Wszechobecne w budownictwie o architekturze, jak również w przemyśle samochodowym i zastosowaniach industrialnych szkło płaskie stanowi wszechstronny materiał o nieograniczonych możliwościach.

 

Tylko w ostatnich czterech latach nastąpił znaczący rozwój rynku szkła płaskiego w Tajlandii, zwłaszcza z punktu widzenia PKB, z około 0,5% w 2014 roku do ponad 4% w roku 2017.

 

A w wyniku innowacji technicznych ostatnich latach, takich jak cyfrowy druk na szkle z użyciem farb ceramicznych, umożliwiających większą swobodę estetyczną i większą funkcjonalność, coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje szkło płaskie na więcej sposobów niż można to sobie wyobrazić.

 

 2019 02 14 1

Drukarka z Dip-Tech, z serii New Era w AGC Flat Glass

 

AGC Group– światowa filozofia innowacyjna AGC Flat Glass Thailand od wielu lat stanowi znaczącą siłę na tajskim rynku płaskiego szkła, zarówno pod względem wielkości, jak i innowacyjności. Jako część AGC Group, weterana w dziedzinie obróbki szkła płaskiego, ma zdecydowaną przewagę w postaci wieloletniego doświadczenia i światowego zasięgu.

 

Utworzona w roku 1907 AGC Group była pierwszym wytwórcą szkła płaskiego w Japonii i od tego czasu wielokrotnie jako pierwsza wprowadzała nowatorskie rozwiązania. Obecnie, po ponad stu latach, AGC Group zatrudnia ponad 50 000 pracowników w 204 spółkach w 30 krajach. Międzynarodowa potęga, w 2016 roku zajmowała miejsce nr 1 na światowym rynku na szkło float i samochodowe.

 

Kompleksowa oferta AGC Group łączy szeroki zakres technologii w dziedzinie szkła (w tym szkło architektoniczne i samochodowe), elektroniki (w tym szklane podłoża na monitory i użytkowe materiały szklane), środków chemicznych i ceramiki.

 

Chociaż AGC jest światową marką, obecną w USA i w Europie, to jest ona szczególnie mocna w Azji, gdzie osiąga ponad dwie trzecie sprzedaży.

 

Działając zgodnie z korporacyjną filozofią AGC „Look Beyond” (patrz dalej, patrz w przyszłość), AGC Flat Glass Thailand, jak wszystkie spółki zależne AGC, została przygotowana do tego, by koncentrować się na podstawowych wartościach, do których należą antycypowanie i przewidywanie przyszłości, wykraczanie poza granice własnej znajomości rzeczy i wprowadzania innowacji zamiast zadowalania się wygodnym status quo.

 


AGC Flat Glass Thailand– lokalne skutki
AGC Group Thailand, lokalna organizacja patronacka AGC, została utworzona w 1964 roku. Obecnie w ramach AGC Group Thailand istnieje siedem różnych firm, każda o wyraźnie wyodrębnionych kierunkach działalności.

 

Wśród tych siedmiu firm, AGC Flat Glass zajmuje się produkcją i sprzedażą szkła budowlanego, samochodowego, przęsłowego, float, kształtowego, luster, i szkła architektonicznego.

 

Wobec z wzrastającego zapotrzebowania na zastosowania szkła płaskiego i wynikającego stąd wzrostu udziału w PKB, AGC Flat Glass pod kierownictwem prezesa Takashi Matsuoka, zmierza do zwiększenia elastyczności oferty, zwłaszcza w dziedzinie architektury i zdobnictwa. A oznacza to zwiększenie zdolności produkcyjnych cyfrowego drukowania na szkle, zarówno na rynek krajowy, jak i dla projektów zagranicznych.

 

— Chcemy mieć możliwość połączenia wysokiej jakości fasad z nowym doświadczeniem w dziedzinie wyjątkowych wzorów, aby odwołać się do stylu życia ludzi — skomentował Supoth Chantara, Deputy General Manager of Sales and Marketing w AGC Flat Glass Thailand. — Druk cyfrowy na szkle zapewnia szeroki zakres możliwości projektowych dla architektów i klientów, tworząc wysokiej jakości produkty dla zastosowań wewnątrz i na zewnątrz budynków.

