny jest jego całkowite zużycie energii na potrzeby ogrzewania, które nie może przekraczać w ciągu roku 15 kWh/m2, jest to wartość sześciokrotnie mniejsza od budynku konwencjonalnego, który zużywa rocznie 120 kWh/m2. Oznacza to, że taki dom nie powinien korzystać z aktywnych źródeł energii, takich jak piece bądź energia elektryczna, ale ze źródeł biernych (pasywnych) pochodzących z otaczającego nas środowiska. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że jednym z najbardziej wydajnych elementów pozwalających pozyskiwać darmową energię są przeszklenia budynku.

    Rozpatrując domy pasywne z punktu widzenia ich stolarki okiennej to budynki te muszą posiadać okna wykonane z najwyższej jakości materiałów. Ich całkowity współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,8 W/m2K. Należy przy tym również pamiętać, że przeszklenia w domu pasywnym to nie tylko izolacja cieplna ale również ciepło pozyskiwane z energii słonecznej, dlatego też szyby zespolone zastosowane w budynku pasywnym muszą się charakteryzować conajmniej 50% wartością transmisji całkowitego promieniowania słonecznego (g≥50%), temperatura w najchłodniejsze dni roku na wewnętrznej powierzchni przeszklenia nie może być niższa niż 17oC (zapobiega to tworzeniu się ciągów zimnego powietrza w okolicach okna oraz wyeliminowuje dyskomfort spowodowany tymi ciągami). Najwyższej jakości dwukomorowe szyby zespolone GlasMax SuperThermo w znaczący sposób przyczyniają się do osiągnięcia tych parametrów a zasadę ich funkcjonowania przedstawiono na rysunku.

    Mówiąc o najwyższej jakości przeszkleniach, należy zwrócić uwagę na to, że aby uzyskać przedstawione powyżej parametry, okno musi się składać z następujących elementów:
● dwukomorowej szyby zespolonej zawierającej dwie specjalne powłoki niskoemisyjne o odpowiednio wysokim stopniu transmisji całkowitej energii słonecznej (GlasMax SuperThermo; Ug=0,5 W/m2K zgodnie z normą EN 673).
● ramy okiennej o najwyższej z możliwych izolacyjności cieplnej zawierającej specjalną wkładkę termiczną (Uf=0,71 W/m2K).


Jakie są perspektywy rozwoju rynku szyb zespolonych w najbliższym czasie?
    Obserwując dynamikę unowocześniania przeszkleń na przestrzeni ostatnich lat a także strukturę rynku szklarsko-okiennego w zachodniej części Europy, gdzie udział dwukomorowych szyb zespolonych stanowi już 30% jego całości, możemy być pewni, że wkrótce w Polsce staną się one również standardem, który jest wymagany przez potencjalnego nabywcę okien. Z pewnością w dużej mierze przyczyni się do tego funkjonowanie procesu certyfikacji energetycznej budynków a także istniejąca sytuacja na rynku nośników energii.

Czy najwyższa jakość zastosowanych materiałów jest gwarancją sukcesu?
    Równie istotnym, co jakość zastosowanego przeszklenia, jest samo rozmieszczenie okien na budynku oraz jakość ich montażu. Zarówno w przypadku domów pasywnych jak i w budownictwie tradycyjnym dobrze jest przyjąć zasadę, że duże przeszklenia powinny być montowane na południowej ścianie budynku w wyniku czego zyski pochodzące z promieniowania słonecznego rekompnsują straty cieplne powstające przez tego rodzaju przegrody. Na pozostałych elewacjach powinno się w miarę możliwości unikać umiejscawiania okien. Wszystkie okna powinny być zamontowane według najwyższych standardów aby zapobiegać ewentualnemu tworzeniu się mostków termicznych. Pamiętajmy bowiem, że zastosowanie kilku prostych zasad na etapie projektowania i motażu dostarczy nam z pewnością wielu korzyści i oszczędności w trakcie eksploatacji budynku.

Łukasz Pajdak
www.glasmax.pl
więcej informacji: Świat Szkła 12/2008
  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.