LAMBDA nowy standard okien |
Rosnące ceny energii stymulują rozwój przegród zewnętrznych w kierunku zwiększenia izolacyjności termicznej.
Najdobitniej widać to na przykładzie stosowanych pakietów szyb, w których współczynnik przenikania ciepła U=1,1 W/(m2K) jest standardem (kiedyś ok. 2,0 W/(m2K)), a izolacyjność profili okiennych z PVC jest poniżej 2,0 W/(m2K).
Stało się tak mimo, że polskie przepisy wymagają tylko izolacyjności cieplnej okna w granicach 2,0-2,6 W/(m2K). W tym wypadku rynek podąża za tendencją występującą w całej Europie.
Również profile aluminiowe stosowane do okien i ścian osłonowych są rozwijane w tym samym kierunku czyli zyskują coraz lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Uzyskanie wysokiej izolacyjności termicznej dla profili aluminiowych wymaga stosowania w nich przekładek termicznych z tworzyw sztucznych, najczęściej poliamidu. Uzyskana w ten sposób komora jest wypełniana często piankami izolacyjnymi.
W 1995 roku firma Hueck wyznaczyła nowy standard w oknach aluminiowych wprowadzając Serie 1.0 o bardzo dobrej izolacyjności w grupie ramowej 1 wg normy DIN 4108, co oznacza na podstawie obecnie stosowanych norm PN EN ISO 10077-2 i PN EN 12412-2, że profile te mają izolacyjność cieplną Ur ≤ 2,2 W/(m2K).
Systemy okienne LAMBDA
Systemy te mają główne zadanie spełnić wysokie wymagania izolacyjności termicznej w takich krajach jak Niemcy i Austria, a jednocześnie zaoferować ekonomiczne rozwiązania w krajach o znacznie niższych wymaganiach jak Francja i Wielka Brytania czy Polska. Nazwa systemów ma kojarzyć się z wysoką izolacyjnością termiczną przez analogię do greckiej literyλ (lambda) oznaczającej w technice przewodność ciepła.
Opracowane rozwiązanie dopasowuje się do tych wymagań, oferując profile o izolacyjności od 1,4 W/(m2K) w serii LAMBDA 77XL – rys. 1,
przez 1,8 W/(m2K), w LAMBDA 77L – rys. 2
i 2,2 W/(m2K) w LAMBDA 65M – rys. 3
do 2,6 W/(m2K) w serii LAMBDA 57S – rys. 4.
Rys. 1 Rys. 2
Rys. 3 Rys. 4
Zasada budowy wszystkich serii opiera się na jednym module. Oznaczenia liczbowe poszczególnych serii informują o głębokości profili ościeżnic i rygli, a oznaczenia literowe zapożyczono z przemysłu odzieżowego dla szybkiej orientacji klientów w wielkości izolacji termicznej.
Seria LAMBDA 57S posiada dwie komory w profilach ram i rygli, a pozostałe mają trzy komory. Profile o głębokości 77 mm posiadają izolator o szerokości 35 mm z poliamidu i specjalnej, wdrożonej dla tego wyrobu, pianki izolacyjnej (chronionej patentem HUECK’a). Jest to najcieńszy izolator stosowany w profilach tej klasy obecnych na rynku. Zastosowanie stosunkowo dużych profili składowych (profil wewnętrzny szerokości 30 mm), zapewnia wysoką sztywność konstrukcji. W celu osiągnięcia profili o najwyższej izolacyjności stosowany jest jeszcze dodatkowy izolator z pianki polietylenowej (PE) przy listwie szkleniowej i uszczelka środkowa z kauczuku syntetycznego (EPDM) o zmiennej gęstości. We wszystkich seriach stosowane są takie same profile składowe, co owocuje takimi samymi łącznikami i innymi akcesoriami.
Kompatybilność łączników (rys. 5), uszczelek i okuć w poszczególnych seriach ułatwia produkcję okien oraz ogranicza i optymalizuje stany magazynowe w zakładzie produkcyjnym. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje osiągnięcie założonych parametrów termicznych i łatwość dalszej obróbki warsztatowej. Dla inwestora ważne jest, że może on łatwo zidentyfikować o jakiej izolacyjności okno kupił lub jakie okna zamontowano.
Rys. 5
Wprowadzenie nowych serii nie ogranicza się tylko do profili. Zmodernizowano standartowe okucia rozwierno-uchylne o nośności do 160 kg, przez polepszenie zakresu regulacji oraz wprowadzono całkiem nowe, niewidoczne z zewnątrz okucia o nośności 130 kg – od wewnątrz widoczna jest tylko klamka okienna, pozostałe części okucia, np. zawiasy, pozostają niewidoczne.
By przejście producentów okien na nowe serie nie wymagało dodatkowych inwestycji, oprzyrządowanie ze starszej Serii 1.0 wymaga tylko modernizacji, a ponadto oferowany jest pełen wachlarz przyrządów w postaci wykrojników do pras stacjonarnych i przenośnych, szablonów wiertarskich i pras wielofunkcyjnych.
Wprowadzenie nowego systemu profili okiennych zbiega się z wprowadzeniem w listopadzie 2006 roku, nowej normy PN EN 14351-1:2006 Okna i drzwi. Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne. Cześć 1: Okna i drzwi zewnętrzne bez właściwości dotyczących odporności ogniowej i/lub dymoszczelności.
Nowe konstrukcje zostały sprawdzone i sklasyfikowane wg zasad określonych w normie. Tym samym wprowadzenie na rynek nowego produktu nie wymaga żmudnej i czasochłonnej procedury wydawania Aprobaty Technicznej. Dokumentem odniesienia dla okien Lambda jest wymieniona wyżej norma.
Nowe konstrukcje zostały sprawdzone i sklasyfikowane wg zasad określonych w normie. Tym samym wprowadzenie na rynek nowego produktu nie wymaga żmudnej i czasochłonnej procedury wydawania Aprobaty Technicznej. Dokumentem odniesienia dla okien Lambda jest wymieniona wyżej norma.
Podsumowanie
Wprowadzona przez HUECK nowa seria aluminiowych konstrukcji okiennych jest idealnym uzupełnieniem dla dostępnych w firmie fasad słupowo-ryglowych, elementowych, strukturalnych czy dwupowłokowych o bardzo dobrych parametrach cieplnych i akustycznych. Pozwala również projektantom na bardzo dużą swobodę doboru właściwości cieplnych okien, tak by zadowolić nawet najbardziej wymagających inwestorów.
Natomiast wykonawcom oferuje system bardzo przyjazny w projektowaniu i produkcji.
Pierwsze bardzo pochlebne opinie na temat nowej serii okiennej HUECK zebrał na swoim stoisku w czasie targów BAU 2007 odbywających się w styczniu w Monachium (fot.).