Bariery architektoniczne najdotkliwiej odczuwają osoby poruszające się na wózkach. Jednak przeszkody pojawiają się też na drogach wózków dziecięcych czy osób starszych. Budowanie bez barier staje się priorytetem – to dobry znak na przyszłość.

 

Wieżowce, urzędy i biura dla osoby mającej problem z poruszaniem się są często po prostu niedostępne. Wyjście na spacer okazuje się torem przeszkód, który najczęściej zaczyna się już w domu. Wąskie przejścia, progi i brak odpowiedniej windy to niestety wciąż codzienność. Przyszłością w budownictwie jest jednak pozbywanie się barier i tworzenie budynków dostępnych dla wszystkich.

 

 

20170707gu Brak barier sluzy tez rodzicom malych dzieci fot. GU Polska

Brak barier sluży też rodzicom malych dzieci fot. GU Polska

 

 

Społeczeństwo się starzeje
Myśląc o budownictwie bez barier najczęściej skupiamy się na osobach niepełnosprawnych. Nie można pomijać osób starszych. Według prognoz, pomiędzy2026 a 2040 rokiem liczba osób powyżej 80 roku życia zwiększy się w Polsce z 1,7 mln do 3,4 mln. – Infrastruktura powinna zmieniać się razem ze społeczeństwem. Również w budownictwie skupiamy się na tym, czego ludzie najbardziej potrzebują.

 

Dlatego usuwanie barier w budynkach staje się dla nas priorytetem – mówi Szymon Krauze z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. W Europie buduje się coraz więcej domów opieki dla osób starszych, które muszą spełniać najwyższe normy. – Innowacje w budownictwie pozwalają dzisiaj całkowicie zlikwidować bariery.

 

Coraz częściej stosowane są np. specjalne progi, których wysokość jest zmniejszona do minimum. Tego typu rozwiązania są stosowane często w domach opieki, ponieważ spełniają normy takie jak DIN 18040 – tłumaczy Szymon Krauze.

 

Rozwiązania przyszłości
Podjazdy, windy i brak progów to podstawy. Najnowsze technologie mogą jednak jeszcze bardziej ułatwić codzienne czynności. ułatwić funkcjonowanie w znaczący sposób.

 

Otwieranie okien i drzwi to zadanie często niemożliwe do wykonania dla osoby poruszającej się na wózku. – Dzięki nowym rozwiązaniom jesteśmy w stanie zamontować okna otwierane za pomocą przycisku.

 

To świetny i bezpieczny sposób dla osób mających problemy z poruszaniem – mówi Szymon Krauze. Okna i drzwi można otwierać także za pomocą telefonu.

 

Specjalne systemy instalowane zwykle w inteligentnych domach, zapewniają pełny komfort i likwidują bariery. Istnieją możliwości otwierania drzwi za pomocą czytnika linii papilarnych, czy przy użyciu kodu. Co ważne, tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej dostępne, również cenowo.

 

Nie trzeba instalować kompleksowego systemu inteligentnego domu, istnieje możliwość podłączenia elektronicznych rozwiązań, np. tylko dla drzwi wejściowych. Dzięki temu możemy znacznie ograniczyć koszty.


Możliwości techniczne są dziś ogromne. Potrzebna jest jedynie edukacja, która wzmocni świadomość i pokaże, że z ograniczeniami można walczyć.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.