Inteligentna automatyka to trend, który dostrzegają już nie tylko osoby przymierzające się do budowy lub modernizacji swego domu, ale też deweloperzy zajmujący się budownictwem wielorodzinnym. I choć nie jest to może jeszcze inteligencja na miarę słynnego superkomputera HAL 9000 z Odysei Kosmicznej (co jest raczej dobrą wiadomością), to faktem jest, iż dziś możemy mieszkać tak wygodnie i bezpiecznie, jak nigdy dotąd. Co technologia ma do zaoferowania dla domu i jego otoczenia?

 

20140423faac-pilot-fix4kanalowy

 

Witaj w domu

Z automatyką na usługach domu po raz pierwszy zetknąć można się już podczas wjazdu na posesję. Każda działka potrzebuje eleganckiego ogrodzenia. Każde ogrodzenie potrzebuje nie mniej eleganckiej bramy. Każda brama może zaś zostać wyposażona w odpowiednio dobrany napęd automatyczny.

 

Dziś urządzenia te nie ograniczają się już do mechanicznego poruszania skrzydłem w jedną i w drugą stronę. Ich repertuar funkcji jest znacznie bogatszy – po to, by ułatwiać życie i zapewniać maksymane bezpieczeństwo. – Nowoczesne napędy pozwalają na kompleksowe zaprogramowanie swojej pracy. Odpowiadają za to wyposażone w mikroprocesory centrale sterujące, które pozwalają na korzystanie z różnych logik – np. automatycznego zamknięcia bramy czy funkcji furtki, czyli częściowego otwarcia skrzydła – tłumaczy Sławomir Baran, ekspert marki FAAC, lidera na rynku automatyki.

 

20140423faac-4-kanalowy-pilot-slh

 

Na dostosowaniu trybu pracy do własnych potrzeb inteligencja napędów się jednak nie kończy. To, gdzie ich funkcjonalność ma nie mniejsze znaczenie, to obszar bezpieczeństwa. – Standardem jest dziś kontrola siły ciągu oraz mechanizmy przeciwzgnieceniowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby napęd wyposażyć też w listwę optyczną czy zestaw fotokomórek, które dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo na podjeździe.

 

Przykładowo, gdy w czasie zamykania skrzydła zarejestrują one w swym polu widzenia osobę lub samochód, odwrócą one kierunek bramy, tak by nie weszła ona w kontakt fizyczny z nami bądź karoserią naszego auta – dodaje Sławomir Baran.

 

Cały dom pod ręką

Inteligencja „smart-domu” nie zamyka się oczywiście w automatyce wjazdowej. Automatyka wjazdowa otwiera jednak coraz to nowsze możliwości i może stanowić klucz do prawdziwie funkcjonalnego podjazdu. Klucz w postaci... pilota lub telefonu, którym kontrolować będziemy pracę centrali sterującej.

 

Ta zaś może odpowiadać za szereg innych elementów instalacji elektrycznej wokół domu. Jedno urządzenie, które kontroluje np. system alarmowy, drzwi do garażu, światła wokół domu, zraszacze ogrodowe, elektryczne okiennice czy rolety okienne? Tak, pod warunkiem wybrania odpowiedniej centrali i pilota. – Znajdujące się w naszej ofercie urządzenia pozwalają na dostosowanie domu do przyjazdu właściciela.

 

20140423faac-740

 

Wybierając np. pilot wielokanałowy, działający na kodzie zmiennym o częstotliwości 868 MHz, nie tylko zapewniamy posesji bezpieczeństwo, ale możemy też posiadać kilka funkcji w jednym urządzeniu sterującym. Planując budowę lub modernizację domu i jego najbliższego otoczenia, warto od samego początku stawiać na rozwiązania inteligentne. To oszczędność czasu i zmartwień – podsumowuje Sławomir Baran.

 

Inteligentne domy to trend. Inteligentna automatyka wjazdowa to zaś stan obecny. Głównie za sprawą swojej przystępności – zarówno cenowej, jak i stosunkowej łatwości w instalacji. Każdą bramę można bowiem wyposażyć w napęd. Ale to tylko początek – jedynie od nas zależy, jak komfortowo przywita nas po ciężkim dniu w pracy nasz własny dom.

 

20140423faac-bramab

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.