Tapetowanie to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie ścian wewnętrznych. Tapety bardzo dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach – w salonie, pokoju dziecięcym, na poddaszu czy też korytarzu. Jeśli urządzamy dom w duchu eko, zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane.

 

Dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu bardzo ważne jest również ich odpowiednie położenie, w czym pomogą dopasowane narzędzia. Jakie rozwiązania wybrać, żeby odmienić wygląd wnętrza?

 

20220209Proline-30307-noz metalowy uniwersalny z ostrzem trapezowym stalym 62mm-noz do tapet-montaz tapety 

 

Tapety są znów modne. Po okresie niebytu wróciły do łask i to w wielkim stylu! Nic dziwnego, gdyż dają bardzo duże możliwości aranżacji pomieszczeń – można je położyć na wszystkich lub tylko jednej ze ścian i swobodnie wybierać spośród setek różnych wzorów oraz faktur, tworząc niepowtarzalne obrazy.

 

Dzięki tapetowaniu można w prosty i stosunkowo szybki sposób przeprowadzić metamorfozę wnętrz, bez konieczności wykonywania kosztownego, uciążliwego remontu. Bez problemu dopasujemy je też do charakteru i metrażu przestrzeni.

 

20220209Proline-30310-30311-noz metalowy uniwersalny-jak polozyc tapete 

 

Wybieramy ekologiczną i modną tapetę

Przy remoncie lub budowie domu coraz częściej stawiamy na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, w trosce o jakość środowiska naturalnego oraz zdrowie wszystkich domowników. Wybierając farbę sprawdzamy więc m.in. zawartość lotnych związków organicznych (LZO), chętnie wykorzystujemy drewno rozbiórkowe lub stare cegły, którym nadajemy „drugie życie”.

 

20220209Proline-30310-noz metalowy uniwersalny-tapetowanie-pedzel-miarka zwijana

 

W przypadku tapet, oprócz atrakcyjnej kolorystyki i wzoru, warto zwrócić uwagę na sposób ich wykonania oraz skład materiału. Nie powinny więc one zawierać PCW, metali ciężkich, formaldehydu, rozpuszczalników oraz włókna szklanego. Im prostszy, bardziej naturalny skład, tym lepiej – za ekologiczne uznawane są więc te produkty, które wykorzystują włókna papierowe, celulozę i mączkę drzewną, czy też włókna roślinne – m.in. sizal, bambus oraz trawy egzotyczne.

 

20220209Proline-30310-noz metalowy uniwersalny-tapetowanie-przycinanie tapety

 

Możemy też sięgnąć po okładziny ścienne wykonane z naturalnego korka lub najnowszy trend, czyli tapety wyprodukowane z surowców pochodzących z recyklingu (np. z makulatury). Wybór jest więc szeroki, jednak jakość powinna być potwierdzona certyfikatem. Przy zakupie sprawdźmy zatem, czy interesujące nas produkty posiadają odpowiednie oznaczenia, np. FSC w przypadku celulozy, GREENGUARD Children&Schools® oraz certyfikat CE.

 

Tapety papierowe są generalnie mniej odporne na wilgoć – nie należy myć ich wodą oraz szorować, zalecane jest delikatnie przecieranie szmatką. Są jednak stosunkowo tanie, więc w razie uszkodzenia można je niskim kosztem wymienić na nowe.

 

20220209Proline-30310-noz metalowy uniwersalny z ostrzem trapezowym chowanym 62mm-noz do tapet-jak polozyc tapete

 

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na powstawanie zabrudzeń, jak korytarz czy pokój dziecięcy dobre rozwiązanie stanowią tego typu okładziny wytłaczane, które składają się z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw papieru, co przekłada się na ich wytrzymałość.

 

Producenci cały czas wprowadzają na rynek nowości, dzięki czemu nawet tapety papierowe w „podstawowej” wersji mogą być odporne na zmywanie i szorowanie. Równie istotny jest wybór kleju do tapetowania – najlepiej, jeśli nie będzie zawierał rozpuszczalników oraz szkodliwych substancji lotnych.

