Gdy jesteśmy młodzi i w pełni sprawnibfizycznie, żaden wysoki próg czy strome schody nie stanowią dla nas większego problemu.

 

Podobnie, jeśli chodzi m.in. o sposób umieszczenia blatu roboczego w kuchni, wysokość na jakiej znajdują się okna czy też brak balustrady wyposażonej w dodatkową poręcz.

 

Standardowe rozwiązania w tym zakresie mogą okazać się jednak niewystarczające i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie seniorom oraz osobom niepełnosprawnym.

 

2019 07 26 4

 

Okna i drzwi dopasowane do potrzeb
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele przeszkód architektonicznych i konstrukcyjnych znajduje się w naszych domach. Jeśli wśród domowników są osoby starsze lub o ograniczonej sprawności ruchowej, warto w miarę możliwości tak zaaranżować przestrzeń, aby każdy mógł z niej korzystać samodzielnie, w sposób w pełni komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny (…).

 

Z okien i drzwi korzystamy na co dzień – zapewniają dostęp świeżego powietrza i naturalnego światła, chronią również naszą prywatność i oddzielają poszczególne strefy mieszkania. Aby były to wyroby wygodne w użytkowaniu dla wszystkich domowników, postawmy na rozwiązania pozwalające na ich bezproblemowe otwieranie i zamykanie.

 

Klamka okienna (najlepiej wyposażona w dłuższy uchwyt) powinna znajdować się zatem w zasięgu ręki, optymalnie w dolnej części skrzydła tak, by okno można było otworzyć z pozycji siedzącej. W przypadku drzwi tarasowych zwróćmy natomiast uwagę na konstrukcje o niskich progach, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne i bezproblemowe wyjście na taras, balkon czy też do ogrodu.

 

W tzw. zerowy, schowany w posadzce próg, powinny być zaś wyposażone drzwi wejściowe do domu. Dla wygody osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej, ważne jest także zastosowanie w oknach i drzwiach specjalnych okuć, umożliwiających przy minimalnym wysiłku swobodną obsługę tego typu produktów. Można też dodatkowo rozważyć zainstalowanie elektrycznych otwieraczy, sterowanych za pomocą pilota lub przycisku (…).

 

 

Wnętrza dostępne dla każdego
Poza doborem odpowiednich okien i drzwi, pamiętajmy także o innych, równie ważnych elementach wyposażenia funkcjonalnego wnętrza. Przydatne będą m.in. czujniki ruchu, które automatycznie zapalą światło w pomieszczeniach, gdy pojawi się w nich domownik.

 

Niezależnie od zastosowania tego rozwiązania, włączniki powinny znaleźć się na wysokości umożliwiającej korzystanie z nich przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej pomocne będą zamontowane na ścianach barierki ułatwiające chodzenie. W mieszkaniach, gdzie część pomieszczeń zlokalizowana jest na piętrze, można zaś pomyśleć o specjalnych schodołazach, dźwigach osobowych w postaci krzesełka czy domowej windzie.

 

Każdy z nas codziennie korzysta z kuchni i łazienki, dlatego aranżacja tych wnętrz powinna być kwestią priorytetową. Dla domownika na wózku inwalidzkim istotna będzie odpowiednia, niższa od standardowej, wysokość blatu roboczego, dostosowana do pozycji siedzącej. Pod blatem należy z kolei pozostawić wolne miejsce na nogi. Podobnie trzeba zaplanować dostęp do płyty indukcyjnej lub gazowej oraz zlewu, aby ułatwić gotowanie i mycie naczyń.

 

W meblach kuchennych warto zaś zainstalować systemy wspomagania otwierania szafek czy szuflad, najlepiej z cichym domykiem. Sprawdzą się również rozwiązania typu cargo. Unikajmy z kolei wysoko zawieszonych półek. Ponadto, kuchnia nie powinna być przeładowana wyposażeniem i sprzętami, aby można było po niej swobodnie poruszać się na wózku (powierzchnia manewrowa: minimum 150x150 cm) (…).Melania Wojas
Paweł Zdybał

 

Więcej informacji:  Dom bez barier 2020    

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.