Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy okienne, z których wykonane są okna. Ich zakup do budynku mieszkalnego to poważny wydatek – więc decyzja powinna być dokładnie przemyślana.

 

2021 10 16 1

 

By być w pełni zadowolonym z tej inwestycji należy wziąć pod uwagę szereg ważnych parametrów okien, m.in. klasę profili, z których wyprodukowane będą okna, liczbę komór w danym systemie okiennym, parametry cieplne, izolacyjność akustyczną oraz klasę antywłamaniowości i wiele innych.

 

2021 10 16 2

  (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)

 


Klasy a normy
Klasę profili okiennych określa norma PN-EN 12608-1:2016-04. Są w niej opisane wymagania, jakie powinny spełniać profile PVC dopuszczone do budownictwa jednorodzinnego.


W normie tej znajdziemy podział na trzy klasy profili ze względu na grubość widocznych i niewidocznych ścianek:
- klasa A – zalicza się do niej profile okienne, w których minimalna grubość widocznych ścianek w gotowym zamkniętym oknie wynosi ≥2,8 mm, a grubość ścianek niewidocznych wynosi ≥2,5 mm,
- klasa B – do tej klasy należą profile, których minimalna grubość ścianek widocznych to ≥2,5 mm, a grubość ścianek niewidocznych ≥2,0 mm,
- klasa C – zaliczane są do niej profile, których minimalne grubości ścianek widocznych oraz niewidocznych określa producent okien.

 

Grubość ścianek profilu, a co za tym idzie ich klasa, ma bardzo istotne znaczenie, bowiem wpływa m.in. na trwałość i wytrzymałość okien wykonanych z PVC, ale również na ich możliwości konstrukcyjne. Niestety klasa profili wpływa również na cenę całego okna.

 

W dostępnych materiałach informacyjnych, w różnych wypowiedziach i artykułach eksperckich, można znaleźć wiele informacji o wyższości okien wyprodukowanych z profili klasy A oraz deprecjonujących profile klasy A względem klasy B.

 

Okno jest elementem dzielącym dwa środowiska – zewnętrzne i wewnętrzne. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego w pomieszczeniu, a jednocześnie okno to najsłabszy element elewacji budynku.

 

Natomiast warto zauważyć, że według obowiązujących obecnie norm okno musi sprostać zdecydowanie wyższym wymogom konstrukcyjnym niż np. 10 lat temu. Chodzi przede wszystkim o większą odporność mechaniczną oraz termoizolacyjność.

 

 

Profile a szklenie i okucia
W ostatnich latach zwiększył się udział przeszkleń w budynku, zmieniły się wymogi dotyczące maksymalnych parametrów przenikalności cieplnej, a klienci coraz częściej decydują się na podwyższenie komfortu akustycznego i poziomu bezpieczeństwa.

 

Szczególnie te dwie ostatnie cechy okien wpływają na ciężar oszklenia zastosowanego w oknach i witrynach. Zatem okna i profile, z których są wykonane, muszą sprostać wysokim obciążeniom naroży, a okucia muszą być pewnie i stabilnie osadzone, by służyły długie lata.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt wzrostu udziału okien kolorowych (głównie okleinowanych) z dominacją kolorów ciemnych, które charakteryzują się większą rozszerzalnością liniową (nawet do 2,4 mm).

 

VEKA produkuje profile do okien i drzwi wyłącznie w klasie A.
- Profil klasy A w stosunku do profili klasy B jest grubszy o minimum 0,3 mm, co sprawia, że ścianki są grubsze o minimum 10%.
- Elementy okuciowe (części zawiasowe) w skrzydłach zawsze są mocowane tylko do materiału PVC. Zatem to oczywiste, że wkręt mocujący zawias w grubszym materiale „trzyma” stabilniej i dłużej.
- Okna wykonane z profili w klasie A oraz B są montowane najczęściej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.
- Okna z profili klasy C są zarezerwowane właściwie do pomieszczeń gospodarczych lub obiektów, które nie pełnią funkcji mieszkalnych.

 

Po przeanalizowaniu wszystkich właściwości profili okiennych wyprodukowanych w klasie A można stwierdzić, iż wybór okien wysokiej jakości, wykonanych właśnie z takich profili sprawi, że ich użytkowanie będzie długotrwałe i bezproblemowe. 

 

Marta Rogowska, dział techniczny VEKA Polska

 

2021 10 16 3

  (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 10/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.