Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) opublikowało najnowszy raport „Zrównoważone certyfikowane budynki 2023“. Analizę sporządzono na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych, prowadzonej przez PLGBC. Wśród obiektów zamieszczonych w bazie PLGBC znaleźć można inwestycje, w których wykorzystano systemy aluminiowe marki WICONA.

 

2023 05 06 1

 Lixa - Yareal. fot. WICONA Polska

 

Jak podaje raport, pomimo tak nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych i znaczącego, 25-procentowego wzrostu kosztu pozyskania materiałów, nowe certyfikacje na polskim rynku rozwijają się w stabilnym, stałym tempie.

 

Obserwuje się także stały wzrost liczby budynków certyfikowanych w więcej niż jednym systemie certyfikacji wielokryterialnej. Najczęściej jest to mariaż BREEAM lub LEED z WELL, jednak zdarzają się również inne połączenia. W marcu 2023 certyfikowano ponad 160 budynków, co stanowi statystycznie największy wzrost liczby certyfikowanych budynków od trzech lat.

 

– Jak pokazują badania, Polska w zakresie certyfikacji jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzieje się tak, dzięki przyspieszeniu procesów związanych z gospodarką cyrkularną, a to właśnie obieg zamknięty jest kluczową drogą do osiągnięcia celu, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 roku.

 

W Polsce wydaje się coraz więcej certyfikatów zarówno w obiektach nowych jak i modernizowanych. Wykorzystują one różne kategorie wydajności i systemy punktacji, ale mają wspólny cel – uczynienie środowiska zbudowanego bardziej zrównoważonym – mówi Hubert Wiśniewski, country manager WICONA Polska.

 


Znaczenie certyfikacji budynków
Zrównoważone budownictwo zmniejsza wpływ sektora budowlanego na środowisko, ale ma również sens jako decyzja biznesowa. Gdy w procesie projektowania i budowy bierze się pod uwagę zrównoważony rozwój, budynki osiągają niższe koszty przez cały okres ich użytkowania. Zielone budynki zapewniają również jakość środowiska wewnętrznego, co jest korzystne dla zdrowia i komfortu ludzi.

 

Każdy projekt może wykorzystywać zrównoważone praktyki budowlane, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Jednak certyfikacja zielonego budynku pokazuje, że projekt został zatwierdzony przez bezstronną i uznaną organizację. Certyfikat zielonego budynku przyciąga najemców, ponieważ oczekują oni oszczędności operacyjnych, ale też korzystania z komfortowych wnętrz. W zależności od tego, gdzie znajduje się budynek, zielona certyfikacja może być źródłem wsparcia finansowego lokalnych organizacji, których celem jest dążenie do tworzenia zrównoważonych miast.

 

 

2023 05 06 2

 Skyliner by Karimpol. fot. WICONA Polska

 

Certyfikacja ma przynosić również korzyści wizerunkowe. Firmy, których siedziba znajduje się w obiekcie certyfikowanym jest od razu postrzegana jako odpowiedzialna społecznie. – Stojąc na krawędzi degradacji środowiska jesteśmy zobowiązani tworzyć rozwiązania, które muszą już dzisiaj przynosić efekty w postaci redukcji gazów cieplarnianych. Oceny i programy certyfikacyjne takie jak BREEAM, LEED, DNGB, Zielony Dom i podobne, pomagają kierować i dokumentować ten proces – dodaje szef polskiego oddziału WICONA.

 


Budownictwo cyrkularne – rola komponentów
Budowa nie może odbywać się bez komponentów, które są łatwe do demontażu i można łatwo ponownie wykorzystać, zdemontować i poddać recyklingowi. To podstawowe kryterium certyfikacji obiektów, bez względu na ich powierzchnię czy przeznaczenie.

 

To w długoterminowej perspektywie zapewni stworzenie środowiska budowlanego, które myśli o wielu dekadach naprzód w kategoriach odporności, wystarczalności i cyrkularności. Jest to działanie konieczne, które nie tylko wyeliminuje negatywne skutki, ale także spowoduje pozytywne zmiany w naszym klimacie i środowisku naturalnym.

