Termin „Przemysł 4.0” w ciągu ostatnich kilku lat stał się bardzo popularnym pojęciem. Oznacza digitalizację i tworzenie sieci całego łańcucha wartości przemysłowych. Oczywiście, digitalizacja nie przewiduje wyjątków, jeśli chodzi o rzemiosło i zakłady szklarskie, w związku z czym konieczna jest wnikliwa analiza możliwości wykorzystania cyfryzacji w mniejszej firmie.
Poniżej przedstawiono niektóre szczególne wyzwania stojące przed profesjonalnymi firmami przetwarzającymi szkło: coraz więcej produktów przechodzi do kategorii produktów inteligentnych (aktywnych i samodzielnych). Mówiąc prościej, program Smart Home (inteligentny dom) integruje teraz automatycznie kontrolowane okna i drzwi do domowej sieci komputerowej.
Nawet jeśli zaawansowane technologicznie interaktywne okna nadal brzmią bardzo futurystycznie, prędzej czy później będą mogły prezentować treści multimedialne. Innymi słowy: w przyszłości twoje okno będzie służyć jako komputer, będziesz mógł z niego korzystać, aby przejść do Internetu lub oglądać na nim telewizję.
Klienci oczekują, że nowocześni, wykształceni rzemieślnicy- fachowcy zapewnią wsparcie eksperckie i pozostaną nadal ich kompetentnym partnerem.
Na przykład, cechy szklarskie w Niemczech już dawno podeszły aktywnie do tych wyzwań i sformułowały nowe priorytety dotyczące szkoleń zawodowych w swojej „Glaser Agenda 2030”. W przyszłości szklarze będą się specjalizować i stać się specjalistami w dziedzinie szkło-troniki (elektronicznie kontrolowanych wyrobach szklanych), okno-troniki, itp. Szkolenie w celu osiągnięcia kwalifikacji mistrza szklarskiego oczywiście będzie dostosowane do nowych wyzwań. Już od kilku lat Niemieckie Stowarzyszenie Rzemieślników współpracuje z Izbą Rzemieślniczą w Koblencji, dzięki czemu każdy nowy mistrz szklarski opuszcza placówkę edukacyjną również jako wykwalifikowany elektryk.
W firmie Rieser w Wächtersbach poszukują oprogramowania do produkcji okien, aby zoptymalizować procesy produkcyjne (dla: 3E-Datentechnik)
Jednak wiedza specjalistyczna jest tylko jednym z kluczowych składników. Równie ważna jest umiejętność strategicznego i przedsiębiorczego myślenia, aby przetrwać w warunkach silnej konkurencji. Możliwość określania tylko typów szkła dla konkretnego projektu to teraz nie wystarcza. Obecnie profesjonalni właściciele firm szklarskich obliczają swoje zadania od A do Z i oczywiście muszą być w stanie ocenić takie aspekty, jak materiały, przydział i rozmieszczenie personelu, zdolności produkcyjne czy też bezpieczeństwo pracy. Coraz częściej już średniej wielkości firmy szklarskie są obsługiwane przez nowoczesne oprogramowanie.
– Dziś w branży szkła mówimy o inteligentnych wyrobach szklanych, a także o wdrożeniu idei Przemysł 4.0 w firmach szklarskich. Możliwość kierowania zakładem za pomocą odpowiedniego oprogramowania jest tak samo ważna dla firmy szklarskiej, jak dla jej klientów możliwość obejrzenia na platformach cyfrowych wyrobów szklanych i możliwości ich montażu – mówi Stefan Kieckhöfel, dyrektor zarządzający BIV Bundesinnungsverband der Glaserhandwerks.
Oprogramowanie wsparciem również w produkcji (fot. : 3E-Datentechnik)
Wszechstronne oprogramowanie dla wykwalifikowanych rzemieślników
W poprzednich latach dostawcy oprogramowania projektowali swoje oprogramowanie do wytwarzania okien i obróbki szkła głównie dla dużych firm. W przypadku mniejszych zakładów takie kosztowne rozwiązania nie wchodziły w rachubę. Dosłownie wypadli oni z obszaru zainteresowania firm programistycznych i nadal musieli pracować z ich „ręcznie robionymi” programami.
Jednak obecnie rozwiązania programowe zostały udoskonalone i teraz bardziej rozwinięte pod ich kątem. Obecnie istnieją tak zwane rozwiązania „plug-and-play”, szczególnie odpowiednie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwiązania te są zazwyczaj szybkie i łatwe w instalacji oraz intuicyjne w użyciu. Programy zarządzają parametrami podstawowymi, zarówno dla profili ramowych, jak i dla okuć i zamocowań.
Ponadto, programy te zapewniają wsparcie przy opracowywaniu ofert i przydzielaniu zadań. Podobnie oprogramowanie może być również wykorzystywane do zadań związanych ze szkłem i profilem, lub do tworzenia list cięcia. Programy, takie jak te, oferują firmom pomoc techniczną na wielu poziomach: na przykład cały temat oznakowania CE może być kierowany za pomocą oprogramowania.
(...)
Brigitte Küppers
Źródła:
https://telematics.tomtom.com/handwerk
www.3e-it.com/
www.glasstebani.com/
www.glaserhandwerk.de
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018