W pierwszym tygodniu lutego 2020 cała branża budowalna zawitała w Poznaniu na 29. edycji Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 1

 

 

Od 4-7 lutego 46 tysięcy profesjonalistów – fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów poszukiwało nowości produktowych, wiedzy i nowych możliwości biznesowych wśród niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 2

 

Był to intensywny czas budujących spotkań, dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania współpracy, ale i rozmów o wyzwaniach dla budowlańców i architektów, również w kontekście zmian społecznych i dbałości o środowisko.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 3

 


3 lutego, dzień przed uroczystym otwarciem targów, rozpoczęło się Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, podczas którego rozmawiano o pozytywnych zmianach w nowym prawie budowlanym i idącą z nim cyfryzacją branży, a także potrzebą innowacji i inwestycji w tym sektorze. Inauguracyjne wystąpienie wygłosił Robert Krzysztof Nowicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, zwracając uwagę na 40-procentowa lukę czynszową, która powinna stać się sygnałem dla rynku, zwiastującym wzrost znaczenia budownictwa społecznego jako ważnego elementu stabilnego rozwoju cywilizacyjnego kraju.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 4

 

 

Prof. Witold Orłowski zwracał uwagę na czynniki zewnętrzne takie jak: spowolnienie inwestycji, wzrost kosztów pracy, ale i wkraczającą robotyzację, inflację, jednak nie prognozował „srogiej zimy” na rynku nieruchomości. Drugiego dnia forum dyskutowano o uwarunkowaniach rozwoju budownictwa w latach 2020-2030 oraz o priorytetach rozwoju projektów infrastrukturalnych w 2020 roku, także w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 5

 

Uwaga na wagę złota

Podczas uroczystej gali otwarcia Targów BUDMA uhonorowano firmy i produkty, na które należy zwrócić największą uwagę, ale także inżynierów i architektów. Nagrody Ministra Rozwoju powędrowały do autorów najlepszych publikacji, prac dyplomowych i rozpraw doktorskich w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 6

 

 

43 statuetki Złotego Medalu Grupy MTP odebrali wystawcy Targów Budma, Targów Intermasz i Targów Kominki. Po raz pierwszy spośród złotych medalistów jury wyjątkowo wyróżniło dwa produkty. Grand Prix Targów Budma zdobyły pręty i siatki zbrojeniowe z kompozytów firmy TROKOTEX, które są tańsze i bardziej wytrzymałe od stalowych.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 7

 

 

Nagrodę Eco Prize za najbardziej ekologiczne rozwiązanie przyznano Lammi Thermoblock – pustakom z termoizolacją wykorzystywanym w budownictwie pasywnym. Ogłoszono również laureata Konkursu Architecture Budma Award 2020.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 8

 

 

Statuetkę ABA, z rąk Małgorzaty Pilinkiewicz, prezes Izby Architektów RP oraz prezesa Grupy MTP, Przemysława Trawy, odebrał zespół projektowy biura CDF Architekci za projekt odbudowy poznańskiej kamienicy „Żelazko”.

 

20200203Targi Budma 2020- matGrupaMTP 9

 

Wiedza i wymiana doświadczeń
Podczas BUDMY odbyło się łącznie blisko sto tematycznych szkoleń, konferencji i prelekcji dedykowanych różnym grupom zawodowym. Dzień Dystrybutora, Dzień Inżyniera Budownictwa, Dzień Urbanisty – to już tradycyjne punkty programu.

 

Swoją wiedzę pogłębiali liczni uczestnicy konferencji „Projektowanie, budowa i życie w domu przyszłości”, „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych – aspekty projektowe i wykonawcze” (DAFA), seminarium „Nowoczesne zrównoważone budownictwo stalowe” (Programu BUDUJ ZE STALI), Forum Klimatycznego AKO „Green Deal 2050 – Szanse i zagrożenia dla Polski”.

 

Podczas Budmy wręczono nagrody laureatom konkursu „BUDUJ BEZPIECZNIE 2019” oraz zaprezentowano dobre praktyki wdrażane na budowach (PIP). Na stoisku Ministerstwa Rozwoju codziennie można było wziąć udział w prezentacjach dotyczących obszarów m.in. nowych programów, funduszy europejskich i działań proeksportowych dla branży budowlanej czy prawa.

 

Temat budownictwa prefabrykowanego, energooszczędnego i pasywnego podjęty został w ramach XI Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz w ramach ekspozycji Centrum nowoczesnej prefabrykacji. O innowacyjnych pomysłach dla budowlanki rozmawiano także w specjalnej strefie Start-upów.

