Kogo z nas nie irytują zaparowane okna, gdy – zwłaszcza o poranku – para wodna kondensuje się na szybach? Zjawisko to nie tylko zmniejsza widoczność, ale powodować może zacieki, a w konsekwencji nawet pleśnienie i zagrzybienie zawilgoconych miejsc. 

 

Odpowiedzią jest zastosowanie w oknach szyb ze szkła antykondensacyjnego, np. ClimaGuard® Dry firmy GUARDIAN. 

 

Kondensacja – problem współczesnych okien
Zjawisko kondensacji to proste zjawisko fizyczne polegające na skraplaniu się pary wodnej na szybie zewnętrznej. Ma ono miejsce, gdy temperatura szyby jest niższa niż temperatura otoczenia. Innymi słowy, gdy dochodzi do kontaktu ciepłego i wilgotnego powietrza z chłodniejszą powierzchnią szyby, na powierzchni powstają kropelki wody. Zjawisko to, znane również pod postacią rosy, ma miejsce zwykle nad ranem w rejonach o wysokiej wilgotności powietrza. W przypadku przeszkleń, kondensacja często zachodzi na oknach dachowych, ponieważ szyba pozioma szybciej ulega ochłodzeniu.

 

51-fot1


Należy jednak pamiętać, że zjawisko kondensacji na oknach stało się szeroko spotykanym problemem stosunkowo niedawno. Dawniej okna cechowały się gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu szyba zewnętrzna ogrzewana była ciepłem uciekającym z wnętrza budynku. Brak kondensacji szedł jednak w parze ze stratami energii powodowanymi przez jej swobodną wymianę. Nowoczesne okna zapewniają dobrą izolację pomiędzy szybą wewnętrzną i zewnętrzną, co pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz, ale powoduje wychładzanie się szyby zewnętrznej i przez to wzmaga zjawisko kondensacji.


Technologia w służbie estetyki i ekonomii
Jak skutecznie zapobiegać zjawisku kondensacji na oknach połaciowych? Wydawałoby się, że wystarczy stosować okna o wyższym współczynniku przenikania ciepła U. Wtedy ciepło przenika swobodnie, zewnętrzna szyba ma wyższą temperaturę i skraplanie się pary nie ma miejsca. Jest to jednak rozwiązanie wadliwe: gorsza termoizolacja oznacza większe koszty ogrzewania i negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego raczej należy stosować materiały znacznie bardziej zaawansowane technologicznie.

 

Dane techniczne. Climaguard Dry na pozycji 1

51-fot2a

(powiększ tabelę)


Jednym z takich produktów jest szkło GUARDIAN ClimaGuard® Dry, innowacyjne szkło termoizolacyjne z powłoką zapobiegającą skraplaniu, które powoduje, że ciepło zatrzymane zostaje w pomieszczeniu, a okno pozostaje przejrzyste. Szkło ClimaGuard® Dry można łączyć w zestawach dwu- i trzyszybowych z powłokami niskoemisyjnymi i przeciwsłonecznymi, a dla osiągnięcia pełnego efektu szkło powinno zostać poddane hartowaniu.


Szkło to stosowane jest m.in. przez firmę OKPOL w superenergooszczędnych oknach dachowych z grupy INSYGNO. Okna te wyposażone są w szkło ClimaGuard® Dry w zestawach szybowych gwarantujących współczynnik przenikalności cieplnej Ug=0,5W/m2K.


Grzegorz Motriuk

 

patrz też:
 
- Analiza zjawisk wyraszania się powierzchni szyb zespolonych, Romuald Sobieralski, Świat Szkła 4/2010

Czy Twoje okna też są takie? Część 3 , Jerzy Płoński, Świat Szkła 3/2010 

Powierzchniowa kondensacja pary wodnej , Robert Geryło, Świat Szkła 9/2008

Parametry techniczne nowoczesnych przegród szklanych. Część 1, Zbigniew Respondek, Świat Szkła 10/2007

Magiczne oszczędzanie , Andrzej Kramarczyk, Świat Szkła 2/2006

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 1/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.