 

W tym celu AGC Flat Glass zwrócił się do Dip-Tech i firmy Ferro, czołowego dostawcy technologii cyfrowego druku na szkle z wykorzystaniem farb ceramicznych. Dzięki najnowocześniejszym drukarkom oraz niezwykle intensywnym kolorystycznie i trwałym farbom ceramicznym rozwiązania Dip-Tech są znane jako zapewniające doskonałą wydajność i jakość – zwłaszcza dla architektury i projektowania wnętrz.

 

W sierpniu 2017 roku, AGC Flat Glass zainstalowało drukarkę z serii New Era z Dip-Tech i od tej chwili interesy tej firmy (i kreatywność) przeżywają rozkwit.

 

Chociaż istnieje jeszcze wiele przyczyn, dla których AGC Flat Glass (i inni przedsiębiorcy w przemyśle szklarskim) nadal stosują sitodruk, to cyfrowy druk na szkle z użyciem farb ceramicznych oferuje wyraźne korzyści.

 

Jest to szczególnie ważne w przypadku unikatowych instalacji i krótszych serii, wymaganych przez architektów i projektantów wnętrz, znajdując odzwierciedlenie w uproszczonym procesie produkcyjnym, rozbudowanych opcjach i zmniejszonemu zapotrzebowaniu na materiał i robociznę przy druku cyfrowym.

 

 2019 02 14 2

Wizja dworca Bang Sue Grand w Bangkoku, któgo otwarcie planowane jest na rok 2019

 

Ponieważ druk cyfrowy jest oparty na plikach cyfrowych, to do jego zrealizowania potrzeba mniej sprzętu, konieczność ustawiania maszyn jest minimalna, nie ma potrzeby czyszczenia po druku i nie ma potrzeby przechowywania sit. Każdy projekt może być utworzony, drukowany z dowolnej liczby kolorów, bez fizycznych ograniczeń druku sitowego.

 

Uzyskane szkło jest bardzo trwałe (odporne na substancje chemiczne, zarysowania i czynniki atmosferyczne) i mogą powstawać takie wzory, które maksymalizują efektywność energetyczną, ograniczając wchłanianie ciepła promieni słonecznych przy żądanym poziomie przejrzystości oraz przy zachowaniu atrakcyjności wizualnej zewnętrznego projektu.

 

Chociaż wszystkie drukarki Dip-Tech mają swoje zalety, to wykorzystywana przez AGC Flat Glass drukarka New Era została zaprojektowana specjalnie dla umożliwienia kontroli nad wszystkimi architektonicznymi i dekoracyjnymi własnościami szkła, przy wielu różnorodnych zastosowaniach z najwyższą rozdzielczością.

 

Cechą wyróżniającą technologię New Era jest zapewnienie najwyższej jakości, przy nadzwyczajnej przepustowości, idealnej dla jednobarwnych punktów i linii, wielobarwnych wzorów, jak i fotorealistycznych obrazów.


— AGC Thailand robi niesamowite rzeczy ze szkła dekoracyjnego utwardzanego termicznie — mówi Kanokwan Woravuvichayavong, Sales Manager w Ferro, PCG and Color Solutions, Tajlandia. — Dzięki swojej drukarce New Era z Dip-Tech, AGC Thailand umacnia tendencję miejscowego rynku, zmierzającą do zwiększenia obecności technologii cyfrowej w produkcji szkła płaskiego.

 

W tym celu miejscowy zespół Ferro, wraz z Dip-Tech, chętnie wspiera AGC Thailand przez dostarczanie kompletnych, zoptymalizowanych rozwiązań w postaci wysoce zaawansowanych technologicznie, wszechstronnych drukarek cyfrowych, wyjątkowych programów do obróbki obrazów, farb o szerokim wachlarzu kolorów i wyspecjalizowanych usług, aby zwiększyć produktywność, wydajność i możliwości handlowe tej firmy.

 


Dworzec Bang Sue Grand w Bangkoku – pod cyfrowo drukowanym szklanym dachem
AGC Flat Glass ma już imponujące plany dla swojej drukarki Dip-Tech. Według opinii p. Supotha: — Spodziewamy się powstania nowego popytu na tajskim rynku na szkło drukowane cyfrowo. Uważamy, że architekci i właściciele będą bardzo zainteresowani w zastosowaniu cyfrowych nadruków w wielu rodzajach zastosowań i budynków, takich jak okna dachowe, szklane panele widokowe ze specjalnym wzornictwem i spandrele (nieprzezroczyste panele szklane).

