W czasach, gdy niemal w każdej branży firmy rezygnują z produkcji „na magazyn”, także przedsiębiorstwa oferujące im usługi obróbki szkła muszą być gotowe na realizację krótkich zamówień „na zaraz” i „pod klienta”. Firma MIREX ze Słupska zdecydowała się na zakup dwóch maszyn CNC i stołu do cięcia, które pozwolą sprostać tym wyzwaniom.

 

 

2016 11 47 1

 

 

MIREX powiększył swój nowoczesny park maszynowy o trzy maszyny firmy INTERMAC: dwie obrabiarki CNC Master 30 i Master 23 oraz stół do cięcia szkła Genius RS-A. Doradztwo, dobór konfiguracji oraz instalację i przeszkolenie pracowników przeprowadziła firma MEKANIKA, generalny przedstawiciel INTERMAC w Polsce. 

 

 

Najmniejszy błąd to wysokie koszty

 

Zakładów usługowych oferujących obróbkę szkła w Polsce jest wiele, a globalizacja sprawia, że firmy poszukujące podwykonawców o takim profilu mogą wybierać spośród ofert w całej Polsce. Czas dostaw skrócił się dzięki usługom kurierskim. Ale Bogdan Siemaszko w tej zmieniającej się sytuacji rynkowej zamiast narzekać na silną konkurencję znalazł swój sposób na sukces. 

 

Jednym z naszym atutów jest własny transport – mówi. – Dzięki temu dostarczamy klientowi zamówienie zawsze na czas i mamy pełną kontrolę nad bezpieczeństwem tej dostawy, co różnie bywa w przypadku usług kurierskich. Unikamy też pomyłek przy kompletowaniu czy wydawaniu towaru, co może się przytrafić zewnętrznemu przewoźnikowi. 

 

Przekłada się to również na czas i koszt realizacji, bo każda pomyłka to strata kilku dni dla obu stron. Kolejnym atutem firmy MIREX wobec konkurentów, ma być jakość i dokładność.

 

- Nie mówimy o dokładności widocznej gołym okiem, ale dokładności co do milimetra, której wymagają klienci np. z branży budowlanej, nawet w przypadku arkuszy o wymiarach metra na metr – wyjaśnia Bogdan Siemaszko. – Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup bardzo precyzyjnego, sterowanego numerycznie stołu do rozkroju szkła Genius RS-A oraz dwóch centrów obróbczych Master o bardzo szerokich możliwościach.

 

 

Odpowiedź na fantazje architektów

 

Branża budowlana to jeden z głównych odbiorców produktów firmy MIREX.

 

– Można powiedzieć, że mamy „pełen” asortyment jeśli chodzi o szkło: zwykłe, laminaty, diamanty, anitsole oraz satyny. Tworzymy z nich elementy pod zamówienie dla budownictwa zewnętrznego, tj. daszki i balustrady, ale również i do wnętrz budynków, zgodnie z projektem architektów: na przykład szklane przepierzenia, lustra i okładziny ścienne.

 

Jak przyznaje współwłaściciel firmy MIREX, fantazja architektów i wymagania jakościowe inwestorów są coraz wyższe, tak samo, jak i oczekiwania co do czasu realizacji i dostawy zamówienia. Dlatego konieczne było wdrożenie w firmie rozwiązań informatycznych, które we współpracy z maszynami potrafią szybko zrealizować nawet najbardziej skomplikowane cięcia, nawiercenia i frezowania.

 

- Jeśli wymiar formatki różniłby się o milimetr, czy dwa, to byłby on zwrócony do nas w ramach reklamacji i wtedy już nic z tego nie zrobimy. Szczególnie w przypadku szkła hartowanego na takim zamówieniu nie zarabiamy – opowiada Bogdan Siemaszko. – Dlatego zakup precyzyjnego stołu i centrów obróbczych nie jest wydatkiem, lecz inwestycją, która powinna szybko się zwrócić i zapracować na zaufanie klientów.

