Termin „Przemysł 4.0” istnieje już od jakiegoś czasu. Jest to synonim digitalizacji i sieciowego połączenia maszyn i urządzeń biorących udział w łańcuchu wytwarzania i dystrybucji wyrobów. Po bardzo szybkim rozwoju na początku epoki przemysłowej, takim jak wprowadzenie silnika parowego, linii montażowej a później komputerów, czwarta rewolucja przemysłowa jest teraz określana przez coraz bardziej „inteligentne” maszyny. 

 

Ta zmiana nie kończy się tylko na produkcji, ale obejmuje również procesy obróbki i wykańczania szkła. Wielu wystawców na targach GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie skoncentruje się zatem na temacie Przemysłu 4.0 i zaprezentuje ciekawe rozwiązania.

 

Nawiasem mówiąc, termin „Przemysł 4.0” został „wynaleziony” w 2011 roku na targach w Hanowerze.

 

Rewolucyjną cechą tego trendu jest jednak digitalizacja i połączenie całego produkcji i dystrybucji – od wprowadzania zamówień i dostaw surowców do produkcji aż po kompletną logistykę. A kiedy eksperci mówią o „Internecie rzeczy”, oznacza to również, że połączenie sieciowe nie ogranicza się już do własnych „czterech ścian” w fabryce.

 

 

2018 02 48 1

Manualne prace są aktywnie włączane do Przemysłu 4.0, dzięki czemu produkcja może być jeszcze bardziej elastyczna (fot.: SmartFactory / C. Arnoldi)

 

 

Wszyscy dostawcy i klienci są również włączeni do takiej wirtualnej sieci. Umożliwia to natychmiastowe uruchomienie procesów zamówień i określenie dokładnej daty dostawy nawet dla najmniejszych partii towaru.

 

Zarówno własne zapasy materiałów, jak i dostawców są sprawdzane niemal jednocześnie w celu weryfikacji lub ustalenia nowych harmonogramów produkcyjnych.

 

Przy tak „elastycznej” organizacji produkcji maszyny same planują również okresy między przeglądam konserwacyjnymi i ewentualne naprawy, wykorzystując przerwy produkcyjne i weekendy, gdyż, w miarę możliwości, należy unikać czasów przestoju.

 

 

2018 02 48 2

Aby zwiększyć elastyczność, produkcja jest rozprowadzana na wyspach produkcyjnych w „inteligentnej” fabryce Inicjatywy Technologicznej

 

 

2018 02 48 3

Na linii Przemysłu 4.0 elastyczny system transportowy przekazuje każdy produkt, który ma zostać ukończony, do odpowiedniego stanowiska dalszego przetwarzania

 

 

W „inteligentnych” fabrykach maszyny mogą obsługiwać proces produkcyjny, a nawet kontrolować jej jakość. Ludzie są wspierani przez „inteligentne” systemy szkoleniowe i wspomagające w coraz bardziej złożonych procedurach pracy i nie trzeba dodawać, że stanowią część tej gigantycznej sieci.

 

 

2018 02 48 4

Zdjęcia szczegółow w „inteligentnej” produkcji (fot.: SmartFactory / C. Arnoldi)

 

 

2018 02 48 5

 

 Zdjęcia szczegółow w „inteligentnej” produkcji (fot.: SmartFactory / C. Arnoldi)

 

 

Dla wielu brzmi to jak marzenie o przyszłości, ale jest coraz bardziej realne. W końcu ci, którzy nie martwią się o to dzisiaj, zostaną prawdopodobnie wyparci z rynku jutro.

 

Nic więc dziwnego, że według badania zleconego przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki około 70% wszystkich małych i średnich firm (MŚP) pracuje obecnie intensywnie nad koncepcjami związanymi z Przemysłem 4.0.

 

 

(...)

Jednak nie wszystkie firmy rozumieją termin Przemysł 4.0 w ten sam sposób. Naturalnie wymagania stawiane producentom szkła różnią się od wymagań dotyczących producentów okien lub firm wykończeniowych. Wszyscy mają jednak podobny pogląd, że przejście na etap „inteligentnej” fabryki będzie odbywać się małymi krokami, np. przy zakupie nowych maszyn lub robotów produkcyjnych. Ale zmiany będą nieuniknione, ponieważ nowe technologie są bardziej wydajne, co tym samym zwiększa konkurencyjność firmy przy jednoczesnej redukcji kosztów.

 

 

Interfejs: oprogramowanie

 

W tym coraz bardziej zautomatyzowanym i zdigitalizowanym procesie produkcyjnym programy komputerowe odgrywają kluczową rolę, ponieważ to właśnie te programy umożliwiają komunikację i tworzenie sieci cyfrowych. Na przykład w procesie produkcji firmy zajmującej się obróbka szkła musi „uczestniczyć” wydajne oprogramowanie, które wirtualnie „komunikuje się” ze wszystkimi urządzeniami, pozostając w kontakcie ze światem zewnętrznym, który również stanowi część sieci.

