Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie – mówi znane porzekadło, ale wcale tak być nie musi i sukces możemy osiągnąć już za pierwszym razem, jeśli dobrze przygotujemy się do inwestycji. Wystarczy zaufać architektom, zasięgnąć rad ekspertów i powierzyć prace wykwalifikowanym monterom.

 

20220109poid ANWIS-zaluzje-fasadowe-sterowane-pilotem

 

Z pewnością warto postawić także na smart rozwiązania, które są przyszłością budownictwa. Dzięki nim nowo powstały budynek zyska na funkcjonalności, stanie się bardziej komfortowy, bezpieczny, energooszczędny, a co za tym idzie – ekologiczny. Chcemy przecież żyć w zgodzie z naturą i zachować ją w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Na co zwrócić

 

 

więc uwagę, projektując inteligentny dom?
Technologie smart zawojowały świat. Dziś sztuczna inteligencja wkroczyła również do naszych domów i można byłoby powiedzieć, że definiuje ją słowo: „więcej”. Decydując się na inteligentny dom, zyskujemy bowiem większy komfort życia, większą oszczędność energii i czasu, a także większe bezpieczeństwo.

 

20220109poid FAKRO SmartHome 01

 

Taki potencjał mają nowoczesne systemy i urządzenia do automatyki domowej. – Smart home podnosi standard mieszkania. Za sprawą zintegrowanych ze sobą urządzeń nie musimy denerwować się, np. po powrocie z pracy, że temperatura w pomieszczeniach jest zbyt wysoka lub za niska – możemy ustawić ją zdalnie, szybko i wygodnie.

 

Inteligentne domy są również ciepłe, a więc energooszczędne – nic dziwnego, że zyskują na popularności. Dlatego producenci okien, osłon okiennych, drzwi, bram idą z duchem czasu i wprowadzają do swojej oferty zautomatyzowane rozwiązania – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, który prowadzi kampanię społeczną „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

 

20220109poid Hormann-Fot 3

 


Smart home – od czego zacząć?
Z uwagi na to, że urządzenia inteligentnego domu komunikują się z Internetem, należy w pierwszej kolejności zadbać o stabilne łącze. W przypadku wielkometrażowych domów konieczny może okazać się nawet zakup kilku routerów. Na rynku dostępne są ponadto różne technologie smart home, dlatego warto wcześniej poznać ich możliwości, aby wybrać najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, które, rzecz jasna, trzeba najpierw precyzyjnie zdefiniować. Odpowiedz sobie zatem na pytanie: czego oczekujesz od inteligentnego domu i w jakich obszarach życia domowego przyda Ci się wsparcie? To pozwoli zaprojektować system, którego potencjał będziemy wykorzystywać w pełni. Nie każdy potrzebuje przecież tych samych funkcji, a inwestowanie w coś, czego nie będziemy używać mija się z celem.

 


Oszczędzaj czas, pieniądze i dbaj o środowisko
Z pewnością warto zadbać w następnym kroku o bezpieczeństwo. Jego poziom zwiększą chociażby inteligentne zamki. Dzięki nim zdalnie otworzymy czy zamkniemy drzwi, np. gdy o tym zapomnimy, wychodząc z domu w pośpiechu (w ten sposób unikamy także ryzyka zgubienia kluczy). Pozwoli nam to także rejestrować, kto przyszedł czy wyszedł z budynku/mieszkania. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać maksymalną ochronę przeciwwłamaniową, należy wybrać także wysokiej jakości drzwi wejściowe w klasie odporności na włamanie co najmniej RC2.

 

20220109poid WISNIOWSKI-Łączy-to-co-najlepsze

 

Za sprawą smart rozwiązań możemy także zarządzać temperaturą w domu i oszczędzać energię. Pomocne w tym względzie są m.in. inteligentne termostaty. Bez problemu wyłączymy więc centralne ogrzewanie podczas naszej nieobecności, a następnie uruchomimy je odpowiednio wcześnie przed powrotem do domowych pieleszy. W ten sposób będziemy cieszyć się komfortem termicznym, optymalizując przy tym koszty.

 

Latem z kolei, możemy uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, zdalnie sterując klimatyzacją czy osłonami zewnętrznymi. To drugie rozwiązanie jest dużo bardziej ekologiczne a równie skuteczne. Co więcej, warto takie osłony zakupić w wersji napędzanej energią słoneczną, dzięki czemu obsługa urządzenia będzie właściwie bezkosztowa. Schemat ich działania można dopasować do warunków atmosferycznych i naszych upodobań (np. osłony otworzą się rano o godzinie, o której zaplanowaliśmy wstać z łóżka).

 

Możemy zdecydować się także na sterowane elektrycznie okna. Jest to szczególnie przydatne w przypadku stolarki montowanej w dachu – okna dachowe z czujnikiem deszczu zamkną się automatycznie, gdy zacznie padać, dzięki czemu uchronimy poddasze przed zalaniem. Automatyczne mogą być też drzwi tarasowe i okna pionowe – według naszych preferencji i potrzeb.

 

Przydatna będzie z pewnością także możliwość sterowania oświetleniem za sprawą inteligentnych żarówek. Nie musimy się wówczas martwić, że ktoś z domowników nie wyłączył światła przed wyjściem z domu. Oprócz tego, opłaca się zautomatyzować bramę garażową i wjazdową, aby wygodnie nimi sterować bez konieczności wychodzenia z samochodu. Dodatkowo, dzięki funkcji geolokalizacji wyroby te mogą otworzyć się automatycznie tuż przed dojazdem do posesji.