 

Stół INTERMAC Genius RS-A posiada trzy osie kontrolowane numerycznie, do rozkroju prostoliniowego i profilowanego, zapewniając bardzo wysoką dokładność cięcia, zwłaszcza przekątnych. Maszyna posiada automatyczną regulację nacisku oraz – dzięki zaworowi proporcjonalnemu – automatyczną regulację nadciśnienia na początku i na końcu cięcia.

 

Za jakość obróbki odpowiada też bardzo dobrze przemyślana budowa maszyny, szczególnie jej stołu roboczego pokrytego specjalną okładziną o niskim współczynniku tarcia z otworami wentylacyjnym i wentylacją mechaniczną. Taka konstrukcja zapewnia łatwe i bezpieczne przesuwanie tafli szkła bez ryzyka mikrozarysowań zdarzających się na innych stołach. Na obwodzie stołu Genius znajdują się fotokomórki zabezpieczającego zarówno obrabiany produkt, jak i operatora podczas obsługi maszyny. Załadunek, jak i rozładunek tafli szkła odbywa się automatycznie, za pomocą ruchomych ramion. Przy załadunku następuje automatyczne pozycjonowanie tafli.

 

– Do tej pory rozkrój szkła wykonywaliśmy ręcznie i obecnie różnica w zakresie jakości, jak i szybkości cięcia jest ogromna – mówi Bogdan Siemaszko. 

 

Wspomniane już pomysły architektów często wymagają skomplikowanego wycinania i frezowania, dlatego firma MIREX zdecydowała się także na zakup dwóch centrów obróbczych INTERMAC. Są to modele Master 23 oraz 30.

 

Dzięki tym maszynom możemy rozwijać się w kierunku produkcji różnego rodzaju konstrukcji szklanych, np. drzwi i kabin prysznicowych, których rynek intensywnie się rozwija – wyjaśnia współwłaściciel firmy MIREX. – Zamówień w tej branży jest tak dużo, że od razu zdecydowaliśmy się na zakup dwóch bardzo wydajnych maszyn.To, co dla Bogdana Siemaszko było głównym atutem serii Master – ich wysoka precyzja – ma swoje uzasadnienie nie tylko w cyfrowej jakości realizowanej przez sterowane komputerowo osie, lecz także w odpowiedniej konstrukcji maszyny, na co warto zwrócić uwagę porównując oferty centrów obróbczych różnych marek.

 

Maszyny Master skonstruowane zostały na specjalnie usztywnionej ramie, na której zamontowano aluminiowy stół roboczy. Gwarantuje to maksymalną płaskość przestrzeni roboczej i jej stabilność, redukującą najmniejsze drgania. Jest to niezbędny warunek, aby proces obróbki szkła dał perfekcyjny rezultat.

 

(...)

 

Najnowocześniejsze technologie

 

W maszynach Master 23 i 30 zastosowano system łatwego pozycjonowania i unieruchamiania obrabianej tafli, który odbywa się za pomocą serii przyssawek z podwójnym systemem podciśnieniowym.

 

 

2016 11 48 1

Master 23

 

 

– Pomaga to w szybkim i łatwym pozycjonowaniu, bez konieczności mechanicznego mocowania obrabianego elementu – wyjaśnia Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA. – System podciśnieniowy przyssawek i ograniczników posiada obieg cieczy o wydajności 75 m³/h, bezobsługową pompę oraz dwie niezależne strefy podciśnienia dla stołu roboczego. Nie bez znaczenia jest również system gromadzenia wody chłodzącej, który wyposażony jest w rynny i rury połączeniowe służące do odprowadzania wody lub opcjonalne wyjmowane zbiorniki na wodę umieszczone pod stołem roboczym maszyny.