 

Oprócz jednolitego „języka” i odpowiednich interfejsów, interakcja cyfrowa wszystkich zaangażowanych stron wymaga również solidnej bazy danych do pracy. Nadrzędne oprogramowanie przejmuje w związku z tym funkcję centrum sterowania wyższego poziomu w tej sieci.

 

Oprogramowanie rejestruje przychodzące zamówienia klientów, przetwarza je i koordynuje wszystkie dane maszynowe. Oznacza to, że nawet procesy zamówień, konserwacji lub komunikaty o usterkach maszyn są zarządzane i przetwarzane za pomocą centralnego oprogramowania sterującego.

 

Aby perfekcyjnie wykorzystać moce produkcyjne, oprogramowanie również „inteligentnie” i elastycznie gospodaruje zamówieniami i zasobami, a także organizuje magazynowanie i logistykę.

 

W „inteligentnej” fabryce oprogramowanie musi więc cechować się praktycznie nieograniczonymi możliwościami łączenia w sieci. Przez wiele lat biuro bez papieru było na ustach wszystkich, ale bez namacalnego sukcesu. W coraz bardziej zdigitalizowanym i zautomatyzowanym procesie produkcyjnym produkcja „bez papieru” jest już dziś uznawana za pewnik.

 

Tylko jeden przykład: na każdym stanowisku roboczym wszystkie niezbędne dane produkcyjne są udostępniane za pośrednictwem monitorów. Raporty można pobierać w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Oznacza to, że cały proces stanie się przejrzysty - od pierwszej do ostatniej chwili. Umożliwia to również zwiększenie kontroli jakości.

 

 

Od automatyzacji do cyfryzacji

 

Jednym z przykładów zmian już zachodzących w wielu zakładach produkcyjnych jest rosnąca automatyzacja, która – w sensie przenośnym – może być postrzegana jako pierwszy krok w kierunku Przemysłu 4.0. W przetwarzaniu szkła w coraz większym stopniu wykorzystuje się technologię laserową. Najnowocześniejsze laserowe centra obróbki często spełniają wszystkie potrzeby związane z cyfrową produkcją. Lasery są stosowane do wykonywania wysokiej jakości grawerowania na taflach szkła. Każdy projekt graficzny, dowolny wzór lub dowolne zdjęcie może być przeniesione na tafle szklane za pomocą technologii laserowej.

 

 

2018 02 49 1

Centra obróbki laserowej są krokiem w kierunku większej automatyzacji. Jednocześnie często oferują możliwość integracji w „inteligentną produkcję” (fot.: Cerion)

 

 

Na całym świecie architekci coraz częściej domagają się, aby tafle szklane były wykończone w wyrafinowany sposób – jako atrakcyjne i reprezentatywne rozwiązania fasadowe dla obiektów np. budynków komercyjnych. Te same lasery mogą również wykonywać procesy wiercenia i cięcia lub procesy usuwania powłoki na krawędzi tafli (przy produkcji szyb zespolonych). Ze względu na stały rozwój emiterów wiązki światła i ulepszone oprogramowanie, szybkość przetwarzania została zwiększona w ostatnich latach, a także stwierdzono zmniejszenie zużycia energii.

 

Automatyzacja pozwala nowoczesnym urządzeniom, takim jak lasery lub roboty produkcyjne, działać praktycznie przez całą dobę, a nawet w weekendy.

 

To nieuchronnie zmienia również wymagania wobec pracowników. Coraz więcej specjalistów jest potrzebnych w produkcji, ponieważ procesy i zadania stają się coraz bardziej złożone.

 

 

Wsparcie przez decydentów

 

Chociaż zmiany w przedsiębiorstwach są stopniowe, sektor szklarski wciąż ulega zasadniczym zmianom. Na szczęście decydenci polityczni nie opuszczają firm w tym procesie przeobrażania przemysłu, jak prof. dr Detlef Zühlke, prezes zarządu inicjatywy technologicznej SmartFactory KL eV, który podkreśla:

 

– Ciągła edukacja pokazuje przedsiębiorstwom raz po raz ogromne możliwości, jakie ma dla nich cyfryzacja. To w szczególności tak ważne dla Niemiec firmy z sektora MŚP potrzebują i otrzymują wsparcie.

 

Na początku 2016 r. powstały pierwsze centra wiedzy eksperckiej MŚP 4.0, które zostały sfinansowane przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki. Ich zadaniem jest towarzyszenie małym i średnim firmom w realizacji pomysłów z zakresu Przemysłu 4.0 i digitalizacji. Centra te mają również na celu dostosowanie umiejętności pracowników do nowych wyzwań.

 

Wielu wystawców na targach GLASSTEC w Düsseldorfie zapozna się z tematem Przemysł Szklarski 4.0 i zaprezentuje swoje rozwiązania w tej dziedzinie.

 

 

 

 Matthias Fischer

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2018

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.