W wielkim stylu podejmuje gości z całego świata otwarty we wrześniu 2005 hotel InterContinental przy Königsallee w Düsseldorfie. Z Königsallee dociera się do zalanego światłem atrium o powierzchni 1.000 metrów kwadratowych. Wysokość tego ponad dziesięciopiętrowego budynku wynosi 40 metrów.

 

Tu znajdują się hall i główna strefa dostępu. Oszklenie przeciwsłoneczne zapobiega zbytniemu przegrzewaniu się powietrza pod powyginanym, szklano-stalowym dachem. W strefach dostępu do atrium przeszklone fasady zapewniają otwarty widok. Jako elementy uzupełniające okna budynku zastosowano izolacyjne oszklenie ciepłochronne, dźwiękochronne i przeciwsłoneczne.

 

Bezpieczniejsze drogi ewakuacyjne
Korytarze dostępowe hotelu oraz oszklone windy przylegają bezpośrednio do atrium.  Dla oszklenia podłóg i sufitów korytarzy, oprócz spełnienia warunków przeciwpożarowych,  ważne było zabezpieczenie ich przed zawaleniem  - zgodne z wymogami technicznymi dotyczącymi bezpieczeństwa upadku z wysokości (TRAV) kategorii C3. Oznacza to, że dodatkowo zainstalowano poprzeczną barierkę przed oszkleniem.

 

Instalacja i budowa fasady słupowo-belkowej jest zgodna z normami przeciwpożarowymi. Ponieważ korytarze dostępowe służą jednocześnie jako drogi ewakuacyjne dla pokojów gościnnych pięciogwiazdkowego hotelu, należało podjąć szczególne środki. W razie pożaru w hallu, należałoby także zabezpieczyć drogi ewakuacyjne na wyższych piętrach. Zamontowane fasady G30 niezawodnie, przez przynajmniej 30 minut, chronią idące w dół korytarze ewakuacyjne przed ogniem, gorącym gazem i dymem. 

 

Zastosowane oszklenie przeciwpożarowe z Pyran S firmy Schott Jenaer Glas spełnia najwyższe wymogi z porównywalnie cienkimi konstrukcjami szklanymi. W celu uzyskania pozwolenia budowlanego w indywidualnym przypadku – sprawdzanym przez Ministerstwo Zabudowy Miasta, Mieszkalnictwa, Kultury i Sportu landu Nadrenii Północnej Westfalii – przeprowadzono testy wahadłowe we względnie cienkich konstrukcjach szklanych.

 

Budowa konstrukcji fasadowych do oszklenia przeciwpożarowego G30 – kombinacja 5 mm Pyranu S / folii PVB / 5 mm szkła float, izolacyjnego, podwójnie laminowanego szkła Pyran S - zgodna jest z ogólnym pozwoleniem budowlanym nr Z-19.14.367 firmy Gartner, wykonującej fasady z Gundelfingen. Ognioodporne szkło o prostej konstrukcji zostało użyte w oszkleniach korytarzy, natomiast w części apartamentowej na 10 piętrze,  ze względu na wysokie wymogi dotyczące dźwiękoizolacyjności, zastosowano oszklenia izolacyjne G30. Po instalacji osiągnęły wartość 45 dB.

 

Szkło przeciwpożarowe o wielofunkcyjnym zastosowaniu
Pyran S firmy Schott Jenaer Glas jest monolitycznym, hartowanym szkłem borokrzemianowym, certyfikowanym wg DIN EN 1748-1. Jako część składowa oszklenia ogniotrwałego zgodna z wymogami ochrony przeciwpożarowej G30, G60, G90 i G120 sprawdziło się w wielu obiektach ze względu na swoje wyjątkowe właściwości optyczne oraz mechaniczne. Szkło specjalne produkowane jest na jedynym na świecie urządzeniu microfloat i dostępne jest w grubości od 5 do 12 milimetrów, aż do maksymalnych wymiarów 1.800 x 3.600 milimetrów o grubości 8 milimetrów.

 

Charakterystyczna dla Pyran S jest wysoka transmisja światła w paśmie widzialnym i ultrafioletu. Szkło funkcjonalne sprawia wrażenie szkła opalowego, które gwarantuje naturalny i niezakłócony odbiór kolorów. Spełnia ono wymogi zgodne z DIN 1249-12, w warunkach podwyższonego bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych oraz zgodne z przepisami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz przepisami ubezpieczeń od wypadków zbiorowych.

 

W porównaniu z popularnym szkłem wapienno-sodowym niska rozszerzalność cieplna oraz wysoka wytrzymałość sprawiają, że Pyran S może bezpiecznie przetrwać fazę nagrzewania w testach pożarowych wg krzywej temperatur zgodnej z DIN 4102, nawet przy odległościach do 15 mm między szybami. Tym samym nawet przy zastosowaniu prostych systemów ramowych możliwa jest wysoka wytrzymałość.

 

Szkło przeciwpożarowe firmy Schott Jenaer Glas oferuje jakość na najwyższym poziomie, nie tylko ze względu na właściwości przeciwpożarowe, ale daje się także dowolnie kształtować optycznie za pomocą sitodruku, piaskowania i powlekania, w zależności od indywidualnego wystroju wnętrza. Można je również łączyć z innym szkłem funkcyjnym, na przykład do
izolacji ciepła, ochrony przeciwdźwiękowej i wizualnej.

 

W hotelu Intercontinental w Düsseldorfie ogółem 700 metrów kwadratowych szkła przeciwpożarowego Pyran S w połączeniu ze 150 metrami kwadratowymi oszklenia izolacyjnego i dźwiękochronnego dbają o maksymalne bezpieczeństwo.

 

Przegląd najnowszych technologii i trendów w dziedzinie szkła przeciwpożarowego na najbliższych targach glasstec w dniach 21-25 października 2008 w Düsseldorfie.

 

Informacje o hotelu InterContinental:
Data budowy:
2001 – 2005
Inwestor: Dkö, Objektgesellschaft Düsseldorf-Königsallee, Dr. Ebertz KG, Köln
Architekci: HPP Hentrich-Petschnigg & Partner KG, Düsseldorf
Plan i wykonanie: Tombusch & Bruhmann GmbH, Ascheberg
Archtektura wnętrz: HBA/Hirsch Bedner Associates, London
Zleceniodawca, główny wykonawca i kierownictwo budowy:
Heitkamp-Deilmann-Haniel GmbH, Herne
Fasada: Josef Gartner GmbH, Gundelfingen
Oszklenie przeciwpożarowe i dźwiękochronne: Schott Jenaer Glas GmbH, Jena
GU Usługi Budowlane: Imtech Deutschland GmbH & Co. KG, Hamburg

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.