W łazienkach powinno stosować się nieporowate powierzchnie, które są nie tylko higieniczne, lecz także łatwe w utrzymaniu czystości.

 

Można wybrać akcesoria wykonane z materiału, który optycznie przypomina chrom, a dotykowo odpowiada właściwościom poliamidu. Dzięki przyjemnej temperaturze powierzchni, szczególnie nadają się dla osób ze schorzeniami reumatycznymi.

 

 

Przekrój poręczy, którą zamocujemy przy sedesie lub pod prysznicem, powinien być okrągły – łatwiej się wtedy ją chwyta.

 

Akcesoria wykonane z ciepłego w dotyku poliamidu mają jeszcze jeden ważny walor – na przykład kubek do zębów będzie lżejszy i bezpieczniejszy niż szklany, przy okazji stworzy przyjazną atmosferę (Hewi 800K).

 

Zaokrąglone rogi i antypoślizgowe powierzchnie wspomagają bezpieczeństwo. Wygięcie końcówki klamki, uniemożliwi zaczepienie ubraniem i ewentualny upadek.

 

dbb 25 1

 

 

dbb 25 2


Źródło: HEWI / Warm Touch / 801 mat

 

Jeśli występują problemy ze wzrokiem, sztucznego i naturalnego światła we wnętrzu powinno być dużo, ale powinno być ono równomiernie rozproszone nie powodując kontrastów i cieni, bez oślepiających odbić. W takim przypadku tło, na którym umieszczamy akcesoria powinno być kontrastowe tak, by potrzebne sprzęty były łatwo zauważalne.

 

dbb 25 3


Źródło: HEWI / seria 800K

 

dbb 25 4

Źródło: HEWI / seria 900

 

dbb 25 5

Źródło: HEWI / seria 900

 

Dobrym rozwiązaniem są umywalki posiadające zintegrowane uchwyty, które osobom na wózku pozwalają samodzielnie się przysunąć oraz dają bezpieczne podparcie wszystkim innym użytkownikom. Odpowiednio płaski model można używać zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej. Jeśli uchwyty nie są potrzebne, można je wykorzystywać jako praktyczne wieszaki na ręczniki.

 

Warianty z dużym blatem do odstawiania to świetny pomysł – unikamy schylania się (czyli potencjalnych zawrotów głowy), oraz sięgania z wyższych szafek (grozi to upadkiem). Jeśli łazienkę użytkuje osoba poruszająca się na wózku – należy zainstalować syfon podtynkowy, aby osoba siedząca nie doznała urazu przez zgromadzoną w syfonie gorącą wodę czy przez przypadkowe uderzenie.

 

dbb 25 6


Źródło: HEWI / seria 800K

 

dbb 25 7

Źródło: HEWI / S50

 

dbb 25 8

Źródło: HEWI / S50

 

Zgrabna ławeczka prysznicowa z antypośligowym siedziskiem może służyć wszystkim domownikom: starszym, młodszym, z niepełnosprawnością. Najlepiej jeśli jest zawieszana i ma możliwość składania do pozycji pionowej. Zajmuje tym samym mało miejsca gdy nie jest używana. Powinna mieć ergomicznie ukształtowanią oraz antypośligową powierzchnię siedzenia.

 

Osoby chore na demencję mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności i cierpią z powodu problemów z orientacją przestrzenną. Różne projekty pilotażowe dowodzą, że odpowiednio zastosowane kontrasty kolorystyczne

 

ułatwiają chorym poruszanie się i wspierają ich samodzielność. Czerwone oznakowanie obszarów funkcyjnych (miski i bocznych uchwytów) ułatwia trójwymiarowe postrzeganie produktu i wspomaga prawidłowe użytkowanie. Takie rozwiązanie będzie także pomocne dla osoby, której problemem jest pogorszanie się wzroku.

 

Dla zapewnienia odpowiedniej ostrości głębi, niezbędne jest też odpowiednie światło – powinno być równomiernie rozproszone bez kontrastów, cieni oraz oślepiających odbić. Jeżeli domownicy są w różnym wieku lub borykają się z różnymi schorzeniami (dzieci, osoby na wózkach, osoby ponadstandardowo wysokie), innowacyjnym rozwiązaniem mogą być umywalki i sedesy z regulacją wysokości.

 

dbb 25 9

 

dbb 25 9b

 

Źródło: HEWI

 

Wymiary
Dla osoby poruszającej się na wózku, należy zapewnićbodpowiednią szerokość w świetle drzwi – w mieszkaniu prywatnym przynajmniej 80 cm (najlepiej 90 cm).

 

Aby można było podjechać do umywalki, odległość pomiędzy jej dolną krawędzią a podłogą powinna wynosić min. 67 cm na głębokości 30 cm. Wysokość miski ustępowej liczona łącznie z deską wynosi 46–48 cm. Po obu stronach powinny znajdować się uchwyty ułatwiające przesiadanie,bzamocowane w odległości od siebie 65–70 cm.bGórna krawędź uchwytów powinna być umieszczonab28 cm nad powierzchnią siedzenia.

 

Oparcie powinno znajdować się 55 cm za przednią krawędzią miski ustępowej. Przedłużony sedes o głębokości 70 cm oraz pozostawiona wolna przestrzeń 90cm, zapewni możliwość przesiadania równoległego. Obszar manewrowy dla wózka powinien wynieść 150 x 150 cm (w mieszkaniach prywatnych 120x120cm).

 

 dbb 25 9b


Powyższe zalecenia są zgodne z normą DIN 18040
Źródło: HEWI

 

Posadzka pod prysznicem powinna być na zbliżonym poziomie do reszty podłogi i mieć powierzchnię antypoślizgową. Obniżenie strefy prysznicowej nie powinno być większe niż 2 cm. Obszar manewrowy dla wózka powinien wynieść 150 x 150 cm (w mieszkaniach prywatnych 120 x 120 cm).

 

 Więcej informacji:  Dom bez barier 2020   

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.