 

Ciekawą opcją jest również inteligentny asystent, jeśli chcielibyśmy za pomocą poleceń głosowych włączyć muzykę czy sterować innymi domowymi urządzeniami. W trendach jest także smart AGD.
Inteligentne systemy pozwalają na unowocześnienie domu i prowadzenie bardziej zrównoważonego stylu życia. Dzięki nim oszczędzamy czas, pieniądze i dbamy o środowisko. Dlatego warto zaprojektować dom w stylu smart.


***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

 

Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.


Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

 

***
Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:

20220109poid ANWIS -- Roleta RM Sterowana Elektrycznie


Dom z duchem czasu z marką ANWIS
Rozwiązania smart home to wygoda i bezpieczeństwo. Poprzez aplikację na urządzeniach mobilnych możemy, np. zarządzać pojedynczą osłoną lub ich grupami. Istnieje też możliwość zaprogramowania scenariuszy, które pozwolą na ich samodzielne podnoszenie i opuszczanie o wyznaczonych godzinach. Mogą zmieniać swoją pozycję adekwatnie do pory dnia lub symulować obecność domowników podczas wyjazdu. Osłony współpracujące z czujnikami pogodowymi ustawiają również swoje położenie zależnie od siły wiatru lub temperatury panującej we wnętrzu. Zapewniają komfort, oszczędzają energię i czas potrzebny na ich ręczną regulację.

 

20220109poid BFT SMART HOME oszczednosc energii system zasilania automatyki ECOSOL

ECOSOL od marki BFT
To kompletny system zasilania słonecznego do instalacji niskonapięciowych. Idealny do drzwi i bram, do których nie dociera zasięg sieci elektrycznej, dzięki swej kompatybilności z wszystkimi instalacjami 24V, starymi i nowymi, dostosowuje się do każdego kontekstu. Poszczególne elementy instalacji są ze sobą połączone przy użyciu hermetycznych szybkozłączy, co zapewnia maksymalną prostotę codziennego użytkowania. Tablice sterowania wyposażone są w praktyczny uchwyt ułatwiający ich transport w razie potrzeby podłączenia do sieci elektrycznej w celu naładowania baterii. Istnieje możliwość zastosowania śrub i nakrętek w wersji zabezpieczonej przed aktami wandalizmu, by zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo we wszystkich sytuacjach.

 

20220109poid FAKRO-Smarthome Smartfon 02


smartHome od marki FAKRO – Twój dom, Twój wybór!
FAKRO smartHome to kompleksowa oferta stolarki otworowej w wersji elektrycznej, przystosowana do zastosowania w budynkach inteligentnych. Montując okna dachowe FAKRO w wersji elektrycznej z czujnikiem deszczu i kontaktronem, markizę Solar z inteligentnym systemem działania czy roletę wewnętrzną zaciemniającą możemy zrobić pierwszy krok w kierunku domu smart.

 

20220109poid Hormann Titelmotiv1 Disziplinierter V2


Hörmann home od marki Hörmann
Hörmann homee to centralka SMART HOME, która komunikuje się bezprzewodowo z wszystkimi napędami i odbiornikami radiowymi firmy Hörmann, a w razie potrzeby także z innymi urządzeniami w technologii bezprzewodowej. Dzięki temu można sterować szeregiem różnych urządzeń gospodarstwa domowego za pomocą aplikacji lub interfejsu sieciowego: ryglować zewnętrzne drzwi wejściowe, otwierać bramę garażową, wjazdową i drzwi wewnętrzne, włączać oświetlenie lub regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

 

20220109poid PORTA KasetaBezościeżnicowa pochwytProstokątnyCzarny ZamekHakowy


System przesuwny bezościeżnicowy marki PORTA
Smart dom to nie tylko technologia. System przesuwny bezościeżnicowy marki PORTA to nowe rozwiązanie, które sprawdzi się w futurystycznych wnętrzach. Dostępny w Lakierze Premium lub Farbie Podkładowej do samodzielnego pomalowania lub tapetowania, dzięki czemu nadasz mu indywidualny charakter.

 

20220109poid Selena-Ultra 70 Reklama A3

 

Piana Ultra Fast 70 od marki SELENA
To jednokomponentowy produkt nowej generacji, najważniejsze zalety to:
- Wydajność nawet do 77 l
- Pełne utwardzenie po 1.5 h
- Obróbka piany już po 10 minutach
- Bardzo niska post-ekspansja
- Nowa generacja zaworu – system
- Uniemożliwiający zaklejanie się zaworu i uciekanie gazu
- Wydłużony termin ważności – 18 miesięcy
- Brak emisji MDI – większe bezpieczeństwo pracy
https://youtu.be/ktRpLTAdqng

 

20220109poid WISNIOWSKI

 

Centrala smartCONNECTED Box marki WIŚNIOWSKI
Zarządzaj domem z produktami WIŚNIOWSKI automatycznie, gdziekolwiek jesteś. Niewielkie urządzenie smartCONNECTED Box WIŚNIOWSKI to możliwość sterowania oknami, roletami, drzwiami, bramami czy oświetleniem w Twoim domu z każdego miejsca na świecie. Wszystko za pomocą mobilnej aplikacji bazującej na nowoczesnej technologii io-home control.
Sprawdź: https://www.wisniowski.pl/smartconnected/

 

20220109poid WISNIOWSKI-smartCONNECTED-Box

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.