Gorącą atmosferę powoli czuć już wszędzie, szczególnie w centrach handlowych, gdzie wybieramy się nie tylko po zakup karnawałowych strojów i dekoracji na zabawy, ale także w toku przygotowań do długo wyczekiwanych wyjazdów. Większość z nas wyjeżdża w góry na narty albo snowboard, część postanawia odpocząć gdzieś ciepłych krajach, jeszcze inni znajdują wreszcie czas, żeby odwiedzić rodzinę.

Wiele osób błędnie myśli, że pozostawienie zapalonego  światła pozorujące obecność mieszkańców albo sąsiad w roli nocnego stróża domu, wystarczą do stworzenia „systemu zabezpieczeń”. Na pewno lepszym rozwiązaniem jest zaufanie najnowszym technologiom i zdanie się na pomysły najlepszych producentów.

Image 

Tuż przed wejściem
Najlepiej wystraszyć niepożądanych gości jeszcze zanim wejdą na naszą posesję. Pierwszą przeszkodę może stanowić automatyczna brama z dobrym napędem. Wszyscy jej posiadacze wiedzą, jak trudne jest ręczne otworzenie bramy bez znajomości działania systemów odblokowujących.

Dzięki odpowiednim blokadom, na przykład w napędzie elektromechanicznym do bram skrzydłowych 391 FAAC, skrzydło można otworzyć ręcznie tylko przy użyciu prywatnego klucza (tak jak to się dzieje w przypadku awarii zasilania elektrycznego lub awarii siłownika). Każdy lepszy napęd ma wbudowane urządzenia odblokowujące umożliwiające zniesienie blokady bramy, ale są one znane tylko właścicielowi.

Dla osoby z zewnątrz ręczne otworzenie bramy staje się niemal niemożliwe: zarówno cały mechanizm, który trzeba opracować, jak i czas, jaki byłby potrzebny włamywaczowi, powinny już w tym momencie skutecznie go zniechęcić.

„Bezpieczne” akcesoria
Firmy, które oferują automatyczne systemy, mają też w swoich ofertach zestawy akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo. Te, które okażą się najbardziej przydatne w tym zabieganym okresie to m.in. wyłączniki kodowane i czytniki kart magnetycznych.

Wyłącznik kodowany Metal Digikey czy terminal Minitime sterowany kodem lub kartą zbliżeniową wspomnianej już firmy FAAC to elektroniczne zabezpieczenia przeciw intruzom. Są też napędy samoblokujące, na przykład napęd 884 MC FAAC, w których nie ma konieczności stosowania zamków elektromagnetycznych czy mechanicznych. Wybór należy już do użytkowników.

Image

Najlepsze rozwiązania
W mechanizmy odblokowujące są też wyposażone napędy do bram garażowych. Do większości z nich jako dodatkowe wyposażenie możemy też dokupić zewnętrzny mechanizm odblokowujący z kluczem indywidualnym.

W przypadku innych, jak napęd FAAC – 540/541  z wbudowaną centralą sterującą 540 BT, dodatkowym udogodnieniem może być mechanizm, dzięki któremu napęd przeznaczony jest do obsługi tylko w obecności człowieka („dead man”). Solidne zamknięcie stanowią też konstrukcje napędów oparte o hydraulikę. Zabezpieczają one bramę przed możliwością jej otwarcia.

Napędy i systemy automatyczne do bram łączące zastosowanie najlepszych rozwiązań i najnowszych technologii skutecznie zabezpieczają przed wyważeniem. Osoby niepowołane nie mają żadnych szans!

Image

Z roletą bezpieczniej
Znany jest nam też, szczególnie z kreskówek, widok włamywacza, który pod nieobecność właścicieli wkrada się do domu… oknem. Chociaż sposób taki początkowo może wywoływać śmiech i wydawać się mało realny, wciąż duży procent wszystkich włamań następuje na skutek wyważenia okna lub drzwi balkonowych.

Wybierając okna, często skupiamy się na walorach estetycznych i użytkowych, zapominając, że złodziejowi wyważenie standardowego okna zajmuje kilkanaście sekund. Warto więc dopłacić za szyby antywłamaniowe, zamki okienne lub po prostu zamontować rolety.

Te ostatnie, chociaż posiadają wiele innych zalet, jak np. ograniczenie dostępu światła słonecznego, najczęściej są wybierane właśnie jako zabezpieczenie przed włamaniem. Są doskonałym uzupełnieniem systemów alarmowych – stosowanych już prawie standardowo w nowych domach.

Najnowsze modele napędów są prawie niewidoczne, a skutecznie podwyższają poziom bezpieczeństwa w naszych mieszkaniach. Dodatkowo system zabezpiecza wystarczającą odporność na wiatr w każdym stopniu otwarcia, utrzymując okiennice zablokowane bez jakiejkolwiek interwencji człowieka (np. automatyczny system do okiennic Night&Day FAAC).

Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy domu. Jednak w każdej chwili możemy dokupić potrzebne produkty. Posiadanie już jednego z wyżej wymienionych artykułów pozwoli nam spokojniej wypoczywać. Wszystkie razem dadzą nam pewność, że po powrocie z wypoczynku, nie będziemy musieli martwić się  problemami, których można było uniknąć.

więcej informacji: www.faac.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.