Innowacyjny projekt fasady budynku SQUARE w St. Gallen

 

W tym roku kampus Uniwersytetu St. Gallen w dzielnicy Rosenberg wzbogacił się o budynek zaprojektowany z myślą o interaktywnych i innowacyjnych formach nauczania. Budynek „SQUARE ” ma konstrukcję tarasową.

 

Jego modułowe elementy umieszczono na planie geometrycznej siatki, dzięki czemu estetycznie wtapiają się w otaczający teren. Podwójna fasada z przeszkleniami firmy Euroglas zapewnia pożądaną przejrzystość, komfort termiczny i nadaje bryle szlachetny wygląd.

 

 2022 07 16 1

Szklana fasada od podłogi do sufitu zapewnia uczącym się wewnątrz dużą ilość naturalnego światła, a jednocześnie ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń. 

Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch

 

Brutalistyczny gmach główny i postmodernistyczna biblioteka Uniwersytetu St. Gallen od dawna były zbyt małe wobec liczby korzystających z nich studentów. Z tego względu w 2017 roku ogłoszono konkurs architektoniczny. Jego celem było stworzenie miejsca odpowiedniego dla nauczania eksperymentalnego, przygotowanego dla studentów.

 

W projekcie „Open Grid” japońskiego architekta Sou Fujimoto jury doceniło zarówno koncepcję dydaktyczną, jak i elastyczność na przyszłe zmiany. „Scaffolding”, podpora w formie rusztowania, wzniesiona zgodnie z zasadami architektury ma dodatkowe znaczenie – symbolizuje wsparcie procesu uczenia się.

 

 Opis projektu 
 Projekt: SQUARE
 Lokalizacja: St. Gallen, Szwajcaria
 Ukończenie: 2022
 Inwestor: HSG Stiftung
 Architekci: Sou Fujimoto, Tokio i Paryż, Burckhardt+Partner, Bazylea Berno Genewa Lozanna Zurych
 Projekt elewacji: Emmer Pfenninger Partner AG, Münchenstein
 Elementy metalowe: Aepli Metallbau AG, Gossau
 Elementy szklane: Euroglas SILVERSTAR EN2plus, Euroglas SWISSDUREX ESG (zewnętrzna szyba ochronna)
 Sitodruk na szkle: BGT Bischoff Glastechnik  

 

 2022 07 16 2

Wznoszące się przeszklone moduły o różnych wysokościach tworzą tarasy, które mają służyć jako miejsca do spędzania czasu.
Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch

 

Architektura, która przekracza granice
Zewnętrzną część budynku zamyka piętnaście wysokich kwadratowych modułów, wnętrze definiuje imponująca konstrukcja z betonu architektonicznego. Tworzy ona 7000 m2 przestrzeni na czterech kondygnacjach i pozwala na jej różnorodne wykorzystanie.

 

Akustyczna i wizualna kompozycja modułów tworzy przy wejściu do budynku dużą halę, która ma być swego rodzaju przestrzenią wymiany myśli. Na wyższych piętrach znajdują się pomieszczenia, które można w elastyczny sposób wykorzystywać do nauki w skupieniu lub pracy w grupach.

 

Wszystkie wnętrza są optycznie lekkie i przejrzyste. Architekt osiągnął ten efekt dzięki zastosowaniu szklanych elementów (bez parapetów), sięgających od podłogi do sufitu pomieszczeń.

 

 2022 07 16 3

Konstrukcja z betonu architektonicznego i zamknięta podwójna fasada to cechy charakterystyczne budynku SQUARE.
Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch

 

 2022 07 16 4

Za pomocą żaluzji umieszczonej za szybą z nadrukiem w postaci kropkowanej siatki można regulować dopływ, światła słonecznego w zależności od potrzeb.
Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch

 


Fasada spełnia najwyższe wymagania optyczne i energetyczne
Elewację budynku zaprojektowano jako zamkniętą fasadę dwupowłokową. Takie rozwiązanie sprzyja produktywności wewnątrz budynku dzięki dużej ilości naturalnego światła.

 

Jednocześnie spełnia ono wymagania dotyczące maksymalnej wydajności energetycznej. Szwajcarska firma Aepli Metallbau, specjalizująca się w budowie elewacji, zmontowała na miejscu dokładnie 448 elementów o 304 różnych wymiarach.

 

Każdy element potrójnych szyb termoizolacyjnych składa się ze szkła typu float i bezpiecznego szkła laminowanego pokrytego powłoką SILVERSTAR EN2Plus firmy Euroglas. Łączą one bardzo dobre właściwości izolacji termicznej z wysoką przepuszczalnością światła. Zewnętrzna szyba odporna na uderzenia jest dodatkowo powlekana i ma nadruk w postaci rastra kropek, co nadaje elewacji budynku specjalną fakturę.

 

To wykończenie zostało wykonane przez specjalistów od sitodruku z BGT Bischoff Glastechnik, firmy należącej do Grupy Glas Trösch. Szklaną konstrukcję uzupełnia żaluzja umieszczona we wnęce między elewacjami, odpowiednio zabezpieczona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi.

 

Podczas gdy duża część zapotrzebowania energetycznego budynku SQUARE jest zaspokajana przez sondy geotermalne i system fotowoltaiczny, fasada pomaga utrzymać efektywność energetyczną budynku o każdej porze roku. Świadczy o tym wyjątkowo niski współczynnik Ug wynoszący 0,6 W/(m2K) w zimie, podczas gdy w gorące letnie dni współczynnik g wynoszący 50% pomaga zapobiegać przegrzewaniu się budynku. Z kolei przepuszczalność światła podwójnej fasady wynosi 70%.

 

 2022 07 16 5

W centralnym punkcie budynku znajduje się atrium, które obejmuje trzy piętra i umożliwia obserwację różnych przestrzeni do nauki.
Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch

 

2022 07 16 6


O zmierzchu budynek przybiera inny kolor i odsłania przechodniom wewnętrzną strukturę.
Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch

 


Wizjonerska konstrukcja w harmonii z otoczeniem
Niezależnie od tego, że zgodnie z założeniami budynek miał pełnić funkcję punktu orientacyjnego, architektom zależało na tym, by został on starannie wkomponowany w istniejącą strukturę sąsiednich budynków oraz w krajobraz.

 

W ten sposób kwadraty dominujące na Rosenbergu przeplatają się z otaczającymi je płaszczyznami, stanowiąc ich kontynuację i zapewniając widok na dolinę. SQUARE ma też stać się miejscem edukacji dla mieszkańców całej dzielnicy i być miejscem wspólnej refleksji nad przyszłością.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.