Próg zlicowany z podłogą GU-thermostep to rozwiązanie, które jest urzeczywistnieniem hasła G-U „Przewaga systemu”. Unikatowa konstrukcja progu to bowiem kompletny system, który tworzą sprawdzone, perfekcyjnie dopasowane do siebie komponenty progu, poszerzenia profilu i zestaw montażowy. Dzięki ich kompatybilności próg zyskuje na funkcjonalności, spełniając oczekiwania w zakresie oszczędności energii oraz szczelności, jednocześnie zapewniając komfort użytkowania drzwi tarasowych HS i wpisując się w ideę budownictwa bez barier.

 

20211209GU Image 00545 00

 

Niewidoczny próg na „zero”
Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na pozbawione barier wyposażenie domów i mieszkań. Uniwersalnym i efektywnym rozwiązaniem tego typu jest próg zlicowany z podłogą GU-thermostep, czyli tzw. próg „na zero”. Dzięki wyjątkowej konstrukcji tworzy on jednolitą płaszczyznę, na której pomiędzy mieszkaniem a tarasem nie znajdują się żadne przeszkody, mogące utrudniać funkcjonowanie osobom starszym, czy mniej sprawnym. Rozwiązanie to jest również przyjazne dla dzieci, ponieważ minimalizuje ryzyko ich potknięcia, a w konsekwencji upadku, np. w czasie zabawy.
W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych HS, w których wykorzystano próg zlicowany z podłogą – jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest szyna jezdna.

 


– Próg zlicowany z podłogą to obecnie jedyne rozwiązanie na rynku, które pozwala rzeczywiście wyrównać oba poziomy podłogi – zewnętrzny i wewnętrzny. W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych HS rolki przetaczają się po szynie jezdnej, której wysokość oscyluje między 4,4 mm (co jest w zasadzie niezauważalne), a 15 mm (szyna również prawie niewidoczna i niewyczuwalna). W przypadku drzwi drewnianych to wybór między 4,40 mm, 5 mm, 10 mm, a 15 mm. W systemach PVC to natomiast 4,40 mm, 5 mm, 10 mm, 13 mm i 15 mm – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, technik z G-U Polska. – W przypadku drzwi drewnianych to klient decyduje o wyborze wysokości szyny jezdnej. Natomiast przy drzwiach PVC decyzja ta jest ograniczona systemem profilowym. Nie wszystkie wysokości można zastosować do każdego profilu PVC. Wybór jest uzależniony od jego specyfiki – dodaje ekspert.

 

20211209GU Montaz trojwarstwowy HS GU Thermostep 204

 


Zalety progów zlicowanych z podłogą
W ofercie G-U znajduje się kilka rodzajów progów zlicowanych z podłogą. Wśród nich są m.in. GU-thermostep 164, GU-thermostep 204, GU-timberstep 164, GU-timberstep 204, GU-flatstep 164, GU-flatstep 222, próg Schwelle 47 (przeznaczony do profili PVC grubości około 70 mm lub profili drewnianych grubości 56 mm i 68 mm) oraz coraz śmielej wchodzący na rynek GU TS–50. Progi typu GU-flatstep, o wysokości 22 mm lub 24 mm, są wykorzystywane w zabudowach oddzielających wnętrze domu od ogrodu zimowego. Częściej stosuje się je w przypadku tarasów wykończonych kamiennymi posadzkami, w krajach o łagodniejszym niż polski klimacie.

 


Najważniejszą zaletą progów montowanych na równi z podłogą, stosowanych w drzwiach podnoszono-przesuwnych HS, jest to, że nie tworzą barier pomiędzy wnętrzem domu a tarasem. Nie jest to jednak ich jedyna mocna strona. Progi zaopatrzono m.in. w system specjalnych nakładek wyrównujących spadki, gwarantujący prawidłowy i efektywny odpływ wody. Montaż nakładek jest bardzo prosty, tak samo jak ich wymiana w przypadku uszkodzenia.

 

20211209GU Prog GU-TS-50 Bez barier

 


– Nadmiar wody jest odprowadzany przez szczeliny pomiędzy elementami aluminiowymi, poprzez profil pogodowy do ogólnodostępnych kanałowych systemów odprowadzających wodę. Innym sposobem zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wody na zewnątrz może być w przypadku progów GU-thermostep 164 i GU-thermostep 204 fartuch uszczelniający EPDM, który zapewnia wodoszczelność i chroni przed wnikaniem wilgoci z podłoża. Jego szerokość wynosi 25 cm, a grubość 0,75 mm. Jest łatwy do zamontowania w profilu pogodowym i odporny na UV – tłumaczy Jarosław Wodzisławski.

