Szanse, możliwości i potencjał wynikający z cyfryzacji – na tym ma się skoncentrować spółka HEGLA-HANIC GmbH utworzona przez wspólników firmy HEGLA, producenta maszyn i urządzeń, oraz programistów z HANIC.
– W HEGLA-HANIC GmbH możemy optymalnie połączyć siły i kontynuować rozwój w obranym przez obie firmy kierunku, jakim jest Przemysł 4.0 oraz powiązana z nim całościowa wizja i optymalizacja łańcucha wartości naszych klientów – wyjaśniają strategiczny powód tej decyzji Jochen H. Hesselbach (członek zarządu LEWAG Holding AG) i Heinz-Dietmar Hantke (założyciel i wspólnik HANIC).
Utworzenie spółki HEGLA-HANIC GmbH jako samodzielnego podmiotu Grupy HEGLA. Od lewej do prawej: Bernhard Hötger (dyrektor zarządzający HEGLA), Klaus Engel (wspólnik zarządzający HEGLA-HANIC GmbH), Jochen H. Hesselbach (członek zarządu LEWAG AG), Heinz-Dietmar Hantke (wspólnik HEGLA-HANIC GmbH), dr Jan Schäpers (wspólnik zarządzający HEGLA-HANIC GmbH), Frank Schürmann (członek zarządu LEWAG Holding AG).
Wzajemne korzyści z wiedzy technicznej
– Wiedza techniczna i specyficzna wizja, jaką ma druga strona, przynoszą wzajemne korzyści – podkreślają Frank Schürmann (członek zarządu LEWAG Holding AG) oraz dyrektor zarządzający HEGLA-HANIC, Klaus Engel.
– Jako jeden z liderów technologicznych w branży firma HEGLA ma wiedzę i kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji maszyn i urządzeń do magazynowania, załadunku, cięcia, automatycznego zarządzania resztówkami i sortowania szkła płaskiego. HANIC znany jest w przetwórstwie szkła z inteligentnych systemów sterowania procesami technologicznymi, wydajnych oprogramowań do optymalizacji wielkości produkcji i redukcji odpadów oraz systemów MES i ERP – dodaje Bernhard Hötger (dyrektor zarządzający HEGLA i HEGLA-HANIC GmbH).
Jeszcze szybsze uwolnienie potencjału Przemysłu 4.0
– Wspólnie chcemy jeszcze lepiej, we wszystkich obszarach i procesach, uwolnić potencjał Przemysłu 4.0 i jeszcze bardziej zoptymalizować maszyny i urządzenia, procesy operacyjne i dedykowane oprogramowania. To jest nasz cel – mówi z przekonaniem dyrektor zarządzający HEGLA-HANIC, dr Jan Schäpers. — Wspólnie będzie można jeszcze szybciej wdrażać takie rozwiązania jak uczenie maszynowe, systemy „cyfrowych bliźniaków” i nowe wewnętrzne modele logistyczne. Również zaangażowanie HEGLA boraident, spółki specjalizującej się w znakowaniu laserowym i strukturyzacji szkła, otwiera nowe możliwości dla klientów w zakresie cyfryzacji i tworzenia sieci produkcyjnych.
Obie firmy – HEGLA i HEGLA-HANIC – wspólnie stawiają na konsekwentne uwalnianie potencjału Przemysłu 4.0 z wykorzystaniem połączonej wiedzy technicznej
Kompleksowy model sterowania z otwartymi interfejsami
Opracowany przez HEGLA-HANIC GmbH kompleksowy model sterowania i produkcji o jasno zdefiniowanej interoperacyjności będzie stale odpowiednio udoskonalany, by – jako system otwarty – z każdą nowością i ulepszeniem zachowywał kompatybilność zarówno z urządzeniami, jak i programami innych dostawców. W przyszłości klienci HEGLA-HANIC GmbH będą mogli nie tylko korzystać z kompleksowego doradztwa i obsługi jednego dostawcy, lecz także uzyskają wsparcie indywidualnych partnerów.
Spółka HANIC GmbH zostanie przemianowana na HEGLA-HANIC GmbH. Pozostanie ona samodzielnym prawnie podmiotem Grupy Hegla z siedzibą w Bochum-Wattenscheid i całą dotychczasową załogą. Doradcy HANIC w kraju i zagranicą nadal są do dyspozycji klientów. Otrzymają oni dodatkowe wsparcie na rynku krajowym i poza nim od kolegów z Grupy HEGLA.
Carsten Koch
HEGLA GmbH & Co. KG
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2018