Seria dwustronnych krawędziarek XtraEdge firmy BAVELLONI – linia w kształcie litery L – składa się z 2 szlifierek połączonych kątowo. Pierwsza maszyna jest przeznaczona dla dłuższego arkusza szkła, druga natomiast dla krótszego. Na wlocie drugiej maszyny znajduje centrujące urządzenie dla prawidłowego wyrównywania szkła.

 

Przeznaczenie

Nowa seria dwustronnych krawędziarek XtraEdge została zaprojektowana i zbudowana dla potrzeb rynkowych w sektorze architektonicznym, IG oraz meblowym. Dostępne są różne modele, w zależności od ilości tarcz dając szeroką rozpiętość rozmiarów. Dzięki stosowaniu najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych są unikalne, niezawodne i łatwe w obsłudze. Wysoka wydajność zagwarantowana jest wysoką szybkością pracy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu czasu ustawiania maszyny, możliwym dzięki zintegrowanym, automatycznym systemom i uproszczonej wymianie narzędzi.

 

2013-09-44-1

 

Budowa

Konstrukcja maszyny jest oparta na mocnej i sztywnej dwubelkowej podstawie, która wspiera ruchomy suport. Dostępne są wersje, które zakładają mocowanie suportu stałego po prawej lub lewej stronie maszyny. Wrzeciona oraz transporter arkusza szkła są zainstalowane na suportach. System gromadzenia wody chłodzącej jest umieszczony wewnątrz podstawy. Suport ruchomy przesuwa się po dwóch prowadnicach, które wyposażone są w łożyska kulkowe. Dzięki temu uzyskujemy wysoką precyzję, minimalne tarcia i dużą prędkość, praktycznie bez konserwacji. Suport poruszany jest za pomocą systemu zębatek i prowadnic napędzanych przez dwa bezszczotkowe silniki, co gwarantuje szybką pracę przy zminimalizowanym czasie. Praca ruchomego suportu jest kontrolowana przez panel sterowania, a sam suport wyposażony jest w automatyczny system smarowania.

 

2013-09-44-2

 

Wrzeciona

Wrzeciona konieczne do procesu obróbki szkła zainstalowane są na suportach. Każdy model maszyny ma inną konfigurację wrzecion.

Diamentowe wrzeciona do szlifowania krawędzi lub krawędzi płaskich są wyposażone w ręczny system regulacji zużycia tarcz. Wrzeciona polerujące mają całkowicie pneumatyczny system samo-regulacji kompensacji tarcz. Pozwala on na podnoszenie pozycji tarczy w celu zagwarantowania jednolitej polerki krawędzi. Ciśnienie polerowania można regulować w zależności od grubości szkła i wymaganego wykończenia.

 

2013-09-44-3

 

Transporter

Szkło przemieszczane jest za pomocą 4 pasów z nierozciągliwym kordem stalowym. Pasy wykonane są z antypoślizgowego i odpornego na zużycie materiału, który minimalizuje tarcie.

Na każdej stronie suportu umieszczone są dwa bezszczotkowe silniki, które napędzają wszystkie 4 pasy. Praca silników kontrolowana jest przez przekładnię planetarną. Dzięki takiemu rozwiązaniu tradycyjne przemieszczenie szkła między suportem ruchomym i suportem stałym zostało wyeliminowane. Dla zmiany grubości szkła konieczne jest dostosowanie wlotu transportera (dystans między pasem górnym i dolnym). Ta operacja jest automatycznie wykonywana przez elektroniczne urządzenie sterujące (poprzez wprowadzenie wymaganej grubości szkła).

 

2013-09-44-4

 

Dla łatwej wymiany tarcz ciśnienie może być całkowicie zniesione.

Specjalna powłoka dla pasów umożliwia obróbkę szkła Low-E (niskoemisyjnego); pasy zachowują stale czystość dzięki obrotowym szczotkom i dyszom z czystą wodą.

 

2013-09-44-5

 

Panel sterowania

System elektroniczny z kolorowym dotykowym wyświetlaczem kontroluje wszystkie operacje maszyny, jak:

 • regulacja i wyświetlanie prędkości posuwu szkła,
 • regulacja i wyświetlacz wlotu maszyny w zależności od grubości szkła,
 • dostosowanie systemu ciśnienia w zależności od grubości szkła,
 • automatyczne pozycjonowanie górnych diamentowych wrzecion dla kantów, w zależności od grubości szkła,
 • możliwość przechowywania 99 parametrów szlifierskich w zależności od: odpadu szkła, prędkości, ilości używanych tarcz, kantów, itp.,
 • możliwość zapamiętania programów produkcyjnych według wymiarów arkuszy szkła, wymaganego profilu i liczby obrabianych kawałków,
 • całkowity licznik metrów,
 • częściowy licznik metrów,
 • miernik-licznik dla tarcz,
 • monitorowanie i wskazywanie wad.

Istnieje możliwość połączenia USB, LAN albo Wi-Fi (opcja), a także możliwość zmiany parametrów maszyny przy użyciu tabletu via WiFi (opcja).

 

2013-09-46-1

 

Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna jest zgodna z normami CE z wodoodpornymi łączeniami. W jej skład wchodzi np. Smart Wire – nowy, elektroniczny system kontroli silników, który może dokładnie zdiagnozować pracę wrzecion, aby podnieść poziom konserwacji i ułatwić serwisowanie. Instalacja posiada standardowe napięcie 400 V/50 Hz. Inne może być udostępnione na życzenie.

 

Układ hydrauliczny

Zamknięty, hydrauliczny obieg wody dla chłodzenia tarcz zawiera zbiorniki na wodę ze stali nierdzewnej, pompę i wszystkie połączenia hydrauliczne.

 

2013-09-46-2

 

Kątowy stół transferowy T FP

Do połączenia współpracujących ze sobą maszyn zastosowany jest kątowy stół transferowy. Szkło wychodzące z pierwszej dwukrawędziarki jest odbierane przez dwa rzędy cylindrycznych rolek za pomocą napędowych przekładni, a prędkości zsynchronizowane są z maszyną.

Poliuretanowe pasy odporne na zarysowania rozmieszczone są w sposób prostopadły do kierunku przesuwania się szkła na rolkach. Rama pneumatyczna z ruchomymi rolkami przeznaczona jest do opuszczania szkła na pasy transportowe.

 

DFP Stół kątowy

Stół kątowy łączy drugą dwukrawędziarkę (w linii) z myjką lub inną poziomą maszyną (np. wiertarką) tworząc w ten sposób linię w konfiguracji U. Stół składa się z powierzchni z ruchomymi pasami (unoszącymi się i opadającymi poprzez pneumatyczny układ) i ruchomymi rolkami. Szkło wychodząc z drugiej dwukrawędziarki przenoszone jest na uniesione pasy, które następnie opuszczają szkło na powierzchnię z rolkami. Minimalna długość, która może zostać przetransportowana wynosi 260 mm.

 

2013-09-46-3t

 

2013-09-46-4t

 

Q-GLASSTECH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 09/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.