 

A także: wewnętrzne ścianki działowe w budynkach mieszkalnych i biurowcach i szklane kabiny prysznicowe, które są już popularne w budownictwie mieszkaniowym i hotelarstwie tutaj w Tajlandii.

 

AGC Flat Glass obecnie pracuje nad swoim pionierskim projektem z wykorzystaniem druku cyfrowego, dworcem centralnym Bang Sue Grand w Bangkoku. Zaplanowany jako nowy tajlandzki węzeł kolejowy, dworzec Bang Sue ma być największy w Azji Południowo-Wschodniej, z 26 peronami.

 

 2019 02 14 3

Szklany dach dworca Bang Sue Grand Station będzie drukowany przez AGC Flat Glass

 

Ukończenie budowy dworca stanowi ogromny wysiłek wielu kooperantów, ze względu na liczne elementy konstrukcyjne, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.

 

Szklane panele sufitowe powstają przy wykorzystaniu cyfrowych nadruków na szkle, wykonywanych na drukarce Dip-Tech. Te drukowane panele szklane będą tworzyły wyjątkową konstrukcję, odzwierciedlenie hipernowoczesnych, superszybkich pociągów, które będą przejeżdżały pod nimi, a która będzie przy tym również funkcjonalna dzięki zastosowaniu szkła laminowanego, które zwiększa wytrzymałość, trwałość i ochronę przed wysokimi temperaturami.

 

Kiedy ten i inne ogromne projekty z pewnością skorzystają na zastosowaniu szkła drukowanego cyfrowo, AGC Flat Glass spodziewa się kolejnej fali zapytań i propozycji współpracy od architektów – zarówno projektujących ogromne budowle, jak i niewielkie budynki – zainteresowanych wykorzystaniem  go w projektowanych budynkach, fasadach i innych instalacjach.

 

— Cyfrowe drukowanie na szkle może służyć realizacji każdego projektu i każdego wzoru, rzeczywiście umożliwiając nam spełnianie różnorodnych wymagań naszych klientów — dodaje p. Supoth.

 

— Zapewnia dużą elastyczność zarówno przy projektowaniu, jak i produkcji szkła. Ponadto dużym ułatwieniem jest wsparcie pracy od etapu projektowania do produkcji przez wiele różnych gotowych plików oprogramowania.

 

 

Oszałamiająca kariera druku cyfrowego na szkle w Tajlandii
Obecnie w skali światowej użytkownych jest 300 drukarek Dip-Tech. W Tajlandii, oprócz AGC Flat Glass, cztery inne firmy oferują usługi w zakresie drukowania cyfrowego na szkle z użyciem farb ceramicznych, w technologii tej firmy.


AGC Flat Glass ma jednakże wyraźną przewagę dzięki wielkiemu doświadczeniu i duchowi innowacyjności. Obok ogromnego zasięgu rynkowego firma kreuje świadomość potencjału i możliwości zastosowań druku na szkle z użyciem farb ceramicznych, podejmując się takich wymagających projektów jak dworzec Bang Sue Grand Station, przyczyniając się do powstawania oszałamiających arcydzieł architektonicznych z płaskiego szkła, o unikalnych własnościach funkcjonalnych.


— Dip-Tech działa w Tajlandii od roku 2011, przy czym firma AGC Flat Glass jest naszym piątym lokalnym klientem, a opierając się jedynie na udziale rynkowym, z pewnością największym — oświadczył Alon Lumbroso, Managing Director w Dip-Tech.


— Ogólnie rzecz biorąc, Tajlandia jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem dla szkła płaskiego. Jest znana jako regionalne centrum architektów, zwłaszcza firm, zajmujących się ścianami osłonowymi. Wobec zasięgu działalności AGC Flat Glass Thailand, nieodłącznemu profesjonalizmowi i sprawdzonej wiedzy tej firmy jesteśmy pewni, że będziemy świadkami ogromnego lokalnego rozwoju pod względem jakościowym i ilościowym zastosowań architektonicznych cyfrowego druku na szkle. I jesteśmy podekscytowani czekając, co z tego wyniknie.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2019

 

 

2019 02 14 4

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.