Projektując, czy dostosowując kuchnie dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim musi to być miejsce na tyle przestrzenne, aby można było manewrować wózkiem inwalidzkimi, po wtóre wysokość blatów i szafek powinna być w zasięgu rąk osoby niepełnosprawnej, a po trzecie wyposażenie tego pomieszczenia powinno spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa ppoż.

 

Czujniki dymu, czy elektryczne kuchenki z płytą indukcyjną, po której łatwiej jest przesuwać garnki, są wymogiem bezwzględnym. Taka płyta powinna być wyposażona w inteligentny czujnik ciepła z jednostką sterującą, gdzie w momencie przegrzania urządzenie ostrzega alarmem i wyłącza kuchenkę. Rozwiązanie to może okazać się niezbędnym zwłaszcza tam, gdzie mieszkają dzieci i osoby cierpiące na demencję.

 

 

 dbb 18 1

Fot. Mastercook

 


Stół z regulowanym blatem
Centralnym miejscem takiej kuchni powinien być stół, przy którym nie tylko będą spożywane posiłki, ale także przygotowywane potrawy. I choć często do szykowania potraw używane są blaty nad szafkami stojącymi, to jednak wygodny stół może być miejscem centralnym w domu: tu zbiera się rodzina, można do niego zaprosić gości, poczytać przy nim książkę, czy rozłożyć tygodniowe dawki lekarstw.

 

dbb 18 2 

Fot. Linak.pl

 

 

Producenci mebli coraz częściej używają technik związanych z mechanicznym dostosowaniem sprzętów i wyposażenia kuchni. Między innymi firma LINAK® oferuje system siłowników elektrycznych do regulacji wysokości blatów stołów, blatów kuchennych i szafek. Rozwiązania te uważane są za inteligentne i rewolucyjne.

 

Pozwalają opuszczać lub podnosić blat, dostosowując jego wysokość do każdego z wymaganych poziomów. Blat stołu wyposażony w kolumnę podnoszącą poszerza pole ergonomii, regulując wysokość stołu do potrzeb wszystkich mieszkańców domu: zarówno dzieci, seniorów, jak i osób poruszających się na wózkach. Można go też podnieść do wysokości osoby stojącej.

 

Systemy LINAK wyposażone są w bezgłośne i energooszczędne skrzynki kontrolne. Ich obsługa odbywa się za pomocą dyskretnego pilota zamontowanego przy blacie. W ofercie duńskiego producenta znajdziemy również pomysłowe rozwiązania do szafek wiszących. Więcej informacji na stronie: www.linak.pl/segmenty/deskline.

 

 

dbb 18 3

Fot. Peka.pl

 

 


Uwaga na upadki
Miejsca, w których przetrzymywane będą produkty oraz naczynia powinny być przestrzenne i poręczne. Częstą niedogodnością w przestrzeniach kuchennych są wysoko wiszące szafki i półki. Sięganie do nich, lub wspinanie się na chwiejne meble (taborety, krzesła, itp.) grożą upadkiem i niebezpiecznymi uszkodzeniami ciała.

 

W tym wypadku świetnie sprawdzają się innowacyjne systemy przeznaczone do górnej zabudowy szafek, gdzie przez lekkie pociągnięcie uchwytu szafki, na specjalnej windzie wysuwają się i obniżają półki z zawartością. Mechanizm jest lekki w obsłudze, sam wyhamowuje, co zapobiega przewróceniu produktów na półce. Innowację tę wprowadziła firma Peka, a system nazywa się iMove.

 

Dolne szafki najlepiej wyposażyć w szerokie szuflady i modele typu cargo, co ułatwi odnajdywanie produktów. Ważne jest aby były lekkie w obsłudze, wyposażone w samozamykacze. W kuchni warto też zastosować zaokrąglone krawędzie, co pozwoli uniknąć bolesnych uderzeń.

 

 

dbb 18 4

 

 

A pod szafkami wiszącymi warto zamontować dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na lepszą widoczność przedmiotów znajdujących się w niedoświetlonych kątach przestrzeni. I na koniec, bardzo ważny aspekt: podłoga. Ze względu na duże ryzyko rozlania się płynów, trzeba wziąć pod uwagę podłoże antypoślizgowe i bezpieczne, a przy tym łatwe w utrzymaniu czystości.

 

Jak wiadomo koszt dostosowania mieszkania dla seniora musi pokryć on sam lub jego rodzina. Może warto abyśmy brali przykład z Danii, gdzie gminy przygotowują specjalne mieszkania dla seniorów, które są własnością gminy i po odejściu osoby starszej mogą być przekazane kolejnej osobie potrzebującej1.


1 Mieszkalnictwo ludzi starych, Lidia Groeger, Anna Szczerek Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych, Katedra Studiów Ludnościowych i Badań nad Usługami

 

 Więcej informacji:  Dom bez barier 2020    

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.