Nowoczesna architektura stawia w dużej mierze na zastosowanie szkła. Okazałe fasady biurowców, szklane mosty, a także wypełnione tym tworzywem przestrzenie publiczne i mieszkalne sprawiają, że wymagania dotyczące parametrów szkła są niezwykle wysokie. Ponadprzeciętne bezpieczeństwo, izolacja cieplna i akustyczna oraz szereg funkcji i udogodnień przy zachowaniu nieskazitelnej przejrzystości czynią ze szkła jeden z najlepszych oraz najbardziej pożądanych tworzyw do budowy i wykończenia budynków.
Z uwagi na zastosowanie szkła w coraz bardziej niestandardowych miejscach czy obiektach wymagania względem bezpieczeństwa wzrosły. Szczególnie w miejscach publicznych, gdzie narażone jest ono na kontakt z wieloma użytkownikami, w wysokich budynkach biurowych, ogrodach zimowych czy na dachach. W tego typu miejscach stosuje się materiały, które działają kompleksowo – zabezpieczają, chronią, a jednocześnie podkreślają estetyczną stronę obiektu. Takim produktem jest szkło laminowane SGG STADIP marki Saint- Gobain Innovative Materials. Dzięki swoim właściwościom tzw. laminaty mogą być szeroko stosowane, m.in. na fasadach dużych obiektów użytku publicznego, w oknach domów jednorodzinnych, a także we wnętrzach.
– Bezpieczne szkło laminowane składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych jedną lub kilkoma warstwami folii z PVB. W Saint-Gobain Glass Polska wyróżniamy 3 produkty: SGG STADIP, SGG STADIP PROTECT oraz SGG STADIP SILENCE. W zależności od zestawu oraz liczby i grubości poszczególnych tafli szkła oraz folii PVB, uzyskuje się szkło laminowane o różnych parametrach. Dzięki czemu SGG STADIP można dostosować zarówno do budynków miejskich, jak i mieszkalnych z uwzględnieniem potrzeb użytkowników, takich jak: bezpieczeństwo, izolacja akustyczna czy ochrona przed włamaniem, skaleczeniem lub wypadnięciem – mówi Dariusz Lewandowski, Kierownik Przetwórstwa Szkła w firmie Saint-Gobain Innovative Materials Polska.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Jedną z podstawowych potrzeb człowieka, jaką jest bezpieczeństwo, można rozumieć na wiele sposobów. Z pewnością jest to aspekt, który uwarunkowuje komfort życia. Dotyczy to także norm i przepisów otaczających nas budynków oraz obiektów, w których spędzamy znaczną część czasu. Szkła z gamy SGG STADIP spełniają wymogi bezpieczeństwa pod wieloma względami. Bezpieczne szkło SGG STADIP posiada jedną folię PVB o grubości 0,38 mm. Szkło SGG STADIP PROTECT z dwiema lub więcej warstwami folii PVB to doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe, a SGG STADIP SILENCE pokryte jedną lub więcej warstwami folii akustycznej PVB Silence to niezawodne zabezpieczenie przed hałasem. Ponadto laminaty SGG STADIP PROTECT 33.2 oraz SGG STADIP SILENCE 33.2 (szkło 3 mm + dwie folie + szkło 3 mm) posiadają klasę P2A bezpieczeństwa! Oznacza to, m.in., że szło wytrzymuje trzykrotne uderzenie z wysokości 3 metrów stalową kulą o wadze 4,11 kg. Dzięki czemu szkło bez obaw można zastosować na szklanych dachach lub ogrodach, werandach, stadionach, lotniskach, itp. Szkło stosowane w przeszkleniach dachowych musi spełniać określone wymogi w zakresie bezpieczeństwa, zwiększonej izolacji termicznej, ochrony przeciwsłonecznej, itp. Natomiast jako szyba laminowana, zamontowana po wewnętrznej stronie szyby zespolonej, zapewnia dodatkowo bezpieczeństwo użytkowników poprzez ochronę przed uderzeniem z zewnątrz. W takim wypadku szkło laminowane zapobiegnie wpadnięciu do środka zarówno samego przedmiotu, jak i odłamków szkła.
– Ponadto, odpowiednio zwymiarowane, zamontowane szkło laminowane, a także zgodne z obowiązującymi przepisami oraz wymogami wsporniki stanowią zabezpieczenie przed wypadnięciem. W przypadku zbicia szyby laminat nie tylko zachowa stabilność, ale także nie dopuści do wypadniecia osoby, która dokonała uszkodzenia. W związku z tym szkło laminowane można z powodzeniem stosować na barierkach ochronnych, balustradach, szklanych ściankach działowych czy szybach montowanych ukośnie – mówi Dariusz Lewandowski.
Wszystkie szkła z gamy SGG STADIP są zgodne z normą PN-EN ISO 12543-2, dzięki czemu stanowią ochronę przed skaleczeniem w przypadku zderzenia. Ten typ ochrony jest obowiązkowy, np. w przedniej szybie samochodów i pojazdów, w budynkach użyteczności publicznej (szkoły, muzea itp.), ale również w budownictwie mieszkaniowym. Zastosowanie laminatu sprawia, że w razie stłuczenia fragmenty szkła pozostają przyklejone do folii, co zmniejsza ryzyko skaleczeń. W razie stłuczenia szkła laminowanego, jeśli jego montaż został wykonany metodą tradycyjną we wpuście na czterech bokach tafli, szyba zachowuje wytrzymałość szczątkową, a szkło pozostaje na miejscu do czasu wymiany.
(...)
SGG
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2015