Kiedy amerykański producent rowerów SCOTT rozszerzył działalność na Europę na początku lat 90. XX wieku, znalazł odpowiedni dom na zachodzie Szwajcarii.

 

Zachował wierność cichej gminie Givisiez w pobliżu Fryburga do dnia dzisiejszego. Ostatnio jednak pracownicy – do tej pory pracujący w pięciu różnych budynkach – zebrali się w imponującym, nowym budynku.

 

 20200202glass troesch 1

Dynamiczna ochrona przeciwsłoneczna i potrójne szkło izolacyjne SILVERSTAR EN2plus zapewniają dostęp naturalnego światła słonecznego i przyjemną temperaturę w pomieszczeniach biurowych (fot.: Simon Ricklin)

 

W głównej siedzibie, zaprojektowanej przez architektów biura Itten+Brechbühl, jest miejsce na 600 pracowników, a nowoczesność języka architektonicznego budynku ma podkreślić wiodącą na całym świecie markę.

 

Jako nowoczesny element konstrukcyjny szkło odgrywa w tym ważną rolę. Zainstalowane na fasadzie, we wnętrzach i w świetlikach dachowych pochodziło ze szwajcarskiej firmy Glas Trösch.

 

 20200202glass troesch 2

Wpadające światło słoneczne i drewniane listwy strukturalne tworzą fascynującą grę światła i cienia w atrium wysokiego budynku (fot.: Simon Ricklin)

 

Interakcja termiczna
Oglądany z zewnątrz, kompaktowy budynek o prostokątnym kształcie jest szczególnie uderzający dzięki trójwymiarowej fasadzie i ruchomym osłonom przeciwsłonecznym w formie żagli.

 

Wykonane z aluminium z mikroperforacją elementy automatycznie dostosowują się do położenia słońca, chroniąc ludzi w pomieszczeniu przed oślepianiem zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi i przegrzewaniem pomieszczeń.

 

Według SCOTT Sports budynek jest pierwszym w Europie, w którym działa jeden system do jednoczesnego sterowania ogrzewaniem, wentylacją i akustyką.

 

Kiedy amerykański producent rowerów SCOTT rozszerzył działalność na Europę na początku lat 90. XX wieku, znalazł odpowiedni dom na zachodzie Szwajcarii.

 

Zachował wierność cichej gminie Givisiez w pobliżu Fryburga do dnia dzisiejszego. Ostatnio jednak pracownicy – do tej pory pracujący w pięciu różnych budynkach – zebrali się w imponującym, nowym budynku.

 

Projekt: Siedziba główna SCOTT Sports
Lokalizacja: Givisiez, Szwajcaria
Zakończenie: 2019
Architekt: Itten+Brechbühl AG
Szkło izolacyjne: Glas Trösch SA, Bulle
Produkty: SILVERSTAR EN2plus, SILVERSTAR Selekt 74/42 i laminowane szkło bezpieczne, SWISSDIVIDE ONE, FIRESWISS FOAM 30-19

 

 20200202glass troesch 3

Niezakłócony widok za ekspansywnymi oknami od podłogi do sufitu: oprócz wyjątkowej jakości optycznej ognioodporne szkło FIRESWISS FOAM 30-19 ma również doskonałe właściwości termiczne w przypadku pożaru, dymu i promieniowania cieplnego (fot.: Simon Ricklin)

 

Energia jest dostarczana przez ogniwa słoneczne i ciepło geotermalne. Aby spełnić najwyższe standardy energooszczędności również dla szklanej fasady, architekci opowiedzieli się za potrójnym szkłem izolacyjnym SILVERSTAR EN2plus firmy Glas Trösch.

 

Wysokie przeszklenia od sufitu do podłogi zapewniają maksymalną przejrzystość, a także efektywne wykorzystanie światła dziennego bez odbijania światła od zewnątrz i od wewnątrz.