 


Wśród zalet progów GU-thermostep i GU-flatstep można wymienić także wyjątkową termoizolacyjność, a więc ochronę przed powstawaniem mostków termicznych i utratą ciepła. W praktyce oznacza to, że dzięki separacji termicznej strumień ciepła z wewnątrz na zewnątrz jest przerywany, co pozwala osiągnąć znaczne oszczędności energii.
Ważnym elementem, zwiększającym komfort użytkowania i stabilność konstrukcji są poszerzenia systemowe, na których osadzane są progi. Jest to szczególnie istotne w przypadku okien typu HS, które mogą być ciężkie.

 

 

20211209GU Thermostep 204


Bezpieczeństwo przejścia
O tym, czy progi zapewniają bezpieczeństwo, świadczą odpowiednie certyfikaty, m.in. podwyższonej odporności na włamanie [klasa RC2] oraz spełnienia wymogów dla budownictwa bez barier [wg DIN 18040]. Dzięki przystosowaniu do różnych profili progi G-U sprawdzają się w prawie wszystkich sytuacjach montażowych, zarówno w nowych budynkach, jak również w remontowanych. Producent konfekcjonuje oferowane przez siebie progi i dopasowuje do zamówień odbiorców. Są docięte precyzyjnie pod wymiar danych drzwi tarasowych i gotowe do montażu.
Zestaw montażowy – ważne ogniwo systemu G-U

 


Swoje wyjątkowe właściwości progi marki G-U zawdzięczają również zestawowi montażowemu, który jest systemem sprawdzonym przez ift Rosenheim GmbH. Wśród jego zalet na pierwszym miejscu wymienić należy szczelność – zapewnia uszczelnienie przed wilgocią z gruntu (woda kapilarna, woda błonkowa) i niestojącą wodą przesiąkającą oraz uszczelnienie balkonów i tarasów w obszarze zewnętrznym. Zapobiega także zatrzymywaniu wody roztopowej i powstawaniu pleśni. Kolejnymi atutami zestawu montażowego są: zapewnienie wysokiego poziomu izolacji cieplnej oraz skutecznej izolacji akustycznej. Dzięki tym walorom może być stosowany nawet w domach pasywnych.

 

 

 


Prosta konserwacja progów i wymiana elementów
Próg to element, który codziennie podlega oddziaływaniu czynników pogodowych i jest intensywnie eksploatowany przez użytkowników, szczególnie wiosną, latem i jesienią. Chcąc zachować jak najdłuższą żywotność progu, należy pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu i konserwacji.

 


– Budowa progów ułatwia ich konserwację. Usuwanie zanieczyszczeń jest bardzo łatwe. Można także doposażyć drzwi podnoszono-przesuwne HS w CleanUnit, czyli system specjalnych szczotek oczyszczających szynę jezdną. CleanUnit funkcjonuje podczas przesuwania skrzydła, niezależnie od tego, czy je zamykamy czy też otwieramy i dba o to, aby na torze jezdnym nie gromadziły się drobiny piasku ani kurzu, co wpływa na żywotność rolek jezdnych – mówi Jarosław Wodzisławski. – Modułowa konstrukcja progu sprawia, że w przypadku jego nadmiernego zużycia, można poszczególne elementy, np.: szynę jezdną, osłonę progu przejścia, czy zaślepki, wymienić bez konieczności demontażu całego progu, zachowując nadal jego funkcjonalność – dodaje ekspert G-U Polska.

 

 

Korzyści dla użytkowników:
- Drzwi podnoszono-przesuwne HS z przejściem bez barier zapewniają bezproblemowe przemieszczanie osobom poruszającym się na wózkach i są bezpieczne dla małych dzieci.
- Niekłopotliwa konserwacja i utrzymanie czystości dzięki wyjmowanym profilom.
- Atrakcyjne wizualnie wzornictwo.
- Swobodny wybór drenażu w zależności od tego, czy taras jest zadaszony, czy też odkryty.
- Możliwość bezproblemowej modernizacji drzwi podnoszono-przesuwnych HS do wersji bez barier, dzięki progom G-U thermostep 164, GU-thermostep 204, TS-50.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.