Dni otwarte Biesse Intermac odbyły się w dniach 6-8 maja 2014 r. Fabrykę Intermac Glass & Stone Division , położoną w malowniczej miejscowości Pesaro niedaleko Bolonii, odwiedzaliśmy z grupą 30 polskich przedsiębiorców i klientów firmy MEKANIKA Sp. z o.o. Przedstawiciele firm branż szklarskiej i kamieniarskiej mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak powstają maszyny, a także można było zwiedzić hale produkcyjne i podejrzeć pracę kilkuset pracowników.
Pracownicy firmy MEKANIKA chętnie odpowiadali nawet na najdziwniejsze i najtrudniejsze pytania oraz dzielili się swoją praktyczną wiedzą na temat budowy maszyn i wykorzystania ich do obróbki szkła. Natomiast technicy firmy Intermac pokazywali w praktyce możliwości prezentowanych maszyn, łącznie z „podchwytliwymi” zadaniami zlecanymi przez polskich gości, którzy na co dzień mają do czynienia z tymi maszynami. Dzięki temu mogli docenić „ambitne podejście” do zadań techników obsługujących maszyny i wydajność samych maszyn. Pokazy te podziwiali również przedstawiciele miesięcznika „Świat Szkła”, na łamach którego często można przeczytać informacje o maszynach Intermac.
Intermac jest częścią Grupy Biesse, która swoje początki zawdzięcza upartości włoskiego tokarza, Giancarla Selciego. Na początku lat 60., dzięki kontaktom z regionalnymi wytwórcami mebli, zaczął on projektować i produkować maszyny do obróbki drewna. Wypuścił on w roku 1969 na rynek wiertarkę wielowrzecionową, która w krótkim czasie zrewolucjonizowała rynek producentów mebli. W roku 2011 Grupa Biesse osiągnęła zysk netto 388,5 mln euro.
Pod koniec lat 80. powstaje Intermac, spółka wyspecjalizowana w produkcji maszyn dla branży kamieniarskiej i szklarskiej. Dziś globalny producent najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń posiada ponad 20 filii oraz dziesiątki przedstawicieli i punktów serwisowych na całym świecie.
Intermac Glass, czyli oddział zajmujący branżą szklarską, oferuje produkty skupione pod trzema markami:
- Intermac – specjalistyczne centra numeryczne CNC, stoły do rozkroju i maszyny co cięcia waterjet,
- Busetti – lider na rynku dwukrawędziarek (krawędziarki dwustronne); oferuje również urządzenia do przenoszenia płyt szklanych oraz automatyczne i półautomatyczne wiertarki;
- Diamat – narzędzia diamentowe, ściernice (tarcze) garnkowe i obwodowe, frezy proste i kształtowe, wiertła zwykłe i z fazownikiem, piły do szkła, noże do rozkroju i inne akcesoria
Na polskim rynku włoski producent obecny jest od 1998 r. Firma MEKANIKA Sp. z o.o. jest wyłącznym przedstawicielem renomowanych włoskich producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna i szkła, kamienia, produkcji mebli i stolarki budowlanej.
Na potrzeby naszej wizyty i oczywiście szkoleń dla przyszłych i aktualnych posiadaczy maszyn, fabryka Intermac oddała do dyspozycji halę, w której można było zobaczyć najpopularniejsze maszyny, między innymi poziome centra obróbcze sterowane numerycznie Master 35 i Master 850 maszyny pięcioosiowe, które mogą pracować zarówno w szkle, jak i kamieniu. Następnie grupa mogła zobaczyć pionowe CNC Vertimax.
Przy stanowisku maszyny Waterjet Primus 324 klienci mogli zobaczyć nie tylko jakość cięcia ale i poprawności działania funkcji Web Teleservice, czyli standardowego wyposażenia każdej maszyny sterowanej numerycznie, w której jakikolwiek problem, błąd czy wątpliwość operatora może być rozwiązana zdalnie (za pośrednictwem internetu) przez specjalistów z Intermac bądź techników firmy MEKANIKA.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoły do cięcia szkła płaskiego laminowanego, a w szczególności linia do krzywoliniowego rozkroju laminatu serii Genius, oraz dwukrawędziarki Busetti F 10.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się urządzenie do pomiarów firmy PRODIM Proliner, które za pomocą linki, w bardzo prosty sposób, przy obsłudze jednoosobowej, wykonuje szybkie precyzyjne i bez błędów pomiary 2D i 3D. To przenośne urządzenie jest wykorzystywane w szerokim zakresie pomiarów, m.in. blatów, schodów, podłóg, balustrad, drzwi, okien.
* * *
MEKANIKA Sp. z o.o. jest wyłącznym przedstawicielem włoskich producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna i szkła, kamienia, produkcji mebli i stolarki budowlanej.
Firma zapewnia swoim klientom kompleksową opiekę serwisową nie tylko podczas montażu, uruchomienia, gwarancji, ale również w okresie pogwarancyjnym maszyny. Świadczy usługi serwisowe oraz zapewnia oryginalne części zamienne. Dostarcza również kompletne technologie (maszyny + narzędzia), potwierdzone długoletnim doświadczeniem w branży.
MEKANIKA jako jedyna utrzymuje serwis w kraju dla około 150 maszyn do szkła i kamienia. Firma cały czas kładzie duży nacisk na podnoszenie kwalifikacji swoich serwisantów poprzez regularny udział w szkoleniach w siedzibie producentów, gdzie poszerzają swoją wiedzę o najnowsze produkty, rozwiązania technologiczne, ale także uczestniczą w budowaniu, montażu oraz uruchomieniu maszyn.
Do dyspozycji klientów są także technicy producentów, którzy wspierają serwis firmy MEKANIKA telefonicznie, mailowo, okresowo odwiedzają również naszych klientów i dokonują przeglądu maszyn.
Szkolenia firmowe dotyczą nie tylko techników, ale także operatorów klientów firmy MEKANIKA. Przed wysłaniem maszyny do klienta organizowane jest szkolenie z oprogramowania, aby w momencie uruchomienia maszyny w docelowej lokalizacji operator był jak najlepiej przygotowany do samodzielnej pracy.
Funkcjonuje system doszkalania operatorów i serwis cykliczny.
Aby móc jak najszybciej zareagować w momencie awarii maszyny, wprowadzono system zarządzania oparty na GPS, dzięki czemu koordynator serwisu w momencie zgłoszenia wie, czy w danej okolicy jest właśnie serwisant, bądź jak szybko będzie mógł dojechać. Między innymi dzięki temu systemowi reakcja serwisowa następuje do 24 godzin od pisemnego zgłoszenia awarii.
MEKANIKA nigdy nie zamyka się na sugestie i potrzeby klientów. Wiele razy ich pomysły i potrzeby były inspiracją do ulepszenia pracy firmy. Przykładem może być usługa „SERWIS GOLD”, której celem jest przegląd maszyn i wyeliminowanie drobnych usterek raz w miesiącu, aby zapobiec przestojom.
Paweł Szczepanik
MEKANIKA Sp. z o.o.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym I elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 05/2014