 

Ponadto zapewniają przyjemny klimat w pomieszczeniu przez cały rok, ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła (wartość U) wynoszący 0,6 W/m2K i współczynnik całkowitego przenikania energii słonecznej (wartość g) wynoszący 51%.

 

W ten sposób zapewniona jest zarówno optymalna izolacja termiczna w miesiącach zimowych, jak i ochrona przed przegrzaniem w lecie. Zastosowane tutaj potrójne szyby przyczyniają się znacząco do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia emisji CO2 dzięki posiadaniu wysokiej jakości powłoki termicznej.

  

 

Świetliki dachowe wpuszczają światło dzienne na klatkę schodową
Dostęp do nowej siedziby głównej firmy jest od strony południowej przez przeszklony parter z falistym zwisem aluminiowej fasady.

 

Wewnątrz otwiera się przestronne atrium, rozciągające się na całą wysokość budynku, nasycone światłem dziennym dzięki przezroczystemu dachowi.

 

Pionowe, drewniane listwy na wewnętrznej fasadzie otwartej przestrzeni tworzą fascynującą grę światła i cienia.

 

Atrium prowadzi bezpośrednio do restauracji dla pracowników, kawiarni i salonu wystawowego SCOTT Bikes.

 

 20200202glass troesch 4

 

Do pomieszczeń biurowych na wyższych piętrach można dostać się schodami lub windą. Przeszklenie poziome dostarczane przez Glas Trösch zapewnia naturalne oświetlenie klatek schodowych dzięki ich gładkiemu, betonowemu wykończeniu.

 

Warstwowy system oszklenia, wykonany tutaj jako potrójne szkło izolacyjne z powłoką SILVERSTAR Selekt 74/42 i laminowanym szkłem bezpiecznym, podkreśla estetycznie wyrafinowaną architekturę dzięki doskonałej neutralności kolorów.

 

 

Szklane ściany działowe do podziału pomieszczeń biurowych i sal konferencyjnych
Szkło odgrywa również ważną rolę w środowisku biurowym na otwartym planie. Ścianki działowe z linii produktów SWISSDIVIDE ONE dzielą tutaj obszary, dzięki czemu powstaje przestrzeń do pracy w skupieniu, ale nie kosztem przejrzystości i przepuszczalności światła.

 

Wśród surowych wymagań sformułowanych przez planistów były smukłe profile, wysoki poziom izolacji akustycznej i elektroniczne rozwiązania kontroli dostępu z indywidualnymi uprawnieniami dla różnych użytkowników.

 

Podczas gdy pokoje „do pracy” mają przeszklenia skierowane na fasadę zewnętrzną, większość z około 50 sal konferencyjnych ma oszklenia skierowane na wewnętrzne atrium.

 

 20200202glass troesch 5

Dzięki dużym, szklanym elementom montowanym zarówno na fasadzie zewnętrznej, jak i wewnątrz budynku, duża ilość światła dziennego dociera do wszystkich pomieszczeń, co ma korzystny wpływ na dobre samopoczucie, a na pewno także na wydajność pracowników. 

 

Okna o pełnej wysokości od podłogi do sufitu umożliwiają podziwianie wyjątkowych widoków, niezależnie od tego, czy patrzy się na zewnątrz, czy na wewnętrzne atrium.

 

Co więcej, widoki te nie są zasłonięte przez zastosowanie ognioodpornego szkła FIRESWISS FOAM 30-19 o szerokości do trzech metrów, ponieważ konstrukcja połączenia doczołowego minimalizuje negatywny wpływ na widoczność.

 

Podsumowując, nowa siedziba SCOTT Sports jest udanym przykładem tego, jak bardzo różne rozwiązania wykorzystujace szkło spełniają najbardziej wymagające wymagania techniczne w nowoczesnym budynku, wspierając

 

jednocześnie język architektoniczny rozwiązaniami estetycznymi. Ponadto spełniają wymagania funkcjonalne budynku.

 

Więcej informacji w interaktywnym filmie na stronie www.glastroesch.com 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 02/2020
   

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.