Jedynymi ograniczeniami są te, które sami sobie narzucamy. Autorzy nowoczesnego biurowca Equator IV udowodnili, że prosta, funkcjonalna bryła wcale nie krępuje wyobraźni.

 

Obok niebanalnej fasady budynku, stworzonej z użyciem systemów Reynaers Aluminium, nikt nie przejdzie dziś obojętnie.

 20190109 Equator 1

 

 

Equator IV, nowoczesny biurowiec klasy A, to ostatni z czterech budynków kompleksu biurowego Equator Office Park. Ma 14 nadziemnych kondygnacji i ocenę Very Good w certyfikacji BREAAM.

 

Znajduje się na warszawskiej Ochocie pod adresem Aleje Jerozolimskie 100 i został zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski.

 

Z jednej strony okna wychodzą na Aleje Jerozolimskie, z drugiej rozciąga się widok ponad torami Linii Średnicowej na Wolę i centrum Warszawy.

 

Generalnym wykonawcą jest firma Warbud, za realizację fasad odpowiada firma Widok. Inwestorem jest Karimpol Polska.

 

– Equator IV zwieńczył nasz proces inwestycyjny przy Alejach Jerozolimskich pomiędzy Placem Zawiszy a Dworcem Zachodnim.

 

20190109 Equator DSC9865 co c

 

Biurowiec jest obecnie skomercjalizowany w 75 proc., a pozostałe powierzchnie cieszą się dużym zainteresowaniem. W budynku funkcjonuje fitness klub Zdrofit, mamy też najemców z sektora finansowego, IT i ubezpieczeń – mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska.

 

 

Pragmatyczna architektura pełna światła
Powierzchnia użytkowa biurowca to około 30,5 tys. mkw. Wielkość działki, lokalizacja i architektoniczny kontekst narzuciły budynkowi prostą, oszczędną formę.

 

20190109 Equator DSC9900 co lay

 

Autorzy inwestycji osiągnęli sugestywny i elegancki efekt dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają fasady.

 

– Projekt Equatora IV jest wynikiem stricte logicznego myślenia, pozbawionego niepotrzebnej w tym wypadku ekspresji.

 

20190109 Equator DSC9647 pm

 

 

Jednak nie można tego powiedzieć o elewacjach – zaznacza Michał Sadowski, współwłaściciel i wiceprezes zarządu pracowni architektonicznej APA Wojciechowski. – Projektując fasady, popuściliśmy wodze fantazji – opowiada architekt.

 

– Do procesu twórczego zaproszone zostały światłocień oraz skrót perspektywiczny, a ich współdziałanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio zmodyfikowanego systemu ściany kurtynowej Reynaers Aluminium.

 

20190109 Equator DSC9589 lrh


Od frontu i tyłu budynku w konstrukcji fasady można zobaczyć nieregularnie rozmieszczone wnęki, które są podświetlane w nocy. – Poza krawędź budynku po bokach wypuszczono z kolei pionowe pasy konstrukcji ze szkła i aluminium, co sprawia, że bryła wygląda ciekawiej i lżej.

 

20190109 Equator DSC9835 lrh m

 

To tak zwana fasada wypuszczana – mówi Jarosław Rokita z firmy Widok, wykonawcy fasady Equatora. – Warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie głębokości pionowych maskownic aluminiowych profili.

 

Biuro pełne światła
Na każdym piętrze Equatora IV okna sięgają od podłogi do sufitu, co trzecie jest uchylne. – Usytuowanie biurowca zapewnia pomieszczeniom ekspozycję słoneczną o każdej porze roku, zatem od świtu do zmierzchu wnętrza wypełnia naturalne światło – mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska.

 

Wnętrza są doskonale doświetlone również dzięki temu, że zastosowano tu m.in. system MasterLine 8 Reynaers Aluminium, który ma wyjątkowo wąskie profile przy dużej powierzchni przeszklenia.

 

20190109 Equator DSC0024 com5 R

 

Dla wszystkich systemów okiennych i fasadowych (CW 50 Reynaers Aluminium), wykorzystanych w nowym biurowcu, wybrano najwyższy standard izolacyjności termicznej, czyli HI+ (High Insulation Plus).

 

– Dziś to już konieczność – mówi Jarosław Rokita z firmy Widok.

 

– Najemcy zwracają uwagę na energooszczędność budynku i certyfikaty, które można uzyskać dzięki dobrym parametrom technicznym – tłumaczy.

 

– Fasada, profile i przeszklenia muszą też dobrze chronić przed hałasem, który w tym punkcie miasta jest bardzo duży – dodaje.

 

20190109 Equator

 

Architektura Equatora IV jest ponadczasowa i funkcjonalna. Nowoczesny budynek doskonale uzupełnia cały kompleks biurowy i panoramę Warszawy.

 

To architektura, która wygląda dobrze teraz i będzie wyglądała dobrze w przyszłości.

 

20190106reynaers DSC9713-Edit

 

Najważniejsze informacje:
Nazwa budynku: Equator IV
Powierzchnia użytkowa: 30,5 tys. mkw.
Termin oddania do użytku: sierpień 2018
Inwestor/deweloper: Karimpol Polska
Projekt: APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Warbud SA
Wykonawca fasady: Widok Sp. z o.o. Sp. K.
Wykorzystane systemy Reynaers Aluminium: CW50HI, ML8, CS86HI (drzwi płytowe)

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.