Montaż nowych okien to przedsięwzięcie, podczas którego należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych spraw. Jedną z najważniejszych są obciążenia, które odddziaływują na okno. Są one przekazywane na ściany budynku za pośrednictwem elementów mocujących ościeżnicę w ościeżu.

Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby mocowanie okna było solidne i wytrzymałe – okno poddawane jest bowiem siłom parcia i zasysania wiatru, a niewłaściwy montaż może spowodować jego wypadnięcie. Równie ważnym wymogiem jest jego trwałość – zamocowanie okna nie powinno ulec osłabieniu nawet po wielu latach użytkowania, a dodatkowo – wytrzymać obciążenia w czasie użytkowania, kiedy podczas mycia czy malowania niejednokrotnie opieramy się całym ciężarem na jego ramie.

    Okna mocuje się w ścianie za pomocą stalowych, zabezpieczonych antykorozyjnie kotew. Specjalne kotwy do ościeżnic firmy KOELNER wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej i stali ocynkowanej galwanicznie. Można je stosować w przypadku różnych podłoży, takich jak cegła pełna, klinkier, cegła dziurawka czy pustak.

Należy jednak pamiętać, iż kotwy nie są elementami uniwersalnymi – powinny być odpowiednio dobrane do profilu ościeżnicy od strony muru. Kotwy takie umieszcza się w ościeżnicy jeszcze przed ustawieniem okna w ościeżu, a do ściany mocuje się je wtedy, gdy ościeżnica jest już zaklinowana. Ważne jest również ustawienie kotew, które – dla zapewnienia solidnego montażu – powinny być zamocowane w pozycji poziomej.

    Przestrzeń, jaka powstaje pomiędzy ościeżnicą a murem, wypełnia się najczęściej piankami montażowymi, które po nałożeniu do szczeliny pęcznieją, całkowicie ją uszczelniając. Profesjonalne wykończenie zamocowania okna w tym zakresie gwarantuje użycie specjalnie do tego przystosowanych pian poliuretanowych. Np. piany pistoletowe Rawl Pro firmy KOELNER charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju materiałów, takich jak cegła, beton, drewno czy PVC. Poza doskonałymi parametrami dźwiękochłonnymi i termoizolacyjnymi gwarantują również utrzymaną na wysokim poziomie ochronę przeciwwilgociową. Po pełnym utwardzeniu tworzą wypełnienie odporne zarówno na szeroki zakres temperatur, jak i rozwój pleśni oraz grzybów.

    Pianka poliuretanowa, aby osiągnąć swoje maksymalne parametry potrzebuje powietrza i wilgoci. Z dostępem powietrza nie ma większych problemów, ale wilgoć trzeba dostarczyć. W związku z tym warto zraszać powierzchnię, na którą będziemy nakładać pianę, a następnie ponowne zwilżyć samą pianę. Takie działanie przyspiesza „skórkowanie” produktu oraz jego optymalny wzrost, a dodatkowo powoduje, iż piana zachowuje swoje właściwości na dłużej.

    Montaż nowych okien to poważne przedsięwzięcie. Wykonany zgodnie z zasadami i przy użyciu odpowiednich materiałów, takich jak specjalnie przystosowane kotwy oraz piany, da gwarancję, że nasze okna będą użyteczne przez długie lata, nawet podczas silnych wiatrów.

Ewa Sobstel
więcej informacji: Świat Szkła 4/2008
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.