 

– W WICONA stawiamy na odzyskiwanie aluminium ze złomowanych fasad i okien, które niemal w 100% nadają się do recyklingu. W przypadku systemów aluminiowych WICONA mamy do czynienia z systemami, które dzięki zaawansowanym technologiom produkowane są w cyklu zamkniętym, z wykorzystaniem aluminium pochodzącego z recyklingu. Integrujemy aluminium Hydro CIRCAL w bardziej rozbudowaną i całościową koncepcję „75/95”.

 

Oznacza to, że wszystkie nowe rozwiązania systemowe zawierają co najmniej 75% materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji i 95% materiałów nadających się do ponownego przetworzenia poużytkowych produktów marki WICONA. Pozostałe emisje CO2 są generowane z góry, a faza użytkowania stanowi 1/3 całkowitej emisji CO2.

 

Co więcej, w ciągu najbliższych czterech lat wszystkie kluczowe produkty będą zawierały co najmniej 80% materiałów pochodzących z recyklingu i w 100% nadających się do recyklingu. To do tej pory unikatowa koncepcja na skalę światową, wydajny i skuteczny sposób na zmniejszenie wpływu materiałów na cykl życia budynku – komentuje Hubert Wiśniewski.

 

Przyspieszając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, WICONA, część
Hydro, stała się pierwszą aluminiową firmą zajmującą się systemami budowlanymi, która wyprodukowała profile do drzwi, okien i ścian osłonowych z aluminium w 100% pochodzącego z recyklingu – Hydro CIRCAL 100R. Nowy materiał z recyklingu jest produkowany w 100% z aluminium pochodzącego z użycia. Oznacza to, że możliwe jest określenie profili o niemal zerowym śladzie węglowym (średnio 0,5 kg CO2e/kg aluminium), czyli najniższym na świecie.

 

Ten innowacyjny krok naprzód, a także klucz do jego sukcesu, został opracowany z wykorzystaniem wiedzy zdobytej przy produkcji Hydro CIRCAL 75R – aluminium dostępnego od 2019 roku, które zawiera minimum 75% przetworzonego złomu poużytkowego.

 


Certyfikowane budynki w praktyce
Aby zmniejszyć ślad węglowy materiałów budowlanych, konieczne jest kontrolowanie produkcji wyrobów budowlanych, przy jednoczesnym wspieraniu gospodarki o obiegu zamkniętym tego systemu, czyli recyklingu i ponownego wykorzystania wykorzystywanych materiałów.

 

 

2023 05 06 3

 Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA. fot. WICONA Polska

 

W przypadku systemów aluminiowych marki WICONA mamy do czynienia z systemami, które dzięki zaawansowanym technologiom są wytwarzane w obiegu zamkniętym, z wykorzystaniem recyklingowanego aluminium. Wiele obiektów realizowanych przy użyciu rozwiązań marki WICONA, znaleźć można w bazie budynków certyfikowanych, tworzonej przez PLGBC.

 

Wśród nich obiekty odpowiadające najwyższym standardom, jak na przykład kompleks biurowy LIXA. Inwestorem kompleksu jest firma Yareal Polska, uznany deweloper w Polsce, należącą do Yareal International N.V., firmy działającej na europejskim rynku nieruchomości. Projekt HRA Architekci, jest trzecim co do wielkości kompleksem biurowym w Warszawie. WICONA dostarczyła tu fasady w systemie WICTEC 50 i WICTEC 50FP, okna: WICLINE 75 evo i WICLINE 75 evo z klapą wentylacyjną oraz drzwi: WICSTYLE 75 evo.

 

Do najbardziej spektakularnych realizacji należy Skyliner – flagowa inwestycja Grupy Karimpol. Blisko 200-metrowy Skyliner jest siódmy na liście najwyższych budynków w Polsce i jest jednym z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w naszym kraju, zarówno pod względem wysokości jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.