 

Mistrzowie fachowego montażu
Nowa odsłona znanego projektu MONTERIADA, przyciągnęła rzesze fachowców, którzy z bliska mogli zobaczyć, dotknąć i sprawdzić jak prawidłowo zamontować nowe produkty i używać materiałów z zakresu stolarki budowlanej.

 

Akcja promuje całoroczną kampanię „Dobry Montaż”, organizowaną przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z Partnerami. Pierwszego dnia zbudowano fragment domu, który w kolejnych etapach wyposażany był w różne typy izolacji, okien i drzwi. Łącznie w strefie Monteriady odbyło się 28 pokazów. Imponująco prezentował się w tym roku na Budmie salon dachowy.

 

Liderzy branży oferowali swoje produkty w sąsiedztwie podgrzewających atmosferę odgłosów stoisk konkursowych Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy. Zdobyte podczas BUDMY tytuły Mistrzów Polski na różnych typach dachów, stały się jednocześnie przepustką do reprezentowania kraju na arenie światowej.

 

W szranki stanęli również parkieciarze. W strefie Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich mistrzowie zaprezentowali najtrudniejsze techniki, tworząc zachwycające skomplikowanymi wzorami, ale i precyzją wykonania podłogi drewniane. Podczas turnieju Złota Kielnia swoje umiejętności sprawdzali uczniowie szkół średnich.

 

Architektura przyjazna
Dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A skupione było wokół tematów architektury przyjaznej, dostępnej i sprzyjającej rozwojowi miast. Swoje metody pracy przedstawili: Ekim Tan, założycielka Play the City, architekta, która od 2008 roku rozwija model projektowania obszarów miejskich oparty o grę; Martin Arfalk, założyciel biura Mandaworks, realizującego interesujące projekty urbanistyczne na całym świecie oraz Kasper Benjamin Reimer, szef innowacji w biurze EFFEKT architects, które zajmuje się badaniem i projektowaniem nowych rozwiązań dla miast w oparciu o zrozumienie potrzeb społecznych.

 

Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana do debaty o architekturze ku przyjemności – wyzwaniach, oczekiwaniach i zagrożeniach zaprosiła prof. Marka Krajewskiego, Krzysztofa Sołoduchę, architektów Zbigniewa Borawskiego i Natalię Budnik. W drugim dniu Jakub Głaz rozmawiał o „Architekturze dostępnej”, a także wraz z Małgorzatą Tomczak, w ramach kolejnej debaty „Miasto otwarte, miasto przyjazne”, o zmianach zachodzących w postrzeganiu i budowaniu miast.

 

Nowością Forum D&A były warsztaty dla studentów architektury i młodych projektantów oraz seans filmowy, po którym o uwarunkowanym kulturowo odmiennym spojrzeniu na architekturę wypowiadali się prof. dr hab. Ewa Rewers i Mikołaj Stępień z NMS Architekci.

 

W targowej iglicy, gdzie odbywała się architektoniczna część Budmy można było również oglądać prezentację 1m/ARCH – przegląd pracowni architektonicznych oraz wystawy pokonkursowe: Szkice Architektoniczne i II etapu Architekture Budma Award.

 


Skala ekspozycji i zagranicznych kontaktów
Imponującą ekspozycję targów BUDMA uzupełniły nowości prezentowane w ramach Targów INTERMASZ – Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Pomocniczego, INFRATEC – Targów Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego oraz KOMINKI – Międzynarodowych Targów Kominkowych, gdzie kominki mogły zapłonąć żywym ogniem i pokazać pełnię swoich możliwości.

 

W czasie Kominków miały miejsce Polskie Premiery Targowe i prezentacja laureatów EcoKominka Plus – urządzeń o najniższych parametrach emisji pyłów PM. Ponadto zaprezentowano najnowsze trendy w kominkowym wzornictwie m.in. w ramach specjalnej strefy – Kominek Futura, którą zaprojektował i własnoręcznie wykonał zdun Piotr Batura.

 


Wśród kilku tysięcy zagranicznych kontrahentów, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu nowości, znalazło się także ponad 500 kupców reprezentujących sieci handlowe z 38 krajów świata, w ramach realizowanego przez MTP Programu HOSTED BUYERS.


Kolejne Targi BUDMA 2- 5 lutego 2021
Za rok odbędzie się wyjątkowa edycja BUDMY, bowiem w 2021 roku będzie obchodzony jubileusz 30-lecia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury oraz 100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich! 30. edycji towarzyszyć będą Targi Maszyn Narzędzi i Komponentów do Produkcji, Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech!


Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA / www.budma.pl
Międzynarodowe Targi Maszyn, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ www.intermasz.pl
Targi INFRATEC – Rozwiązania dla budownictwa infrastrukturalnego
Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI / www.targikominki.pl
Termin: 4-7 lutego 2020 r.
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań
Organizator: Grupa MTP

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.