 

 

Jak dobrze położyć tapetę?

Tapeta wybrana – teraz czas na jej montaż. Tapetowanie możemy wykonać bez pomocy fachowca, jednak warto skorzystać ze wsparcia drugiej osoby przy przyklejaniu kolejnych pasów materiału. Trzeba też pamiętać o kilku zasadach i przed rozpoczęciem pracy przygotować niezbędne narzędzia oraz akcesoria. Skompletujmy: klej i nóż do tapet, miarkę, ołówek, pędzel ławkowiec, taśmę i folię malarską oraz gumowy wałek do dociskania.

 

20220209Proline-30311-noz metalowy uniwersalny-tapetowanie-pedzel

 

W zależności od rodzaju i chłonności podłoża, przydatny może być też grunt, którym zagruntujemy ścianę – ¬powinna być ona sucha, gładka, czysta oraz równa. Jeśli to konieczne, wyrównajmy wcześniej ubytki z użyciem gładzi lub masy szpachlowej. Gdy podłoże jest gotowe, z użyciem taśmy i folii malarskiej (lub starych gazet) zabezpieczamy sufit, podłogę, listwy przypodłogowe i boczne krawędzie ścian, aby nie zabrudziły się klejem.

 

Zdemontujmy też gniazdka elektryczne. Następnie musimy dokładnie wymierzyć powierzchnię, oznaczyć ołówkiem miejsce montażu pierwszego fragmentu okładziny, a potem dociąć ją na pożądany wymiar. – Do precyzyjnego i sprawnego przycięcia materiału posłuży nam nóż metalowy z ostrzem trapezowym. W ofercie Proline znajdziemy tego typu narzędzia z ostrzem 62 mm z wysokiej jakości stali japońskiej SK5, stałym lub chowanym w korpusie.

 

20220209Proline-30311-noz metalowy uniwersalny-tapetowanie

 

Wyposażony są one również we wbudowany magazynek na ostrza, a w przypadku modelu 30310 ich szybka wymiana jest automatyczna, bez konieczności otwierania noża – mówi Łukasz Słowak, prezenter i szkoleniowiec z firmy PROFIX. – Noże Proline to uniwersalne sprzęty, które mają ergonomiczny kształt, co przekłada się na pewność i bezpieczeństwo pracy.

 

Można wykorzystać je też do innych czynności, np. montażu wykładziny. Przy docinaniu tapety najlepiej ułożyć na podłodze kolejne jej fragmenty, żeby dobrze dopasować wzór. Pamiętajmy też o zachowaniu ok. 4-5 cm naddatku – radzi ekspert. W przypadku tapety papierowej, po jej przycięciu, za pomocą pędzla nanosimy równomiernie klej na pierwszy arkusz, a potem składamy go na części i odkładamy do nasiąknięcia.

 

20220209Proline-30311-noz metalowy uniwersalny z ostrzem trapezowym chowanym 62mm-noz do tapet-przycinanie tapety

 

W ten sposób można przygotować kilka pasków (brytów) materiału, które przykleimy następnie jeden po drugim do ściany. Klejenie zaczynamy od strony okna, dociskamy tapetę i wygładzamy ją gumowym wałkiem (od środka brytu do jego krawędzi), żeby usunąć pęcherzyki powietrza i wyrównać powierzchnię. Z użyciem noża odcinamy naddatki po obu stronach.

 

W zależności od rodzaju tapety i zaleceń producenta, sposób montażu może się różnić, więc każdorazowo powinniśmy zapoznać się z wytycznymi montażowymi wybranego produktu. Analogicznie mocujemy kolejne fragmenty, zwracając szczególną uwagę na spasowanie wzoru. Na koniec jeszcze raz wygładzamy wałkiem okładzinę na łączeniach, zbierając szmatką ewentualne pozostałości kleju. I gotowe! Pozostaje już tylko cieszyć się efektem naszych prac.

 

Film instruktażowy prezentujący nóż metalowy uniwersalny Proline z ostrzem trapezowym  

 

 

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI.

 

Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

 

Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

 

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com 

 

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.