 

 

 

Bogdan Siemaszko, współwłaściciel firmy MIREX:

Nastały takie czasy, że klienci nie chcą kupować od nas dużych serii wyrobów ze szkła. Jeszcze 20 lat temu fabryki mebli, wówczas nasi główni odbiorcy, zamawiały u nas po kilka tysięcy sztuk w jednym wymiarze. Z czasem zaczęły one robić krótsze serie po kilkadziesiąt sztuk mebli, więc nie potrzebowali już tak dużej ilości formatek. Teraz wymagania rynku są zupełnie inne niż kiedyś, klienci zamawiają
mniejsze ilości i bardziej zróżnicowane formaty, ale za to oczekują by wykonać je znacznie szybciej, oczywiście w wysokiej jakości i najlepiej z dostawą w cenie. Nikt już nie kupuje szkła na zapas, tylko pod konkretne zamówienie. Maszyny, które zakupiliśmy od firm MEKANIKA pomagają nam w wykonywaniu tych zleceń – są bardzo dokładne i zrobienie na nich jednej, dwóch sztuk nie jest żadnym problemem. Ponadto są szybkie i wydajne, co ma ogromne znaczenie w czasach, gdy klienci chcą towar „od ręki”.

 

2016 11 48 2

 

 

 

Z jednej ręki 

 

Zaletą wszystkich maszyn serii Master jest niewątpliwie szybkie przezbrajanie i możliwość stosowania bardzo szerokiej gamy narzędzi obróbczych. Co ważne – zarówno narzędzia, jak i system operacyjny sterujący obróbką pochodzą od tego samego producenta. Mamy więc pewność pełnej kompatybilności i doskonałego współdziałania maszyny sterowanej wygodnie z kolorowego ekranu komputera. To, co najbardziej cenią użytkownicy centrów obróbczych Master, to kompaktowa budowa i możliwość wykonania wielu operacji na jednej maszynie. W ten sposób zakup centrum obróbczego pozwala pozbyć się kilku gniazd produkcyjnych i uniknąć uciążliwej logistyki tafli szkła między poszczególnymi obrabiarkami.

 

 

2016 11 49 1

Master 30

 

 

CAD/CAM

 

Niezwykle ważnym, choć na pierwszy rzut oka niewidocznym elementem każdej sterowanej numerycznie maszyny, jest oprogramowanie CAD/CAM. Stanowi ono istotny czynnik przekładający się na niezawodność obróbki, ale też komfort pracy operatora maszyny i możliwości standaryzacji usług, bądź też ich indywidualizacji Oprogramowanie, które działa w maszynach firmy INTERMAC ma wiele zalet, ale warto podkreślić kilka najważniejszych. Przede wszystkim umożliwia zmianę parametrów pracy podczas cięcia, automatyczną kalkulację kosztów cięcia oraz funkcję nestingu. Wprowadzanie zmian bez konieczności wyłączania operacji obróbczych daje możliwość dodawania poprawek do projektu w czasie realnym. Co ważne, nowa technologia umożliwia zarządzanie osiami bez potrzeby konwersji sygnału z cyfrowego na analogowy i odwrotnie. Zaletami takiego rozwiązania jest między innymi brak zakłóceń magnetycznych, szybsza transmisja danych, dokładniejsza interpolacja oraz zmniejszone ryzyko powstania skaz na materiale obróbczym.

 

 

Rozwiązywanie problemów

 

Komputer sterujący maszynami, podłączony jest do sieci internetowej, co umożliwia zdalną diagnostykę i usuwanie usterek oraz aktualizacja parametrów i oprogramowania. Znacząco zmniejsza to koszty i czas serwisowania. Teleserwis to jeden ze znaków rozpoznawczych grupy INTERMAC, a sprawna obsługa ze strony polskich serwisantów to z kolei ogromy atut MEKANIKI, który często jest czynnikiem decydującym o wyborze właśnie oferty tej firmy.

 

 

2016 11 49 2

GENIUS 37 RS-A

 

 

Bezpieczeństwo i koszty eksploatacji

 

Nie bez znaczenia dla firmy będzie koszt późniejszego utrzymania urządzeń. Zaletą maszyny INTERMAC jest bezkonkurencyjne bezpieczeństwo użytkowania i długoterminowa niezawodność. Maszyny wyposażona są w standardzie w zintegrowaną obudowę, która zapewnia pełną ochronę elementów mechanicznych oraz redukuje hałas. Automatyczne smarowanie wszystkich ruchomych części maszyny gwarantuje doskonałe warunki pracy i uproszczoną konserwację, a zastosowanie nowej, ceramicznej powłoki lakierniczej pozwala na jeszcze lepszą ochronę elementów maszyny przed korozją.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2016

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.